Pasaulyje

2019.04.23 17:59

Politologas apie Zelenskio pergalę: tarptautinė parama svarbi, nes vilionių iš Rusijos netrūksta

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.04.23 17:59

Ukrainos prezidento rinkimuose triumfavusio Volodymyro Zelenskio komandos silpniausia vieta yra jo užsienio politikos saugumo grandis, LRT radijo laidoje „Lietuvos diena“ teigė Mykolo Romerio universiteto (MRU) lektorius, politologas Alvydas Medalinskas, esantis Kijeve.

Pasak politologo, vidaus politikoje, susijusioje su kova su korupcija, V. Zelenskis turi „pakankamai rimtus patarėjus ir pakankamai rimtus žmones, buvusius ir valdžioje“. O štai užsienio politikos klausimais jam reikėtų paramos, dėl to labai svarbūs Vakarų šalių veiksmai. „Jie kol kas labai pozityvūs, ta prasme, parodant, kad Vakarai yra labai atviri darbui su nauju išrinktuoju prezidentu“, – teigė A. Medalinskas, pridurdamas, kad tarptautinės bendruomenės parama padėtų atsverti iš Rusijos pastaruoju metu V. Zelenskiui rodomas iniciatyvas.

Politologas priminė, kad Rusija prieš antrąjį rinkimų turą nutraukė naftos produktų eksportą į Ukrainą, bet šio sprendimo įgyvendinimą nukėlė birželio 1 dienai. Pasak jo, tai reiškia, kad po inauguracijos V. Zelenskiui bus paliktos vos kelios dienos spręsti šį klausimą. „Tai tokių vilionių iš Rusijos, iš Kremliaus pusės yra pakankamai daug“, – tvirtino politologas. Pasak jo, dėl šios priežasties labai svarbu, kad patys Vakarai rodytų iniciatyvą patarti naujam Ukrainos prezidentui ir, belieka viltis, kad V. Zelenskio aplinkos žmonės tokią paramą priims.

A. Medalinsko teigimu, naujojo prezidento laukia ne vienas sudėtingas sprendimas užsienio politikoje. Pavyzdžiui, jam teks spręsti, ką daryti dėl Kremliaus žingsnio Donbaso gyventojams, kurie gyvena Kijevo nekontroliuojamoje teritorijoje, išdavinėti Rusijos pasus. Pasak politologo, V. Zelenskis šiuo klausimu nepasisakė, todėl nėra aišku, kokie bus jo veiksmai.

O štai vidaus politikoje pats svarbiausias klausimas naujajam prezidentui bus jo santykiai su parlamentu. Pasak politologo, bus sprendžiama, ar parlamentas bus paleistas anksčiau laiko ar vis dėlto parlamento rinkimai vyks kaip priklauso – spalio mėnesį.

A. Medalinsko teigimu, po V. Zelenskio pergalės nėra aišku, ar išliks valdančioji koalicija, nes „visiškai galimas dalykas – ir tai mes matysime šią savaitę – kad gali skilti visa eilė frakcijų ir bandyti persigrupuoti pagal Zelenskio palaikymą ir jo interesus“.

Pasak politologo, V. Zelenskio gebėjimas valdyti šalį priklausys nuo jo pozicijų parlamente – jei jis neturės atramos, tai jo veiksmai bus labai apriboti. Todėl, A. Medalinsko manymu, „kas vadovaus Ukrainai, priklausys ir nuo parlamento rinkimų baigties spalio mėnesį“.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.