Pasaulyje

2019.04.20 10:15

Ekspertas po Ukrainos debatų: tai buvo ne debatai, o šou

LRT.lt 2019.04.20 10:15

Penktadienį Kijeve esančiame „Olimpijskij“ stadione įvyko aršūs kandidatų į Ukrainos prezidento postą Petro Porošenkos ir Volodymyro Zelenskio debatai. Nors oponentai vienas kitam negailėjo aštrios kritikos, propagandos ekspertas Mantas Martišius sako, kad šis dviejų priešininkų susitikimas buvo ne debatai, o šou.

„Debatų iš esmės nebuvo. Dalyviai juose pasikeitė tiesiog kaltinimais vienas kitam. Jei atvirai, debatų nebuvo, tai buvo šou“, – pažymi specialistas. 

Nepaisant tokios nuomonės, specialistas pažymi, kad vadinamuosius debatus vis tik laimėjo V. Zelenskis. Jis pabrėžia, kad toks vertinimas nereiškia, kad komikas geriau pasirodė už dabartinį Ukrainos prezidentą P. Porošenką, tai tiesiog rodo tai, kad debatų metu dabartiniam prezidentui nepavyko atimti iš V. Zelenskio užimamų pozicijų.

„P. Porošenkai debatuose reikėjo pasirodyti gerokai geriau už priešininką, o V. Zelenskio tikslas buvo tiesiog išlaikyti pozicijas. Debatų metu abu parodė, kad yra neblogi šoumenai, tačiau, kadangi tai yra paskutiniai debatai, po jų žymiai palankesnėje pozicijoje išliko V. Zelenskis“, – sako M. Martišius.

Propagandos ekspertas pastebi, kad tokie debatai nėra palankūs valstybei ir rinkėjams, nes kandidatai susitiko tik kartą valandai prieš pat rinkimus.

„Debatuose buvo bandoma kovoti, bet rinkėjas, pamatęs debatus, neišsiaiškino, kokie yra kandidatai. Jis šių debatų metu tiesiog pamatė šou, kuris baigėsi kovingomis lygiosiomis“, – teigia specialistas.

M. Martišius sako, kad, žvelgiant iš komunikacinės pusės, V. Zelenskis debatų metu aktyviai atakavo savo priešininką. Ypač išskiritinė debatų dalis buvo, kai politikos naujokas P. Porošenkai galėjo užduoti klausimą.

„V. Zelenskis pasirinko užduoti klausimą P. Porošenkai, kurį parašė žmogus internete. Klausimas skambėjo taip „kodėl mūsų šalis yra neturtingiausia Europoje, o vadovas – turtingiausias Europoje?“, tai buvo labiau ne klausimas, o puolimas“, – teigia M. Martišius.

P. Porošenka taip pat neatsiliko nuo priešininko ir priminė istoriją apie tai, kad V. Zelenskio 2014 metais negalėjo rasti karinės prievolės tarnyba. M. Martišius pastebi, kad komikas nepasidavė tokiam spaudimui ir neatsakinėjo į nepatogius P. Porošenkos klausimu. Dažnai į juos V. Zelenskis atsakydavo kaltinimais dabartiniam prezidentui.

M. Martišius pastebi, kad V. Zelenskis debatų metu naudojo ir propagandinę retoriką: „Debatų metu V. Zelenskis P. Porošenkai sakė, kad „jūs iš mūsų pavogėte patį svarbiausią dalyką – penkerius metus.“ Išgirdus tokius sakinius, reikia pripažinti, kad kandidatas moka paveikti auditoriją propagandine retorika.“

Specialistai mano, kad Ukrainos prezidento rinkimus laimės V. Zelenskis, o įvykę debatai neturėjo dramatiškai pakeisti visuomenės nuomonės.

Ukrainos prezidento rinkimų antrasis ratas įvyks gegužės 21 dieną.