Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.19 18:56

Zelenskis Ukrainos prezidento debatuose: niekada nekalbėjau su Putinu

BNS, LRT.lt 2019.04.19 18:56

Ukrainos prezidento rinkimų favoritu laikomas komikas Volodymyras Zelenskis ir perrinkimo siekiantis dabartinis prezidentas Petro Porošenka penktadienį pradėjo savo dvikovą neįprastuose debatuose stadione, organizuotuose artėjant savaitgalį numatytam rinkimų kampanijos superfinalui.

Nuo pirmųjų debatų akimirkų V. Zelenskis perėjo į puolimą. Jis susirinkusiems teigė, kad P. Porošenka „skaldo Ukrainą“, o jis, išrinktas prezidentu, ją sujungtų.

Vėliau komikas prisiminė 2014 metų rinkimus, kuriuose jis balsavo už P. Porošenką, tačiau dabar jis teigia, kad tai buvo klaida, nes žmonės rinko vieną P. Porošenką, o išrinko kitą.

Toliau V. Zelenskis kalbėjo: „Aš ne politikas, aš esu paprastas žmogus. Aš atėjau nutraukti sistemą. Aš esu P. Porošenkos klaidų rezultatas.“

Dabartinis Ukrainos prezidentas neliko skolingas ir sakė, kad komikas slepia nuo rinkėjų, kad jis nežinotų, ką daryti karo atveju. Taip primindamas, kad V. Zelenskis slėpėsi nuo karo ir karinės prievolės vykdymo.

P. Porošenko priminė, kad atstatė Ukrainos armiją, kai tuo metu V. Zelenskis slėpėsi.

Politikos naujokas komikas V. Zelenskis taip pat atmetė P. Porošenkos kaltinimus, kad jis esą vengė būti pašauktas į kariuomenę, 2014 metais prasidėjus karui Rytų Ukrainoje.

„Kalbant apie tai, ar slapstausi (nuo mobilizacijos) – daug kartų buvau ATO (antiteroristinės operacijos teritorijoje), – tvirtino jis. - Nuo ko aš slapstausi? Nuo kokių šaukimų slepiuosi? Esu viešas žmogus – argi manęs negalėjo surasti ir įteikti šaukimą? Apie ką jūs kalbate? Jūs vėl meluojate!“ - V. Zelenskis sakė per chaotiškus debatus žmonių pilname stadione.

„Aš jums ne oponentas – aš jūsų nuosprendis“, – pridūrė jis.

Kaip pastebi apžvalgininkai, P. Porošenka debatuose emocionalus ir „garsus“, tuo metu jo priešininkas stengiasi išlikti ramus ir ciniškas. Žiūrint transliaciją atrodo, kad komiko pasisakymai sulaukia didesnių ovacijų, tačiau „Ukraine World“ skelbia, kad daugiau garso, iš pirmo žvilgsnio, skleidžia P. Porošenkos gerbėjai, tačiau mikrofonai yra sustatyti V. Zelenskio scenos pusėje.

V. Zelenskis teigia, jog, jei būtų išrinktas, prezidentu būtų tik vieną kadenciją ir jis tikisi, kad per ją politikoje neliktų P. Porošenkos bendražygių.

Įtampa debatuose didėjo. Prakalbus apie Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir Rusiją, dabartinis Ukrainos prezidentas kaltino komiką bendravimu su Rusija. I. Zelenskis neliko skolingas ir teigė, kad jis niekada gyvenime nėra kalbėjęs su Putinu ir teigė, kad Rusijoje nėra buvęs nuo karo pradžios. Vėliau komikas kaltinimus metė pačiam P. Poroshenkai.

„Galiu tik įsivaizduoti, kiek kartų jūs kalbėjote su V. Putinu“ – teigė V. Zelenskis.

Jis klausė prezidento ar jo įmonės gaminami „Roshen“ saldainiai tikrai nėra pardavinėjami Rusijoje ir rusų užimtose Ukrainos teritorijose.

Debatai truko lygiai valandą. 20.00 val. P. Porošenko pakvietė debatus tęsti nacionalinio transliuotojo studijoje.

Po debatų specialistai teigė, kad jie buvo šou, o ne tikri debatai, kuriuose būtų išsakomos rimtos politinės idėjos.

V. Zelenskis – apklausų lyderis

Remiantis visuomenės apklausų rezultatais, patirties politikoje neturintis 41 metų komikas V. Zelenskis sekmadienį nesunkiai nugalės savo varžovą P. Porošenką antrajame rinkimų ture. 

Televizijos serialo žvaigždės dalyvavimas rinkimuose iš pradžių atrodė kaip pokštas, bet jam pavyko aplenkti  isteblišmentui priklausančius oponentus, pasinaudojus visuomenėje tvyrančiu nusivylimu dėl korupcijos, šlubuojančios ekonomikos ir Maskvos remiamo separatistinio konflikto Ukrainos rytuose.

Šią pirmąją ir vienintelę kandidatų tiesioginę dvikovą akylai saugomame Kijevo olimpiniame stadione turėtų stebėti maždaug 60 tūkst. žiūrovų. 

Penktadienio popietę iš debatams paruoštos vietos galima buvo spręsti, kad kandidatai stovės ne ant vienos, o dviejų atskirų platformų, pastatytų priešinguose futbolo aikštės galuose. 

Policijos pareigūnai buvo priversti kaip nors išjudinti susidariusias eismo spūstis, į 19 val. vietos (ir Lietuvos) laiku prasidėsiantį renginį plūstant iš regionų vežamų žiūrovų autobusams.

Debatai pagaliau užbaigs ilgą rinkimų kovą, vietomis virsdavusią farsu. Jos metu kandidatai ne kartą apsikeitė įžeidimais, o V. Zelenskis pareikalavo pasidaryti tyrimus dėl alkoholio ir narkotikų vartojimo. 

Penktadienį 53 metų P. Porošenka paleido dar vieną salvę į savo oponentą, suabejojęs jo sugebėjimu dirbti vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu ir pavadinęs jį išsisukėliu nuo karinės tarnybos. 

„Kuo silpnesnis Ukrainos prezidentas – tuo stipresnis Rusijos prezidentas“, – pareiškė P. Porošenka keliems tūkstančiams savo rėmėjų mitinge prieš debatus.

Pasak P. Porošenkos, jis yra vienintelis kandidatas, galintis susiremti su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. Jis taip pat turėtų pasinaudoti V. Zelenskio politiniu nepatyrimu abiejų kandidatų laukiančioje akistatoje. 

Be to P. Porošenka turėtų žiūrovams priminti savo varžovo įtariamus politinius ryšius su prieštaringai vertinamu oligarchu Ihoriu Kolomoiskiu.

V. Zelensky greičiausiai kritikuos savo priešininko nepakankamas pastangas kovojant su korupcija ir įtvirtinant įstatymo viršenybę, atėjus į valdžią prieš penkerius metus, kai visuotinis sukilimas nuvertė Kremliaus palaikomą režimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi