Pasaulyje

2019.04.23 15:30

Iš Irano daug naftos importuojanti Kinija pasipiktino JAV sankcijomis

BNS 2019.04.23 15:30

Kinija antradienį perspėjo, kad JAV sprendimas įvesti sankcijas iranietiškos naftos pirkėjams „pakurstys suirutę Artimuosiuose Rytuose ir tarptautinėje energetikos rinkoje.

Baltieji rūmai pirmadienį paskelbė, kad nebeatleidinės nuo sankcijų kelių Irano naftą įvežančių valstybių, įskaitant svarbią importuotoją Kiniją.

„Kinija tvirtai prieštarauja JAV vienašališkų sankcijų įgyvendinimui ir jų vadinamajai ilgarankei jurisdikcijai“, – per eilinę spaudos konferenciją kalbėjo kinų užsienio reikalų ministerijos atstovas Geng Shuangas.

„Atitinkamas Jungtinių Valstijų žingsnis pakurstys suirutę Artimuosiuose Rytuose ir suirutę tarptautinėje energetikos rinkoje“, – pridūrė jis.

Siekdama sumažinti Teherano eksportuojamos naftos apimtį iki nulio – ir taip apriboti klerikalinio režimo įtaką – JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija nusitaikė į didžiausią pelną Teheranui generuojantį eksportą.

Vašingtonas buvo pusmečiui atleidęs nuo pernai įvestų sankcijų šešias vyriausybes. Šios išlygos nustos galioti gegužės 2 dieną.

Graikija, Italija, Japonija, Pietų Korėja ir Taivanas nebeimportuoja Irano produkcijos arba perka jos daug mažiau.

Kitos trys pirkėjos yra Kinija, Indija ir Turkija – pastaroji žada nepaisyti JAV reikalavimų.

Kinija savo ruožtu „ir toliau sieks apginti įstatymais paremtas ir pagrįstas kinų bendrovių teises“, nurodė Geng Shuangas.

Tuo metu Japonijos vyriausybės sekretorius Yoshihide Suga pareiškė žurnalistams, kad Tokijas tikisi „apsikeisti nuomonėmis su atitinkamomis japonų įmonėmis ir aptarti reikiamus veiksmus, kurie leistų išvengti (neigiamo) poveikio energijos tiekimui Japonijoje“.

Mažai savų išteklių turinčios Pietų Korėjos perdirbėjai labai priklauso nuo iranietiškos naftos, ir ypač nuo gamtinių dujų kondensato, naudojamo gaminant naftos chemijos produktus.

Korėjos naftos chemijos pramonės asociacijos (KPIA) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį šalis įsigijo iš Irano 2,4 mln. tonos šio kondensato – tai yra daugiau nei 30 proc. viso jos importo.

Iranietiškas kondensatas yra pigesnis nei kitų šalių produkcija bei yra „geriausios kokybės“, naujienų agentūrai AFP sakė vienos iš Pietų Korėjos naftos chemijos bendrovių „Hanwha Total“ atstovas.

„Dabar turime ieškoti antro geriausio“ varianto, pridūrė jis.

Anot KPIA tyrėjo Choi Hong-juno, skirtingi regionai gamina skirtingus angliavandenilio mišinius, todėl įranga gamyklose „geriausiai pritaikyta iranietiškam kondensatui perdirbti“. Jo teigimu, bendrovėms dabar teks sumokėti papildomai už įrangos suderinimą.

Pasak pietų korėjiečių ekspertų, buvo jau ilgą laiką prognozuojama, kad JAV nuspręs nebetaikyti sankcijų išlygų, todėl bendrovės paruošė atsarginius planus, numatančius importo diversifikavimą, pavyzdžiui, įsigyti produkcijos iš Kataro ir Australijos.

„Poveikis bus ribotas“, – pareiškė vienas Prekybos ministerijos Seule pareigūnas.

Nepaisant Vašingtono teiginio, kad išlygų galiojimas nebus pratęstas, Pietų Korėjos užsienio reikalų ministerija paskelbė „dėsianti visas pastangas“, kad šalis būtų dar kuriam laikui atleista nuo sankcijų.