Pasaulyje

2019.04.22 09:57

Maskva reaguoja į Zelenskio išrinkimą: Medvedevas kalba apie santykių galimybes, Putinas dar nesveikina

BNS, ELTA2019.04.22 09:57

Maskva gerbia Ukrainos prezidento rinkimų rezultatus, bet laikosi pozicijos, kad sveikinti akivaizdų jų nugalėtoją Volodymyrą Zelenskį dar per anksti, pirmadienį nurodė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai.

„Maskvoje gerbiamas Ukrainos liaudies pasirinkimas, juolab kad šis pasirinkimas gana akivaizdus“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Kaip rodo negalutiniai rezultatai, sekmadienį vykusius rinkimus triuškinama dauguma laimėjo jokios politinės patirties neturintis V. Zelenskis, įveikęs antrosios kadencijos siekusį Ukrainos prezidentą Petro Porošenką.

Vis dėlto D. Peskovas pareiškė, kad Kremlius laikosi pozicijos, jog sveikinti V. Zelenskį dar per anksti – kaip ir kalbėti apie tolesnio bendradarbiavimo galimybes.

„Kol kas per anksti kalbėti apie prezidento Putino sveikinimus ponui Zelenskiui, taip pat apie bendro darbo galimybes“, – pažymėjo Kremliaus atstovas.

Pasak jo, apie naująjį lyderį bus galima „spręsti tik pagal konkrečius darbus“.

D. Peskovas atkreipė dėmesį, kad oficialūs rinkimų rezultatai dar nepaskelbti ir kad jų organizatoriai nesudarė galimybės balsuoti milijonams Rusijoje esančių Ukrainos piliečių, todėl kyla klausimų dėl proceso legitimumo.

„Dėl visų šių rinkimų legitimumo iškilo klausimas, kadangi nebuvo suteikta galimybė balsuoti 3 mln. Ukrainos piliečių, gyvenančių Rusijos Federacijoje“, – kalbėjo jis.

Balsavimas per Ukrainos prezidento rinkimus nevyko Maskvos remiamų separatistų kontroliuojamose teritorijose Rytų Ukrainoje ir Rusijos 2014 metais aneksuotame Krymo pusiasalyje.

D. Medvedevas: galimybių pagerinti santykius yra

Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas pirmadienį pareiškė įžvelgiantis galimybių pagerinti Maskvos ir Kijevo santykius, kai į valdžią ateis naujasis prezidentas Volodymyras Zelenskis, bet taip pat sakė neabejojantis, kad naujasis lyderis laikysis retorikos, kurią demonstravo prieš rinkimus.

„Rinkimai Ukrainoje įvyko. Rezultatai parodė aiškų naujų požiūrių poreikį sprendžiant Ukrainos problemas. Akivaizdu, kad naujajam prezidentui iškils uždavinys konsoliduoti šalį, atsižvelgiant į pastaraisiais metais susiklosčiusią tikrovę“, – per „Facebook“ parašė D. Medvedevas.

„Neabejoju: naujasis valstybės vadovas Rusijos atžvilgiu laikysis retorikos, kurią naudojo per rinkimų kampaniją – kartoti pažįstamas ideologines formules, orientuotis į įvairias gyventojų grupes. Dėl to neturiu jokių iliuzijų“, – pridūrė Rusijos vyriausybės vadovas.

„Vis dėlto galimybių pagerinti ryšius su mūsų šalimi esama. Ko tam reikėtų? Sąžiningumo. Ir dar reikalingas pragmatiškas bei atsakingas požiūris“, – rašo D. Medvedevas.

Jis pridūrė, kad šis požiūris turi atsižvelgti į Ukrainoje susiklosčiusią politinę tikrovę, įskaitant konfliktą su separatistais Rytų Ukrainoje.

„Todėl svarbiausia, ko reikėtų palinkėti naujajai Ukrainos vadovybei – blaivaus proto. Ir, aišku, supratimo, kokie vertingi yra mūsų šalių žmonių santykiai, turintys būti aukščiau politinės konjunktūros“, – teigė premjeras.

Šalies „perkrovimas“

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sekmadienį pareiškė, kad naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis galėtų atlikti šalies „perkrovimą“.

„Ukraina gali atlikti perkrovimą. Ne pinigų srautų perskirstymo iš vienų kišenių į kitas prasme, o tikrą [perkrovimą], pagrįstą suvokimu, kad būtina konsoliduoti liaudį ne jėgos, o nacionalinės darbotvarkės kūrimo pagrindu“, – savo „Facebook“ paskyroje parašė M. Zacharova.

Ji pridūrė, kad šią išvadą grindžia „visu pasaulio užkulisių supratimu“.

URM atstovė pabrėžė, jog Ukrainai reikalingas „perkrovimas“, kad šaliai „kitą kartą, kitaip nei dabar, netektų atriboti nuo balsavimo milijonus savo piliečių“.

Kaip rodo negalutiniai balsų skaičiavimo rezultatai, jokios politinio darbo patirties neturintis komikas V. Zelenskis per sekmadienį vykusį antrąjį rinkimų ratą gavo apie 73,2 proc. balsų, o už dabartinį šalies vadovą Petro Porošenką balsavo 24,46 proc. rinkėjų, pranešė Centrinė rinkimų komisija.

Balsavimas nevyko Rusijos remiamų separatistų kontroliuojamose teritorijose Rytų Ukrainoje. Nuo 2014 metų besitęsiantis konfliktas tarp separatistų ir provakarietiškos Ukrainos vyriausybės nusinešė jau apie 13 tūkst. žmonių gyvybių.

Zelenskio pergale džiaugiasi ir Janukovyčius

Kaltu dėl valstybės išdavystės pripažintas buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pasveikino aktorių Volodymyrą Zelenskį su įspūdinga pergale šalies vadovo rinkimuose, paskelbė Rusijos naujienų agentūra TASS.

Pasak eksprezidento, ukrainiečiai V. Zelenskiui šį postą patikėjo „šaliai artėjant prie sudėtingo momento savo istorijoje“. „Taiki ukrainiečių tauta yra kaip niekad anksčiau susiskaldžiusi ir radikalizuota“, – pareiškė V. Janukovyčius, kuris dėl visų šalies nelaimių kaltina netrukus kadenciją baigsiantį Petro Porošenką.

Pagal TASS, V. Janukovyčius pagyrė teisingą pasirinkimą padariusius „išmintingus ukrainiečius“, kurių „nepavyko apgauti“, nepaisant esą nuolat kurstomų provokacijų ir melo. „Ukrainiečiai jumis patikėjo ir tikisi, kad mūsų tautai atnešite taiką bei suklestėjimą. Nenuvilkite jų“, – kreipdamasis į V. Zelenskį sakė eksprezidentas.

Naujasis prezidentas bus prisaikdintas iki gegužės 31 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.