Pasaulyje

2019.04.23 11:28

Trumpas pareiškė, kad Kongresas negali surengti apkaltos jam

BNS 2019.04.23 11:28

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pareiškė, kad Kongresas „negali surengti jam apkaltos“ dėl išvadų, pateiktų specialiojo prokuroro Roberto Muellerio ataskaitoje. 

R. Muellerio vadovaujama komanda beveik dvejus metus tyrė Rusijos kišimąsi į 2016 metų valstybės vadovo rinkimus ir D. Trumpo numanomus bandymus sužlugdyti šį tyrimą.     

Pirmadienį D. Trumpas pakartojo nepadaręs nieko blogo ir atmetė ataskaitoje piešiamą vaizdą apie problemas Baltuosiuose rūmuose, kur tik esą nepaklusnių patarėjų, atsisakiusių vykdyti jo nurodymus, dėka prezidentui buvo užkirstas kelias sutrukdyti vykdyti teisingumą.       

Per vaikams skirtą Velykų renginį Baltuosiuose rūmuose žurnalistų paklaustas, ar nerimauja dėl galimos apkaltos, D. Trumpas atsakė: „Nė lašo.“ 

„Apkalta galima tik už labai sunkius nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus. Neįvykdžiau jokių nusikaltimų (jokio slapto susitarimo, jokio trukdymo vykdyti teisingumą). Taigi, negalite surengti apkaltos“, – kiek anksčiau rašė jis socialiniame tinkle „Twitter“. 

Tačiau demokratai mano, kad R. Muellerio ataskaita atskleidė, jog prezidentas padarė rimtų pažeidimų, ir dar sprendžia dėl galimybės inicijuoti apkaltą. 

Ataskaita patvirtino, kad Rusijos žvalgybos agentai bandė kištis į 2016 metų JAV prezidento rinkimus, kad padėtų D. Trumpui įveikti jo varžovę demokratę Hillary Clinton. Vienas iš tokių bandymų pavyzdžių buvo įsilaužimas į H. Clinton kampanijos serverius ir tūkstančių pavogtų elektroninių laiškų bei dokumentų nutekinimas.

Tyrėjai taip pat nustatė, kad D. Trumpo kampanija turėjo naudos iš pavogtos ir paviešintos informacijos, tačiau nebuvo slapta susimokiusi su rusais. 

Ataskaitoje rašoma, kad tyrimo metu D. Trumpas ne kartą bandė kaišioti pagalius į ratus R. Muelleriui.   

Tačiau specialusis prokuroras nepateikė konkretaus atsakymo į klausimą, ar prezidentas trukdė vykdyti teisingumą bandydamas nutraukti tyrimą, palikdamas Kongresui nuspręsti, ar toliau aiškintis šį reikalą.  

Kongreso žemuosius rūmus kontroliuojantys demokratai kol kas neragina pradėti apkaltos proceso, kuris neabejotinai smarkiai paveiktų 2020 metų prezidento rinkimų kampaniją. 

Visgi Kamala Harris, viena iš demokratų pretendentų į prezidento postą, pirmadienį vakare per televizijos CNN transliuotą rinkimų kampanijos renginį sakė mananti, kad „Kongresas turėtų imtis žingsnių apkaltos procesui pradėti“.  

Praėjusią savaitę kita demokratų kandidatė senatorė  Elizabeth Warren pirmoji paragino surengti D. Trumpui apkaltą.  

Tuo tarpu įtakingi Atstovų Rūmų komitetai planuoja toliau tirti šį skandalą ir reikalauja, kad jiems būtų pateikta vis R. Muellerio ataskaita, įskaitant dabar saugumo sumetimais ar dėl teisinių priežasčių užtušuotas dalis.

Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi sakė, kad demokratų vadovybė pirmadienį rengia telefoninę konferenciją strategijai aptarti. 

„Esama įvairių požiūrių: nuo raginimo ištirti R. Muellerio ataskaitos išvadas iki raginimo iškart imtis apkaltos. Tačiau visi tvirtai sutariame, jog turime išsiaiškinti visą tiesą“, – sakė ji. 

Atstovų Rūmų Teismų komiteto pirmininkas demokratas Jerroldas Nadleris pirmadienį paskelbė šaukimą atvykti duoti parodymų buvusiam Baltųjų rūmų patarėjui teisės klausimais Donui McGahnui. Pastarasis buvo svarbus liudytojas R. Muellerio tyrime ir Kongrese tikriausiai sulauks klausymų apie galimus D. Trumpo bandymus trukdyti vykdyti teisingumą.

Nėra nepaklūstančių Trumpui?  

D. Trumpas specialiojo prokuroro ataskaitą pateikia kaip visišką savo išteisinimą. Be to, jis ne kartą tvirtino, kad visas šis tyrimas buvo politinis užsakymas sužlugdyti jo prezidentavimą, prilygstantis „išdavystei“.  

Tuo tarpu demokratai tvirtina, kad net jei teisme įrodyti nusikaltimus įkalčių nepakaktų, R. Muellerio išvados aiškiai rodo, kad D. Trumpas netinkamas prezidento pareigoms.

Kaip bebūtų, R. Muellerio ataskaita pakenkė buvusio nekilnojamojo turto magnato ir televizijos realybės šou žvaigždės reputacijai, nes joje detaliai pasakojama, kokių manevrų teko griebtis prezidento patarėjams, kad sutrukdytų jam peržengti ribą bandant pristabdyti tyrimą.   

„Prezidento pastangos paveikti tyrimą iš esmės buvo bevaisės, tačiau taip nutiko todėl, kad asmenys iš prezidento aplinkos atsisakė vykdyti nurodymus ar sutikti su jo prašymais“, – rašoma ataskaitoje.

Toks naratyvas, suprantama, smarkiai erzina D. Trumpą, kuriam pasiekti karjeros aukštumų padėjo ir negailestingo boso įvaizdis, susikurtas dirbant televizijos realybės šou „Mokinys“ (The Apprentice). Jo žiūrovams į atmintį neišdildomai įsirėžė iškritusiems dalyviams D. Trumpo rėžta frazė: „Tu – atleistas“ („You're fired“).

Ataskaitoje teigiama, kad patarėjai nevykdė prezidento nurodymų, kad būtų išvengta didesnės žalos. Tačiau D. Trumpas pirmadienį tvirtino, kad toks subordinacijos nepaisymas būtų neįmanomas.  

„Nėra nepaisančiųjų mano nurodymų“, – sakė jis per vaikams skirtą Velykų renginį Baltuosiuose rūmuose. 

Vykstant mūšiui dėl to, kaip reikėtų toliau elgtis su R. Muellerio ataskaita, D. Trumpui grėsmę kelia ir kiti Kongreso vykdomi tyrimai dėl jo verslo interesų bei mokesčių. Nusižengdamas įprastai praktikai D. Trumpas atsisako paviešinti savo mokesčių deklaracijas.    

Pirmadienį D. Trumpas ir jo įmonės pateikė Vašingtono federaliniam teismui ieškinį, bandydami blokuoti Atstovų Rūmų Priežiūros komiteto pastangas užsitikrinti prieigą prie jų finansinių dokumentų.  

„Neseniai JAV Atstovų Rūmų kontrolę užsitikrinusi Demokratų partija paskelbė visuotinį karą prezidentui Donaldui Trumpui“, – rašoma pareiškime teismui.