Pasaulyje

2019.04.23 11:48

Šri Lankos premjeras: šalyje yra daugiau sprogmenų ir teroristų (atnaujinta 17:50)

LRT.lt, BNS, ELTA2019.04.23 11:48

Šri Lankos gynybos ministras pareiškė, kad per Velykas saloje įvykę 8 sprogimai šalies bažnyčiose ir viešbučiuose buvo atsakas į Naujojoje Zelandijoje įvykdytas šaudynes mečetėje, praneša „The Independent“. Šaltiniai policijoje praneša, kad du iš trijų sprogdinimų viešbučiuose surengė broliai musulmonai.

Šri Lankos gynybos ministras Ruwanas Wijewardene sakė, kad šimtus gyvybių nusinešę sprogdinimai Šri Lankoje buvo atsakas į kovo viduryje įvykusias šaudynes Kraistčerčo miesto mečetėse, kurių metu žuvo 50 žmonių, o dar 50 buvo sužeisti.

Ministras šalies parlamentui sakė, kad „pirminiai tyrimo duomenys“ rodo, kad per Velykas Šri Lankoje surengti išpuoliai buvo planuojami kaip keršto atakos už praėjusį mėnesį Kraistčerče įvykdytus išpuolius prieš vietos musulmonus.

„Preliminarus tyrimas rodo, kad tai, kas nutiko Šri Lankoje buvo atsakas į atakas prieš musulmonus Kraistčerče“, – teigė jis.

Pasak R. Wijewardene, tyrimai atskleidė, kad už išpuolius Šri Lankoje atsakinga vietos grupuotė „National Thowheeth Jama'ath“ (NTJ), susijusi su Indijoje veikiančia viena mažai žinoma radikalių islamistų grupe.

„Išpuolius įvykdžiusi grupuotė, „National Thowheeth Jama'ath“, kaip dabar paaiškėjo, palaikė glaudžius ryšius su JMI“, – nurodė viceministras, turėdamas omenyje grupuotę „Jamaat-ul-Mujahideen India“.

Apie JMI mažai težinoma – tik tiek, kad ji buvo įkurta praeitais metais ir yra susijusi su panašiai pasivadinusia Bangladešo grupuote.

Viceministras pridūrė, kad vykdydama šį tyrimą Šri Lanka gauna pagalbos iš užsienio, bet daugiau informacijos apie tai nesuteikė.

Šri Lankos vyriausybė dabar patiria spaudimą dėl nesėkmės užkertant kelią atakoms, nes, manoma, kad žvalgybos agentūros žinojo apie vietinių islamistų keliamą grėsmę.

Antradienį 8.30 ryte Šri Lankoje trijų minučių tyla buvo pagerbti žuvusieji per koordinuotas atakas Velykų sekmadienį.

Du broliai

Du iš trijų sprogdinimų prabangiuose viešbučiuose surengė du broliai musulmonai. Tai antradienį pranešė AFP, remdamasi šaltiniais, susipažinusiais su išpuolių tyrimu.

Šie broliai, vieno turtingo Kolombo prekiautojo prieskoniais sūnūs, susiprogdino sostinės viešbučių „Shangri-La“ ir „Cinnamon Grand“ svečiams laukiant pusryčių eilėje, nurodė šaltinis.

Šaltiniai taip pat atskleidė, kad buvo rengiamasi surengti išpuolį ir ketvirtame viešbutyje, bet ataka nepavyko.

Minėtieji trečią dešimtį baigiantys broliai, kurių pavardės neskelbiamos, turėjo savo „šeimos kuopelę“, sakė vienas tyrime dalyvaujantis pareigūnas.

Tačiau lieka neaišku, kokie ryšiai juos siejo su kitais sprogdintojais, surengusiais mirtinus išpuolius trijuose prabangiuose viešbučiuose ir trijose bažnyčiose.

Dar vienas sprogimas tą dieną nugriaudėjo prie viešbučio „Kingsbury“. Tyrėjų duomenimis, ketvirtas ištaigingas viešbutis, esantis netoliese, taip pat buvo teroristų sąraše.

Teroristų yra daugiau

Antradienį Šri Lankos ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe perspėjo, kad šalyje yra daugiau sprogmenų ir teroristų.

Spaudos konferencijoje R. Wickremesinghe sakė, kad kai kurie pareigūnai dėl žvalgybos klaidų, susijusių su šiomis atakomis, tikriausiai neteks darbo.

Ministras pirmininkas pripažino, kad būta išankstinio perspėjimo, ir sakė, kad galimu taikiniu buvo laikoma Indijos ambasada.

Pasak R. Wickremesinghe, planuota ataka ketvirtame viešbutyje žlugo. Premjeras taip pat pranešė, kad atakoms galėjo vadovauti dėl jų kaltinamos vietos kovotojų grupuotės lyderis, kuris buvo nukautas.

Gali prireikti TVF pagalbos

Pasak „Reuters“, po teroro išpuolių Šri Lankai gresia visiška turizmo sektoriaus griūtis, o tai smarkiai pakenks šalies ekonomikai ir privers valdžią prašyti papildomos Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paramos.

TVF kovą pratęsė Šri Lankai skirtos 1,5 mlrd. dolerių paskolos grąžinimo terminą iki 2020-ųjų. Tačiau dėl smūgio šalies turizmo sektoriui Šri Lankai gali tekti prašyti dar vienos TVF paskolos, teigia ekspertai.

„Jei ekonomikos augimas smarkiai sulėtės, o biudžeto deficitas padidės, TVF ir Šri Lanka turės derėtis dėl tam tikrų priemonių“, - sakė „Capital Economics“ analitikas Alexas Holmesas.

Šri Lankos turizmas yra sparčiausiai augantis užsienio valiutos šaltinis, o pernai šis sektorius sudarė 4,9 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP).

Ekspertų teigimu, turistų srauto nuosmukis privers centrinį banką didinti bazines palūkanų normas.

„Centrinis bankas gali būti priverstas vėl didinti palūkanų normas. Užsienio valiutos rezervui senkant, centrinis bankas nebegalės palaikyti Šri Lankos rupijos kurso“, - sakė finansų konsultavimo bendrovės „Brown Brothers Harriman“ valiutos strategijos analitikas Win Thin.

Balandžio 21 d. Šri Lankoje buvo įvykdyta didžiausia šalies istorijoje serija teroro aktų, per kuriuos žuvo 321 žmogus, o daugiau kaip 500 buvo sužeisti. Iš viso Kolombo, Negombo ir Batikalojos miestuose – viešbučiuose ir katalikų bažnyčiose per Velykų pamaldas – nugriaudėjo aštuoni sprogimai. Atakas surengė septyni mirtininkai, Šri Lankos piliečiai. Tiriant teroro aktus sulaikyti 40 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.