Pasaulyje

2019.04.21 12:21

Šri Lankoje suimtas aštuntasis įtariamasis, sprogdinimų aukų skaičius pasiekė 215

BNS, ELTA2019.04.21 12:21

Šri Lankoje Šv. Velykų sekmadienį nugriaudėjo aštuoni sprogimai, kurių taikiniais tapo prabangūs viešbučiai ir bažnyčios ir per kuriuos žuvo mažiausiai 215 žmonių, įskaitant kelias dešimtis užsieniečių. Šri Lankos gynybos ministras paskelbė, kad buvo sulaikyti 8 įtariamieji.

Šri Lankoje aštuoni asmenys buvo areštuoti sekmadienį dėl sekmadienį įvykdytų virtinės sprogdinimų viešbučiuose ir bažnyčiose, nusinešusių daugiau kaip 200 žmonių gyvybių, pranešė šalies premjeras.

Ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe sakė, kad „kol kas išaiškėję [įtariamųjų] vardai yra vietiniai“, bet tyrėjai aiškinsis, ar užpuolikai palaikė kokių nors „ryšių su užsieniu“.

Jis pripažino, kad apie atakų tikimybę „informacijos turėta“.

„Kol visa tai tęsiasi, privalome taip pat pažiūrėti, kodėl nebuvo imtasi tinkamų atsargumo priemonių“, – pabrėžė R. Wickremesinghe.

Tačiau premjeras pridūrė, kad vyriausybė dabar pirmiausiai susitelks į pastangas „sučiupti teroristus“.

„Visų pirma turime užtikrinti, kad terorizmas nepakeltų galvos Šri Lankoje“, – kalbėjo jis.

Pranešama, kad Velykų dieną žuvo mažiausiai 215 žmonių. Dar apie 500 žmonių buvo sužeisti.

Tarp žuvusiųjų – bent 35 užsieniečiai. Anksčiau buvo skelbta apie mažiausiai 207 išpuolių aukas.

Ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe pasmerkė šiuos išpuolius – kruviniausią smurto aktą nuo prieš dešimtmetį pasibaigusio pilietinio karo laikų – ir juos pavadino „bailiais“. Vyriausybės vadovas taip pat patikino, jog vyriausybė imasi priemonių, kad „suvaldytų padėtį“.

Šeši sprogimai driokstelėjo beveik vienu metu, o po kelių valandų nugriaudėjo dar du.

Pasak šaltinių ligoninėse, tarp žuvusiųjų yra Didžiosios Britanijos, Nyderlandų ir Jungtinių Valstijų piliečių, o tarp sužeistųjų – britų ir japonų. Portugalijos naujienų agentūra LUSA pranešė, jog per išpuolius taip pat žuvo vienas portugalas. Skelbia ir apie du žuvusius Turkijos piliečius ir du kinus.

Naujienų agentūros AFP fotografas papasakojo sprogimo vietoje garsioje Kolombo Šv. Antano šventykloje matęs ant grindų gulinčių žuvusiųjų kūnų.

Didelė dalis bažnyčios stogo per sprogimą buvo nuplėšta, o ant grindų buvo matyti čerpių ir medinių nuolaužų, stiklo šukių ir kraujo dėmių.

Sužeistieji suplūdo į vietos ligonines, kurių atstovai praneša apie šimtus nukentėjusiųjų.

Išpuolius pasmerkė tiek popiežius Pranciškus, tiek daugelio valstybių vadovai.

Policijos viršininko įspėjimas

Atsakomybės už sprogimus, kurių pobūdis kol kas nėra aiškus, kol kas niekas neprisiėmė.

Tačiau iš dokumentų, su kuriais pavyko susipažinti agentūrai AFP, matyti, kad Šri Lankos policijos viršininkas Pujithas Jayasundara prieš dešimt dienų aukščiausio rango pareigūnams persiuntė žvalgybos perspėjimą, jog savižudžiai sprogdintojai planuoja išpuolius prieš „garsias bažnyčias“.

„Viena užsienio žvalgybos agentūra pranešė, jog NTJ („National Thowheeth Jama'ath“) planuoja savižudžių išpuolius prieš garsias bažnyčias, taip pat prieš Indijos aukštąją komisiją Kolombe“, – rašoma perspėjime.

NTJ yra Šri Lankoje veikianti radikalioji musulmonų grupuotė, kuri pernai buvo susieta su budistinių statulų išniekinimu.

Gynybos ministerija paskelbė įvedanti komendanto valandą, kuri galios naktį. Tačiau policija vėliau patikslino, jog komendanto valanda įsigalios nedelsiant ir galios tol, kol bus pranešta kitaip.

O vyriausybė laikinai blokavo pagrindinius socialinius tinklus ir susirašinėjimo programėles, kad užkirstų kelią melagingos informacijos plitimui.

Pirmieji sprogimai, kaip pranešama, nugriaudėjo Kolombo Šv. Antano bažnyčioje ir Šv. Sebastijono bažnyčioje Negombo mieste, esančiame į šiaurę nuo sostinės.

„Bombos sprogimas mūsų bažnyčioje, prašome jūsų ateiti ir padėti, jeigu čia yra jūsų šeimos narių“, – toks įrašas anglų kalba pasirodė Negombo Šv. Sebastijono bažnyčios puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“.

Netrukus po to policija patvirtino, jog įvyko sprogimas dar vienoje bažnyčioje Batikaloa mieste rytinėje šalies dalyje bei trijuose prabangiuose viešbučiuose šalies sostinėje.

Vėliau driokstelėjo sprogimas viename viešbutyje pietinėje Kolombo dalyje. Per jį žuvo mažiausiai du žmonės. Aštuntasis sprogimas nugriaudėjo viename priemiestyje sostinės šiaurėje.

„Bailūs išpuoliai“

Prezidentas Maithripala Sirisena (Maitripala Sirisena) kreipimesi į tautą pareiškė esąs sukrėstas ir šalies gyventojus paragino išlikti ramius.

Ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe (Ranilas Vikremesinghė) socialiniame tinkle „Twitter“ griežtai pasmerkė šiuos išpuolius, kuriuos pavadino bailiais.

„Šiuo tragišku laiku visus šrilankiečius raginu neprarasti vienybės ir stiprybės. Pasistenkite neskleisti nepatvirtintų pranešimų ir gandų. Vyriausybė imasi skubių priemonių, siekdama suvaldyti padėtį.“

Viešbučiuose, kuriuose įvyko sprogimai, paprastai apsistoja daug turistų. Vienas iš jų – „Cinnamon Grand Hotel“ – yra netoli oficialios ministro pirmininko rezidencijos.

Viešbučio atstovas naujienų agentūrai AFP papasakojo, jog sprogimas įvyko restorane ir žuvo mažiausiai vienas žmogus.

O viešbutyje „Shangri-La“ apsilankęs AFP fotografas papasakojo, jog buvo smarkiai apgadintas antrame aukšte esantis restoranas.

„Po kelių minučių šaukiamas skubus posėdis. Vyksta gelbėjimo operacijos“, – tviteryje po pirmųjų sprogimų parašė ekonominių reformų ministras Harsha de Silva.

Jis pažymėjo apsilankęs dviejuose iš trijų viešbučių ir buvęs prie Šv. Antano bažnyčios.

„Mačiau daugybę išmėtytų kūnų dalių“, – parašė ministras ir pridūrė, jog yra „daug žuvusiųjų, įskaitant užsieniečius“.

Kolombe veikiančios ambasados savo šalių piliečius paragino likti saugioje vietoje, o Šri Lankos oro bendrovė „Sri Lankan Airlines“ keleiviams patarė į oro uostą atvykti likus bent keturioms valandoms iki skrydžio, nes po išpuolių buvo sugriežtintos saugumo patikros.

Šri Lankoje vyrauja budizmas, o katalikybę išpažįsta tik maždaug 6 proc. gyventojų, tačiau ši religija yra laikoma vienijančia jėga, nes ją išpažįsta ir tamilai, ir gyventojų daugumą sudarantys sinhalai.

Šri Lankoje nėra buvę su užsienio islamistų grupuotėmis siejamų išpuolių, nors vietos žiniasklaida praneša, jog 2016 metais Sirijoje žuvo 37 metų šrilankietis, kuris buvo prisijungęs prie „Islamo valstybe“ pasivadinusios džihadistų grupuotės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt