Pasaulyje

2019.04.19 13:02

Lukašenka šauks pirmalaikius parlamento rinkimus ir stabdys „demokratiją ekonomikoje“

BNS, ELTA 2019.04.19 13:02

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka penktadienį paskelbė, kad planuojama dar šiemet surengti pirmalaikius parlamento rinkimus.

Prezidentas siūlo balsavimą surengti lapkričio 7-ąją.

Tuo metu eiliniai šalies vadovo rinkimai vyks kitąmet, sakė A. Lukašenka.

„Prezidento rinkimai turi įvykti 2020 metais, prezidento rinkimai įvyks 2020-aisiais, kas benutiktų mūsų šalyje“, – pareiškė A. Lukašenka per kasmetinį kreipimąsi į tautą ir Nacionalinį susirinkimą.

Stabdys kainų augimą

A. Lukašenka nurodė vyriausybei stabdyti kainų augimą, griežtinant jų reguliavimą, nes „pernelyg įsijausta į rinkos žaidimą ir demokratiją ekonomikoje“.

„Kodėl mes negalime savo žmonių pamaitinti už normalias kainas? Viena priežasčių – pernelyg įsijausta į rinkos žaidimą ir demokratiją ekonomikoje“, – pareiškė A.Lukašenka per kasmetinį kreipimąsi į tautą ir Nacionalinį susirinkimą.

„Vyriausybei, o ypatingai – Antimonopolinės plėtros ir prekybos ministerijai bei profesinėms sąjungoms, kurias įpareigojau kainas kontroliuoti tautos vardu, kartoju paskutinį kartą: rinkitės bet kokius būdus, tačiau negali būti gyventojų skundų dėl 20-ies pagrindinių vartojimo prekių kainų, nuo kurių priklauso gyvenimas, ypač – menkai pasiturinčiųjų ir pensininkų“, – pabrėžė A. Lukašenka.

Jo žodžiais, „bijoma sulaukti kritikos iš Rytų ar Vakarų, kad netinkamais metodais reguliuojame kainas. Nusipjaut į tai, ką apie mus kalbės. Svarbu, ką apie tai kalbės mūsų tauta“.

A. Lukašenka taip pat pareikalavo, kad vyriausybė sukurtų sąlygas sąžiningai konkurencijai, padidintų atlyginimus viešojo sektoriaus darbuotojams, parengtų konkrečius pasiūlymus dėl pensijų didinimo šiais metais.

Vartojimo prekių ir paslaugų kainos Baltarusijoje, 2018-aisiais augusios 5,6 proc., per tris šių metų mėnesius pakilo 2,6 proc., o metų (12-os mėnesių) infliacija kovą sudarė 5,8 procento.

AE statyba atsieis mažiau

Per kreipimąsi jis taip pat teigė, kad Baltarusijos atominės elektrinės statyba gali atsieiti apie 7 mlrd. dolerių, o ne 10 mlrd., kaip numatyta Baltarusijos ir Rusijos kredito sutartyje.

„Mes tarėmės dėl 10 mlrd. dolerių, o reali kaina tikriausiai nesieks ir 7 mlrd.“, - teigė A. Lukašenka.

Anot jo, AE statybos kaina mažėja „dėl labai griežtos kontrolės“. „Kiekvienai atsarginei daliai taikome valstybės kontrolę“, - sakė A. Lukašenka.

Jis neatmetė, kad kada nors Baltarusijoje iškils dar vienos atominės jėgainės statybos klausimas. „Jeigu šis bandymas bus sėkmingas, tai ateityje mūsų visuomenei reikės pastatyti dar vieną atominę elektrinę. Tam vietą turime, ji jau parinkta“, - pridūrė A. Lukašenka.

Pirmoji Baltarusijoje atominė elektrinė statoma Gardino srityje, netoli Astravo miesto, kuris yra tik už 50 kilometrų nuo Vilniaus.