Pasaulyje

2019.04.21 20:47

Nepasiteisinę lūkesčiai: Venesuelos kariuomenės parama padeda išsilaikyti režimui

LRT.lt 2019.04.21 20:47

Kuomet sausį JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija pareikalavo Venesuelos valdžios atsitraukti ir perleisti šalies valdymą politinei opozicijai, Jungtinės Valstijos puoselėjo viltis, kad Venesuelos kariuomenė netrukus pereis į kitą barikadų pusę ir šaliai ims vadovauti nauja valdžia, praneša „The Washington Post“.

Beveik po trijų mėnesių, vis dar valdant šalies prezidentui Nicolui Madurui, Venesuelos kariuomenės parama režimui išlieka. Kadaise smarkiai į kaimyninę Kolumbiją dezertyravusių asmenų skaičius gerokai sumažėjo. Mažiau nei 1,5 tūkst. Venesuelos karių, kurių ginklais, uniforma ir apgyvendinimu kukliuose viešbučio kambariuose pasienyje pasirūpino Kolumbijos valdžia, dabar sėdi ir laukia, kol kas nors įvyks.

Dauguma kareivių nerimauja dėl namie likusių šeimos narių ir draugų. Keletas iš jų planuoja pradėti naują gyvenimą Peru, Čilėje ar kitose šalyse, pranešama „The Washington Post“.

Daugelis iš jų mano, kad artėja JAV kariuomenės invazija ir amerikiečiai norės jų pagalbos. Kai kurie piktinasi, kad tai tėra tuščias JAV gąsdinimas, skambina kolegoms ir ragina juos nepalikti savo vietų.

Opozicija, kurios lyderį Juaną Guaidą JAV ir daugelis kitų pasaulio šalių pripažįsta laikinuoju Venesuelos prezidentu N. Madurui vis dar einant prezidento pareigas, „privalėjo turėti planą [kariuomenei], bet neturėjo“, – sakė vienos iš Lotynų Amerikos šalių, globojančių dezertyrus, vyresnysis pareigūnas. Šis ir kiti pareigūnai, kalbėdami jautriais užsienio politikos klausimais, panoro išlikti anonimais.

D. Trumpo administracijos pareigūnai patvirtino, kad dezertyrų sulaukiama gerokai mažiau nei buvo tikėtasi, praneša „The Washington Post“.

„Kodėl kariuomenė neperėjo į kitą valdžios pusę? Geras klausimas, – praeitą savaitę „Washington Post“ žurnalistams kalbėjo JAV pasiuntinys Venesueloje Elliottas Abramsas. –  Šis klausimas atviras debatams. Atskleisiu jums dalį atsakymo – dėl to kalti kubiečiai.“

Venesuelos ginkluotosiose pajėgose įsitvirtino mažiausiai 20 tūkst. Kubos kariuomenės ir žvalgybos agentų. „Jie prižiūri tvarką. Jie stebi generolus ir pulkininkus, – kalbėjo E. Abramsas. –  Jie iš esmės atsakingi už neištikimais laikomų Venesuelos piliečių įkalinimą ir bausmes“.

Pasak vieno Lotynų Amerikos pareigūno, potencialūs dezertyrai „patys nebendrauja tarpusavyje“, nes yra stebimi, klausomi ir jiems neretai trūksta elektros energijos pasikrauti mobiliuosius telefonus. „Jie negali susitikti, ypač įtakingi kariai, kurie būtų pervilioti į kitą pusę.“

„Mes su jais bendraujame, bet jiems taip pat reikia bendrauti tarpusavyje“, – „The Washington Post“ kalbėjo pareigūnas.

Kareiviai išgirdo žinutę

JAV pareigūnai išreiškia nusivylimą J. Guaido vadovaujama opozicija, kuriai nepavyksta pelnyti Venesuelos ginkluotųjų pajėgų palankumo net ir reikalaujant JAV įsikišimo.

„Opozicija neįgijo karių pasitikėjimo, – kalbėjo buvęs vyresnysis JAV administracijos pareigūnas, – ir jai visiškai nepavyko įveikti savo baimių.“

E. Abramsas laikosi tos pačios nuomonės. „Sakyčiau, kad J. Guaido ir Nacionalinė Asamblėja“, – opozicijos valdomas organas, išrinkęs jį laikinu prezidentu, – „akivaizdžiai turi paaiškinti kai kuriems žmonėms ir kariuomenei... kad nacionalinės vienybės pereinamasis laikotarpis vyks dalyvaujant visoms pusėms. Jie pasakė reikiamus dalykus, tikrai. Susitaikymas. Jokio keršto. Manau, tuo dar netikima.“

Anot „The Washington Post, opozicijos lyderiai ima nerimauti. „Žinome, kad mūsų žinutė, siųsta kareiviams, yra išgirsta, ir kad ginkluotosios pajėgos yra nepatenkintos. Bet patirime per daug sekimo, šantažo ir kontržvalgybos“, – „The Washington Post“ sakė Juanas Andresas Mejia`s, J. Guaido partijos įstatymų leidėjas, atsakingas už opozicijos planą.

Bet daugelis sutinka, kad stipri administracijos retorika ir D. Trumpo kartojamos užuominos apie galimus JAV veiksmus bei ekonominis ir finansinis spaudimas lėmė tai, kad imta daugiau tikėtis iš Vašingtono.

JAV pareigūnai sako turį paruošę daug daugiau ekonominių ir diplomatinių iššūkių. Jungtinės Valstijos jau įgyvendino griežtas sankcijas Venesuelos naftos eksportui. Buvo panaikintos vyresniųjų kariuomenės ir valdžios pareigūnų, vedančių vaikus į JAV mokyklas ir savaitgalius leidžiančių Majamyje ar Niujorke, vizos. Dedamos pastangos J. Guaido pripažinusius Lotynų Amerikos ir Europos sąjungininkus įtikinti paspartinti savo veiksmus.

Nors administracija situaciją Venesueloje vis dar apibūdina kaip humanitarinę ir politinę krizę, pareigūnai prakalbo apie dėl Venesuelos kylančią Kubos ir Rusijos grėsmę JAV nacionaliniam saugumui.