Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.22 09:31

Zelenskiui talkinęs Aivaras Abromavičius: būsimasis Ukrainos prezidentas nėra katė maiše

Giedrius Vitkauskas, LRT.lt 2019.04.22 09:31

Prie Volodymyro Zelenskio kampanijos prisidėjęs lietuvis Aivaras Abromavičius mano, kad išrinktasis Ukrainos prezidentas nėra katė maiše, o norėdamas gali savo šaliai padaryti daug gero. Jam ir toliau padėti A. Abromavičius sutiktų ir dirbdamas vyriausybėje. Tuo tarpu apie Petro Porošenkos pažadą ir po pralaimėjimo prezidento rinkimuose likti politikoje lietuvis sako: „Neduok, Dieve!“

Ukrainos ekonomikos ir prekybos ministru buvęs A. Abromavičius stebėjo, kaip šalis vykdė po 2014-ųjų Euromaidano revoliucijos apsiimtas reformas, ir teigia, kad prezidentas P. Porošenka jas tik stabdė. Sekmadienį dviguba balsų persvara rinkimus laimėjęs V. Zelenskis galėtų suvienyti šalį ir toliau ją vesti Europos Sąjungos ir NATO link, įsitikinęs jis.

– Kokie bus pirmieji prezidento ir jo administracijos darbai?

– Iš pradžių reikia suformuoti komandą. Kaip žinote, inauguracija bus gegužės pabaigoje-birželio pradžioje. Reikia suformuoti komandą, kuri galėtų perimti reikalus iš esančio prezidento. Tada reikia suprasti, ar įmanoma dirbti su šia vyriausybe. Aš tikiuosi konstruktyvaus darbo. Ir ar įmanoma dirbti su šiuo parlamentu. Konstruktyvios pozicijos iš parlamento tikėtis, galbūt, galima šiek tiek mažiau.

Tikiu, kad Volodymyras Zelenskis ir jo komanda operuos manydami, kad pačios svarbiausios iniciatyvos, svarbiausi įstatymai jau yra parašyti, tik neužteko politinės valios juos priimti. Pirmieji ir gan populiarūs žingsniai, kurių visuomenė laukia, – tai prezidento apkaltos įstatymas, kurio iki šiol nėra Ukrainoje.

Taip pat parlamento narių, teisėjų, paties prezidento nušalinimo klausimai. Svarbu sugrąžinti neteisėto praturtėjimo įstatymą, kurio atšaukimas šokiravo europiečius prieš mėnesį. Ukrainoje labai populiarus balsavimas parlamente kaimyno kortele. V. Zelenskis yra pažadėjęs, kad bus priimtas įstatymas, baudžiantis už tokią užklasinę veiklą. Ir dar daug kovos su korupcija iniciatyvų.

– Ar tai reiškia, kad posakis katė maiše, kaip apie V. Zelenskį kalba apžvalgininkai, yra kiek perspaustas?

– Mažai kas jį pažįsta kaip politiką, tai yra faktas. Dėl to visokių negražių epitetų girdėjome per rinkiminę kampaniją.

Ir tas stipriai įaugo žmonių galvose. Šiandien su vaikais, šešiamečiu ir dešimtmečiu, nuėjome į bažnyčią, kur jie pradėjo muštis. Vienas trenkia kitam ir sako: „Tu – vilkas avies kailyje.“ Kitas atgal trenkia ir sako: „O tu – katė maiše.“

Aš klausiu, ką jūs čia dabar darote? Taigi net vaikai visoje šalyje žiūrėjo tuos debatus.

Pirmasis rinkimų etapas baigėsi gana aštriai, Ukrainos visuomenėje buvo daug neapykantos, bet galutinis rezultatas, didžiulis atotrūkis, manau, galų gale vėl suvienys šalį. Ir supras, kad ir
koks prezidentas išrinktas, visiems reikia susivienyti ir dirbti šalies labui.

– Ar vienijančiam šalį prezidentui padėsite, užimsite kokį nors postą?

