Pasaulyje

2019.04.21 07:32

Prezidentą renkanti Ukraina žengia į neaiškią ateitį, rinkėjai jaučia įtampą

BNS2019.04.21 07:32

Ukraina sekmadienį rengia prezidento rinkimus, per kuriuos jaunas komikas, kaip prognozuojama, pakeis dabartinį valstybės vadovą ir suduos skaudų smūgį senajam elitui.

41 metų televizijos žvaigždė Volodymyras Zelenskis iš pradžių atrodė turįs itin mažai galimybių, bet visos naujausios apklausos rodo, kad jis per antrąjį rinkimų ratą įveiks prezidentą Petro Porošenką.

Jo pergalė atvertų naują skyrių šalies, per pastaruosius du dešimtmečius išgyvenusios du liaudies sukilimus ir jau penkerius krečiamos konflikto su Maskvos remiamais separatistais, istoriją.

„Yra galimybė pokyčiams. Šis žmogus turi potencialo“, – naujienų agentūrai AFP Kijevo centre sakė 33 metų Vladas Motyhulinas.

Kiti sakė abejojantys politikos naujoko galimybėmis atnešti realių pokyčių, jeigu jis taptų Ukrainos šeštuoju prezidentu.

„Netikiu, kad jis ilgai išsilaikys, jeigu bus išrinktas“, – kalbėjo 62 metų pensininkas Serhijus Fiodorecas.

„Jis neturi jokio palaikymo parlamente. Jį suės gyvą“, – pridūrė AFP pašnekovas.

P. Porošenka atėjo į valdžią tuojau po 2014 metų kruvinos Maidano revoliucijos, nuvertusios Kremliaus remtą režimą. Reaguodama į šiuos įvykius Maskva aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą.

Tačiau 45 mln. gyventojų turinčioje šalyje daugeliui atrodo, kad revoliucijos pakurstytos viltys liko neišpildytos.

Prieš balsavimą populiarus naujienų portalas „Ukrainska pravda“ paskelbė interviu su vienu mediku, atkreipusiu dėmesį į šalyje tvyrantį didelį nerimą.

„Nėra nė vieno žmogaus, kuris neaptarinėtų padėties šalyje“, – sakė psichiatrijos ir psichologijos specialistas Olehas Čabanas.

„Žmonės labiau įsitempę, nes jie moka savo gyvenimais ir tikisi greitų, realių pokyčių“, – pridūrė jis.

V. Zelenskis pasinaudojo visuomenės pykčiu dėl ekonomikos sunkumų ir tebevešinčios korupcijos, taip pat savo populiarumu, pelnytu vaidinant satyriniame seriale „Liaudies tarnas“ (Sluha Narodu) mokytoją, tapusį prezidentu.

Analitikai sako, kad jo politinė programa yra mažų mažiausiai miglota, ir lieka neaišku, kad užims aukščiausius postus jo vyriausybėje.

Vis dėlto V. Zelenskio šalininkai tvirtina, kad tik naujas veidas gali išvalyti nešvarią šalies politikos areną.

Pokalbiai su Pompeo

Vakarų šalys atidžiai stebi šias varžybas, tvyrant susirūpinimui, kad naujoji vyriausybė gali sužlugdyti ne vienerius metus vykdytas reformas.

Penktadienį JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) paskambino tiek V. Zelenskiu, tiek su V. Porošenka.

Jis „pakartojo mūsų įsipareigojimą dirbti su bet kuo, ką pasirinks Ukrainos žmonės, kad būtų užtikrinta saugios, klestinčios, demokratinės ir laisvos [šalies] sėkmė“, – per „Twitter“ parašė Vašingtono specialusis pasiuntinys Kurtas Volkeris.

Praeitą savaitę abu kandidatus priėmė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas).

53 metų P. Porošenka atkakliai kovojo dėl perrinkimo, bet prašymai atleisti jam už ankstesnes klaidas ir suteikti naują galimybė, regis, liko neišgirsti.

Ketvirtadienį visuomenės nuomonės tyrimų agentūros „Rating“ paskelbti apklausos rezultatai rodo, kad V. Zelenskis gali tikėtis gauti 73 proc. balsų, o už P. Porošenką buvo linkę balsuoti tik 27 proc. respondentų.

Šeštadienį P. Porošenka dar kartą paragino ukrainiečius gerai apgalvoti savo pasirinkimą prieš atiduodant balsą už jo varžovą.

„Penkerių metų prezidento kadencija – ne komedija, kurią galima lengvai išjungti, kai tampa nebejuokinga“, – jis parašė per „Facebook“.

„Ji taip pat nėra siaubo filmas, kurį būtų galima lengvai sustabdyti“, – pridūrė prezidentas.

Penktadienį abu varžovai pažėrė vienas kitam įžeidimų per savo vienintelius politinius debatus, surengtus Kijevo olimpiniame stadione dešimčių tūkstančių žiūrovų akivaizdoje.

Ukrainiečiai sako, kad ši akistata buvo veikiau politinis teatras ir varžymasis, kas kalbės šmaikščiau, o ne labai reikalingi debatai apie politiką.

„Tai – galas“

V. Zelenskis apkaltino P. Porošenką, prieš ateinant į valdžią susikrovusį kapitalą iš šokolado verslo, kad jis tik stengėsi praturtėti ir nesugebėjo užbaigti karo Rytų Ukrainoje, jau pareikalavusio apie 13 tūkst. žmonių gyvybių.

„Esu jūsų klaidų ir pažadų rezultatas“, – jis sakė prezidentui ir pažadėjo išardyti senąją sistemą..

Daugelis nušvilpė P. Porošenką ir šaukė: „Tai – galas!“

„Yra vilties, kad paprastas žmogus geriau mus supras ir išardys sistemą, gyvuojančią šioje šalyje, – Kijeve AFP sakė 29 metų Julija Lychota. - Labai svarbu pakelti mūsų žmonių dvasią.“

Ukrainos lyderis peikė neišbandyto V. Zelenskio patirties stygių. P. Porošenka atkreipė dėmesį, kad V. Zelenskis išsisukinėjo nuo karinės tarnybos, taip pat reiškė abejones, ar jam pakaktų ryžto atsilaikyti prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

„Aktorius be jokios patirties negali vadovauti karui su agresore“, – emocingai kalbėjo P. Porošenka.

Jis taip pat pabrėžė V. Zelenskio glaudžius ryšius su prieštaringai vertinamu verslo magnatu Ihoriu Kolomoiskiu, kuriam priklausanti televizija transliuoja šio komiko šou.

Tačiau V. Zelenskis pažadėjo pasiųsti I. Kolomoiskį už grotų, jeigu bus nustatyta, kad jis pažeidė kokius nors įstatymus.

P. Porošenkai jo rėmėjai yra dėkingi už vykdomą ekonomikos reformą, kariuomenės pertvarkymą, Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atskyrimą nuo Rusijos ir bevizes keliones po Europos šalis. 

Tačiau pirmajame rinkimų ture praėjusį mėnesį jis gavo tik kiek daugiau nei pusę V. Zelenskio surinktų balsų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt