Pasaulyje

2019.04.23 10:37

Baltarusijos sprendimas riboti degalų tiekimą Baltijos šalims atskleidžia santykius su Rusija

LRT.lt2019.04.23 10:37

Baltarusija sustabdė rusiškų degalų bei naftos produktų eksportą į Baltijos šalis, Lenkiją ir Ukrainą. Baltarusijos naftos kompanijos vadovo pavaduotojas Sergėjus Gribas pareiškė, kad tai daroma dėl itin prastos Rusijos naftos produktų kokybės, praneša „Meduza“.

S. Gribas pareiškė, kad naftos produktų eksportas į užsienį buvo sustabdytas ir dėl to, jog Baltarusijos vidaus rinkoje yra šių produktų stygius. Sustabdytas buvo šviesiųjų naftos produktų – benzino ir dyzelino – eksportas, tuo tarpų tamsiųjų produktų prekybos apimtys nesumažintos.

Jau anksčiau Baltarusijos kompanijos paskelbė, kad iš Rusijos atkeliaujančios naftos kokybė pastaruoju metu itin suprastėjo. Mozyrų naftos perdirbimo kompanija nurodė, kad dėl prastos kokybės žaliavų sugedo perdirbimo įranga, rašo „Meduza“.

LRT.lt kalbintas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) lektorius Laurynas Jonavičius teigia, jog šie ribojimai nėra nukreipti prieš Baltijos valstybes, Lenkiją ar Ukrainą.

„Iš tiesų, naftos kokybė yra suprastėjusi. Baltarusija paskelbė, kad turi problemų Mozyriaus naftos perdirbimo gamykloje. Tai reiškia, kad gaminama mažiau benzino, dyzelino ir kitų produktų. Pavasarį sėjos metu Baltarusijoje reikia daug kuro, todėl siekiant patenkintį šį poreikį imamas riboti eksportas. Jis nėra nukreiptas prieš kažkurias valstybes konkrečiai“, – teigia politologas.

Vis dėlto, L. Jonavičiaus nuomone, šis sprendimas atskleidžia Baltarusijos ir Rusijos tarpusavio santykius.

„Sekant kas vyksta, pastaruoju metu pasigirsta grasinimai uždaryti Rusiškos naftos tranzitą į Europą. Atsiranda diskusijos, kaip kompensuoti nuostolius, kuriuos Baltarusija patiria dėl Rusijos vykdomos politikos. Tai ganėtinai platus klausimas“, – sako politologas.

Balandžio 22 dieną Rusijos Energetikos ministerija paskelbė, kad Baltarusijai tiekiamos naftos kokybė bus pagerinta nedelsiant.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.