– Vienas svarbus etapas dabar pasibaigė. Aš buvau rinkiminės kampanijos patarėjas. Ketvirtadienį buvo paskelbta komanda, kuri dirbs prezidento administracijoje. Aš niekada neturėjau ketinimų dirbti prezidento administracijoje. Jeigu bus vėliau įdomių pasiūlymų, susijusių su valstybinėmis įmonėmis, darbu vyriausybėje, kai gausiu tokį pasiūlymą, kai pamatysiu, ar yra palaikymas, kai pamatysiu, kas kiti komandos nariai, tada ir priimsiu (sprendimą). Bet esu čia, visada pasiruošęs padėti.

– Bet mieliau rinktumėtės darbą vyriausybėje?

– Nežinau, dabar norėtųsi pailsėti po visų batalijų. Kaip sakiau, valstybinės įmonės arba darbas vyriausybėje man būtų artimiau. Aš dabar stipriai užsiėmęs privačiame sektoriuje, statome didžiulį nekilnojamojo turto kvartalą Rygoje, sėkmingai vystome žemės ūkio veiklą, vystau švietimo verslą ir taip toliau. Veiklos netrūksta, bet jei reikės V. Zelenskiui pagalbos, prisidėsiu.

– Viena V. Zelenskio populiarumo priežasčių, anot ekspertų, yra ta, kad Petro Porošenka nepateisino lūkesčių, atsiradusių po Maidano. Žadėta daug reformų ir kitokių dalykų. Reformos vykdytos per lėtai ar žmonių lūkesčiai buvo per dideli?

– Tai yra visko kombinacija. Man kaip žmogui, žinančiam situaciją iš vidaus, atrodo, kad reformos vyko pačiam P. Porošenkai jas stabdant. Pačias fantastiškiausios idėjas, kurios įsikūnijo šioje šalyje – kaip bebūtų gaila, prezidentas labai stipriai stengėsi, kad tie dalykai vyktų lėčiau.

Visuomenės veikėjų, kovotojų su korupcija akyse jis turėjo ypatingai prastą reputaciją. Žinoma, tokių dalykų kaip Bažnyčios atsiskyrimas, armijos sutvirtinimas iš jo niekas neatims. Jis įeis į istoriją. Bet tai yra politikas, kuris deputatu pirmą kartą tapo 1998 metais. Tai yra, prieš beveik 21 metus. Tokioje šalyje kaip Ukraina, tokioje situacijoje, kokia yra ir dabar, galima duoti tokiam vadovaujančiam politikui labai aiškų pažymį – ir tas balas nėra teigiamas.

Taigi norisi ne tik Ukrainai, bet ir Lietuvai Slovakijai, Slovėnijai, Brazilijai, visoms šalims norisi atsinaujinti, išrinkti kažką nesusijusį su senais politikais.

– Pats P. Porošenka, kad ir ilgametis politikas, po rinkimų pareiškė, kad iš politikos nesitrauks.

– Neduok Dieve, neduok Dieve. Dabartinėje valdžioje yra daug jaunesnių, mažiau susitepusių, veržlesnių, charizmatiškesnių politikų. Ir neduok Dieve, kad P. Porošenka vėl pabandytų opozicinį judėjimą uzurpuoti. Ukraina yra „come back’ų“ (sugrįžimų – LRT) šalis. Niekada nereikia nurašyti politiko, kuris ką tik pralaimėjo rinkimus.

Mes žinome, kaip Viktoras Janukovyčius pralaimėjo Oranžinę revoliuciją, bet galų gale tapo ir premjeru, ir prezidentu. Mes žinome, koks žemas buvo Julijos Tymošenko reitingas po užpraeitų prezidento rinkimų ir kokį aukštą reitingą ji turėjo dar prieš metus. Dėl to nereikėtų nurašyti P. Porošenkos.

Bet aš norėčiau jam pačiam palinkėti, kad jis pagaliau pailsėtų nuo politikos, duotų kelią jaunesniems, kitokio mąstymo žmonėms, padėtų savo patarimais, o ne eilinį kartą vienas stovėtų ant scenos,
kabintųsi medalius už visus pasisekimus Ukrainoje. Tai yra nešiuolaikiškas politikas.

– Viena iš didžiausių bėdų per penkerius jo prezidentavimo metus buvo reformos, kurių reikalavo Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir kiti Ukrainos partneriai. Kaip manote, kaip seksis tvarkytis su TVF stumiamomis reformomis?

– Vienas iš pagrindinių TVF reikalavimų yra dujų kainų didinimas gyventojams. Ukrainai pasisekė, kad buvo labai šilta žiema ir šiltas pavasaris, o dujų kainos Europoje nukrito pirmąkart. Dabartinė reguliuojama kaina yra aukštesnė negu rinkos kaina. Taigi artimiausiomis dienomis galbūt pamatysime dujų kainos sumažėjimą. O tai jau TVF tinkantis dalykas. Todėl prezidentavimas gali prasidėti nuo tokio pozityvaus žingsnio.

Kalbant apie rizikas, žinome, kad neseniai teismas priėmė labai abejotiną sprendimą dėl Ihorio Kolomoiskio ir „Privatbak“ nacionalizacijos. Ji pripažinta neteisėta, o tai labai rizikingas žaidimas. Ir aš manau, kad tai yra baigiančio kadenciją prezidento dovana naujai išrinktam prezidentui. Tai parodo, kad teismų reforma neįvyko, kad teisėjai iki šiol vykdo nurodymus iš šalies. O tą būtina tvarkyti. Jeigu situacija nesikeis ir liks palanki I. Kolomoiskiui, tada bendradarbiavimas su TVF, Europos Sąjunga ir kitomis institucijomis, kurie teikia finansinę pagalbą Ukrainai, gali nutrūkti.

– Žurnalistai ne kartą brėžė ryšius tarp I. Kolomoiskio ir V. Zelenskio, pavyzdžiui, kelionės į Tel Avivą, Ženevą ar bendri pažįstami. Dalis apžvalgininkų įspėja, kad taip V. Zelenskis atsiduria oligarchų pusėje. Ar Ukrainoje be oligarchų veikti politikoje apskritai įmanoma?

– Visų pirma reikia paminėti, kad tai buvo pati pigiausia rinkiminė kampanija Ukrainos istorijoje. Kaip tik dabar su vaikinais diskutavome, kad ji buvo kur kas pigesnė nei pirminiai lūkesčiai, ir tai yra fantastika. Aš manau, kad tai atsidurs vadovėliuose pasauliniuose, daug kas kopijuos tokią skaitmeninę kampaniją, su daug savanorių ir panašiai.

Ar Ukrainoje stambus verslas kišasi į politiką? Taip. Ar I. Kolomoiskis palaikė daugiau nei vieną kandidatą? Taip. Ar prezidentą palaikė daug stambių verslininkų, daugiau negu vienas? Žinoma, taip. Ar norėtųsi, kad tokia situacija tęstųsi? Žinoma, ne. Ar bus V. Zelenskis nuo stambaus verslo nepriklausomas kandidatas? Manau, taip.

– Ekonomika, korupcija, reformų būtinybė – tai svarbūs klausimai. Bet šalis ir kariauja. Ar V. Zelenskis tęs pradėtą integraciją į Vakarus ir kaip jam seksis siekti taikos?

– Manau, kad be tarptautinės pagalbos pasiekti taikos bus sunku. Manau, kad tarptautinės politikos srityje nereikėtų laukti didelių pasikeitimų. Bus tęsiama dabartinė kryptis. V. Zelenskis per debatus stadione labai aiškiai išreiškė savo poziciją, kad judėsime link Europos. Ir per įvairias konferencijas jis ne kartą sakė, kad yra už NATO, už ES. Tik jis palaiko mintį, kad šalis turėtų apsispręsti ir balsuoti referendume. Kaip ir Lietuva, stodama į ES.

Žinoma, referendumas neturėtų įvykti dabar, artimiausioje ateityje. Tokiam referendumui reikia pasiruošti, reikia būti įsitikinusiam – ne taip kaip „Brexito“ atveju Davidas Cameronas. Reikia žinoti, kad rezultatas bus teigiamas, ir tada, po daugelio metų, sušaukti tokį referendumą, balsuoti teigiamai ir galiausiai tapti šių dviejų organizacijų nare.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi