Pasaulyje

2019.04.22 12:24

Pasaulio lyderiai sveikina Zelenskį su pergale

BNS, ELTA, LRT.lt 2019.04.22 12:24

Su pergale Ukrainos prezidento rinkimuose Volodymyrą Zelenskį sveikina pasaulio lyderiai. 

Volodymyrą Zelenskį su pergale Ukrainos prezidento rinkimuose telefonu pasveikino JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Baltųjų rūmų pranešime sakoma, kad D. Trumpas telefonu pasikalbėjo su V. Zelenskiu sekmadienį, kai paaiškėjo, kad šis jokios politinės patirties neturintis komikas taps naujuoju valstybės vadovu. JAV lyderis sakė, kad šie rinkimai yra svarbus Ukrainos istorijos momentas ir atkreipė dėmesį, jog rinkimų procesas vyko taikiai ir demokratiškai.

Pranešime cituojama, kad D. Trumpas „pabrėžė nesvyruojantį Jungtinių Valstijų palaikymą Ukrainos suverenumui ir teritoriniam vientisumui“ su tarptautinės bendrijos pripažįstamomis sienomis.

JAV lyderis taip pat pažadėjo bendradarbiauti su V. Zelenskiu, kad Ukrainoje būtų „įgyvendinamos reformos, stiprinančios demokratiją, didinančios klestėjimą ir naikinančios korupciją“.

Angela Merkel pasveikino V. Zelenskį ir išreiškė viltį, kad šis balsavimas padės stabilizuoti neramią šalį.

„Sveikinu jus su išrinkimu“, – sakė A. Merkel.

„Ukrainos stabilizavimas ir taikus konflikto sprendimas yra artimas mano širdžiai, kaip ir teismų, decentralizacijos ir kovos su korupcija pagrindinių reformų įgyvendinimas, – sakoma kanclerės pranešime. – Federalinė vyriausybė ateityje toliau aktyviai rems Ukrainos teisę į suverenumą ir teritorinį vientisumą.“

A. Merkel, anksčiau šį mėnesį Berlyne priėmusi kadenciją baigiantį Ukrainos prezidentą Petro Porošenką, pridūrė, kad mielai artimiausiu laiku susitiktų su V. Zelenskiu.

Telefonu V. Zelenskį pasveikino Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. Sveikinimus tviteryje taip pat paskelbė Jungtinės Karalystės politikai. Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas feisbuke pareiškė, kad po Zelenskio pergalės Maskva turi galimybę pagerinti santykius su Ukraina.

Europos Sąjungos aukščiausi pareigūnai pirmadienį pasveikino komiką Volymyrą Zelenskį su triuškinama pergale per Ukrainos prezidento rinkimus ir pareiškė, kad balsavimas įrodė, jog ši nerami šalis lieka ištikima demokratijos vertybėms.

„Europos Sąjungos vardu norėtume pasveikinti jus su išrinkimu į Ukrainos prezidento postą. Leiskite pareikšti padėką už tvirtą prisirišimą prie demokratijos ir įstatymų viršenybės, kurį Ukrainos žmonės demonstravo per visą rinkimų procesą“, – sakoma Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko ir Europos Komisijos vadovo Jeano-Claude'o Junckerio bendrame laiške V. Zelenskiui.

„Tai yra didelis pasiekimas esant sudėtingai politinei, ekonominei ir saugumo aplinkai, besitęsiančių iššūkių Ukrainos teritoriniam vientisumui fone“, – pridūrė Bendrijos lyderiai.

Kijevo pastangos užmegzti glaudesnius ryšius su Vakarais ir Europos Sąjunga buvo vienas iš veiksnių, išprovokavusių jau penkerius metus besitęsiantį konfliktą su Rusija, per kurį ES paskelbė Maskvai griežtų ekonominių sankcijų.

Rytų Ukrainą krečiantis karas tarp vyriausybės pajėgų ir Maskvos remiamų separatistų jau nusinešė apie 13 tūkst. gyvybių ir teberusena, nepaisant reguliariai skelbiamų paliaubų susitarimų.

2014 metų pabaigoje tarpininkaujant Europos Sąjungai sudaryti ir 2015 metais pertvarkyti Minsko taikos susitarimai, paremti Maskvos ir Kijevo, yra nuolat pažeidinėjami.

ES taip pat taiko sankcijas Rusijai už 2014 metų kovą įvykdytą Krymo pusiasalio aneksiją.

D. Tuskas  ir J.-C. Junckeris taip pat rašo, kad V. Zelenskis „gali tikėtis tolesnės ryžtingos ES paramos Ukrainos suverenumui, nepriklausomybei ir teritoriniam vientisumui“ bei Kijevo vykdomoms reformoms, susijusioms su „teisinės valstybės stiprinimu, kova su korupcija, makroekonominio stabilumo palaikymui ir esminėmis energetikos sektoriaus reformomis“.

ES lyderiai atkreipė dėmesį, kad „per penkerius metus po orumo revoliucijos Ukrainoje buvo pasiekta reikšminga pažanga, bet dar reikia daug nuveikti, kad būtų visiškai realizuota taiki, demokratinė, klestinti Ukraina, kurios reikalavo jos piliečiai“.

„Tvirtai tikime, kad tolesnis ES ir Ukrainos asociacijos sutarties įgyvendinimas, įskaitant glaudžią ir visa apimančią laisvosios prekybos zoną, gali tapti svarbiu įrankiu šioje srityje“, – sakoma laiške.

Europos Tarybos generalinis sekretorius Thorbjornas Jaglandas savo ruožtu irgi pasveikino V. Zelenskį su pergale ir išreiškė viltį, kad bus tęsiamas bendradarbiavimas vykdant reformas.

„Šilti sveikinimai Volodymyrui Zelenskiui su pergale prezidento rinkimuose. Ukraina yra vertinga Europos Tarybos narė. Nekantriai laukiame, kad būtų tęsiamas bendradarbiavimas reformų srityje, įskaitant padorios ir pasitikėjimo vertos teismų sistemos vystymą“, – sakoma Th. Jaglando „Twitter“ žinutėje.

Suskaičiavus 95,05 proc. balsalapių paaiškėjo, kad jokios politinės patirties neturintis komikas V. Zelenskis surinko 73,17 proc. balsų ir triuškinamai įveikė dabartinį prezidentą Petro Porošenką, gavusį 24,5 proc. balsų, pranešė Ukrainos centrinė rinkimų komisija.