Pasaulyje

2019.04.23 10:17

Mirė Liuksemburgo didysis hercogas Jonas

BNS, ELTA 2019.04.23 10:17

Liuksemburgo didysis hercogas Jonas, valdęs 36 metus, kol 2000-aisiais perleido sostą savo sūnui, mirė būdamas 98 metų, antradienį pranešė karališkieji rūmai.

Balandžio viduryje jis buvo hospitalizuotas dėl plaučių infekcijos.

Didžiojo kunigaikščio Henri pranešime apie tėvo mirtį teigiama: „Su didžiuliu liūdesiu pranešu jums apie mirtį savo mylimo tėvo, Jo karališkosios didenybės Didžiojo kunigaikščio Jono, kuris mirė ramybėje, apsuptas savo šeimos meilės.“

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris, buvęs Liuksemburgo premjeras, per „Twitter“ parašė: „Jo Karališkoji Didenybė didysis hercogas Jonas visada buvo artimas liuksemburgiečiams, kurie šiandien yra suvienyti liūdesio. Jo mirtis – didelė netektis Didžiаjai Hercogystei ir Europai.“

Užuojautą taip pat pareiškė Belgijos premjeras Charles'is Michelis, atkreipęs dėmesį į abiejų kaimyninių šalių glaudžius ryšius.

Kaip pranešama, 98 metų amžiaus vyras prieš savaitę buvo paguldytas į ligoninę dėl plaučių infekcijos. Savaitgalį jo būklė suprastėjo. 

Pastarąjį kartą Jonas pasirodė viešumoje kovo pabaigoje, per jo marčios didžiosios hercogienės Marios Teresos  surengtą forumą, skirtą lytinio smurto prevencijai konfliktų zonose.

Didysis kunigaikštis Jonas buvo žinomas dėl gero, ramaus būdo ir savo nuoširdumo. Soste jis išbuvo 36 metus. 2000 metais sostą perėmė jo sūnus Henri.

Didysis kunigaikštis Jeanas gimė 1921 metų sausio 5 d. Didžiosios kunigaikštienės Charlottės ir princo Felixo iš Parmos Burbonų dinastijos šeimoje. Kunigaikščio Jeano jaunystę aptemdė Antrasis pasaulinis karas.

1942 metų lapkritį jis įstojo į Didžiosios Britanijos kariuomenę ir dalyvavo 1944 metų birželio 6-ąją surengtame Sąjungininkų išsilaipinime Normandijoje bei vėlesnėse karinėse operacijose, įskaitant Briuselio ir Liuksemburgo išvadavimą.

1953 metais jis vedė Belgijos princesę Josephine-Charlotte  – buvusių Belgijos karalių Baudouino ir Alberto II seserį. Pora susilaukė penkių vaikų: Marie-Astrid, Henri, Jeano, Margarethos ir Guillaume'o.

1964 metais Jono motinai Charlottei atsižadėjus sosto, jis tapo šeštuoju šalies Didžiuoju kunigaikščiu.

Didžiojo kunigaikščio žmona mirė 2005 metų sausį.