Pasaulyje

2019.04.19 17:47

JT remiama Libijos vyriausybė nutraukė santykius su Prancūzija – kaltina remiant jos priešininką

Rasa Strimaitytė, ELTA 2019.04.19 17:47

Jungtinių Tautų remiama Libijos vienybės vyriausybė apkaltino Prancūziją remiant prieš ją kovojantį generolą Chalifą Haftarą. Vidaus reikalų ministras Fathis Bashas Agha paskelbė, kad dėl to jo ministerija nutraukia visus santykius su Prancūzija. Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos atstovas kaltinimus atmetė kaip „visiškai nepagrįstus“.

Ir stebėtojai bei diplomatai - kaip ir Egiptas bei Jungtiniai Arabų Emyratai - traktuoja Prancūziją kaip Ch. Haftaro rėmėją. Tačiau Paryžius neigia remiantis generolo vykdomą Libijos sostinės Tripolio puolimą. Prancūzų diplomatiniai šaltiniai balandžio pradžioje pareiškė, kad Paryžius neturi „slapto plano“ padėti Ch. Haftarui ateiti į valdžią. Jei jis jėga užkariaus Tripolį, Prancūzija esą jo nepripažins. Vis dėlto stebėtojai ir Libijos vyriausybės rėmėjai kaltina Paryžių JT Saugumo Taryboje ir Europos Sąjungoje blokuojant rezoliucijas, kuriose smerkiamas Ch. Haftaro vykdomas puolimas.

Anot Libijos vyriausybės šaltinių, nacionalinės vienybės vyriausybė kaltina Prancūziją prisijungiant prie generolo argumentų. Šis Tripolio puolimą argumentuoja kova su „teroristais“.

Libijoje po diktatoriaus Muammaro al Gaddafio nuvertimo 2011-aisiais tvyro chaosas. Vyriausybė Tripolyje nekontroliuoja didelės šalies dalies. Generolas Ch. Haftaras balandžio pradžioje pradėjo Tripolio puolimą - sostinėje įsikūrusi JT remiama premjero Fajeso al Sarrajo vyriausybė. Per įnirtingus mūšius, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, jau žuvo daugiau kaip 200 žmonių ir 900 buvo sužeisti.