Pasaulyje

2019.04.18 18:22

Politologė apie Estijos ir Rusijos vadovų susitikimą: lietuviai visada buvo daug griežtesni nei estai

Goda Jurevičiūtė, LRT.lt2019.04.18 18:22

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ketvirtadienį su darbiniu vizitu viešėjo Maskvoje, kur susitiko su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. Jau nuo pat vizito paskelbimo jis buvo vertinamas gana prieštaringai tiek šalies viduje, tiek ir už jos ribų. Tačiau LRT.lt kalbinta Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (TSPMI) politologė dr. Margarita Šešelgytė teigė, kad jis Estijai greičiausiai atneš daugiau naudos nei neigiamų pasekmių.

Pasak politologės, susitikimu su V. Putinu Estijos prezidentė nori parodyti lyderystę ir susikurti įvaizdį asmens, kuris gali dėrėtis ir kalbėtis sudėtingais klausimais. „Toks įvaizdis leistų Estijai pretenduoti į kažkokias tarptautines pozicijas. Baigusi savo kadenciją prezidentė galėtų tikėtis kažkokių tarptautinių pozicijų, nes galbūt tai padėtų sutelkti kitų šalių palikymą. (...) Antra, tai galbūt užtikrintų, kad Rusija neblokuotų prezidentės kandidatūros į tą poziciją ir apskritai Estijai svarbių klausimų“, – kalbėjo M. Šešelgytė.

Jos teigimu, estai greičiausiai pasimokė iš nesėkmingo Andriaus Kubiliaus bandymo tapti Europos Tarybos generaliniu sekretoriumi, kai rusai labai anksti užkirto kelią jo kandidatūrai.

Politologė teigė, kad yra pranešimų, jog Estija norėtų pretenduoti į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nenuolatines nares, o tam svarbus ir Rusijos palaikymas.

Nepaisant tokių pragmatiškų tikslų, politologė teigė nemananti, kad estai tikisi iš esmės pagerinti santykius su Rusija. Pasak jos, siekiama veikiau parodyti, kad nepaisant skirtingų interesų „jie komunikuoja (...) nebijo kalbėti“.

M. Šešelgytė priminė, kad susitikimų tarp Rusijos ir Baltijos valstybių vadovų seniai nebuvo, tai čia Estija nusprendė parodyti lyderystę. „Estijai galbūt šiek tiek lengviau tai padaryti nei bet kuriam Lietuvos vadovui, nes Estijos visuomenėje, viena vertus, nemažai rusakalbių, tai apskritai šiek tiek palankiau žiūrima į bendradarbiavimą ar dialogo atnaujinimą su Rusija (...) ir apkritai visuomenė galbūt turi mažiau neigiamą nusistatymą Rusijos atžvilgiu“, – kalbėjo politologė.

Pasak jos, Lietuvoje tą būtų sudėtingiau padaryti, nes „tiek politikos elitas, tiek ekspertai, analitikai pakankamai neigiamai vertina tokias galimybes“.

Putinas panaudos savo naudai

M. Šešelgytės manymu, labai rimtų šio vizito pasekmių neturėtų būti, nors V. Putinas ir tikrai išnaudos jį savo naudai.

Per susitikimą V. Putinas pareiškė, kad dėl santykių atšalimo dvišalės prekybos tarp Rusijos ir Estijos apimtys sumažėjo daugiau kaip 50 procentų.

Tačiau politologė priminė, kad prekybos apimtys tarp Rusijos ir Baltijos valstybių sumažėjo ne todėl, kad nebuvo vadovų susitikimų. „Mes prisimenam ir prekybos karus ir poreikį diversifikuoti. Tai vyko ne dėl to, kad nebuvo dialogo, o dėl to, ką Rusija, viena vertus, darė Ukrainoje, Gruzijoje, antra vertus, kad ji pati tuos patikrinimus inicijuodavo, uždrausdavo tam tikras prekes, ir mūsų verslininkams tiesiog tai yra labai nesaugi aplinka“, – kalbėjo M. Šešelgytė, pridūrusi, kad tai, jog Rusija susitikimą išnaudos savo tikslams, gal ir nėra labai jau didelė problema.

Galima partnerių kritika

Politologės manymu, K. Kaljulaid bandymas atnaujinti kontaką su Rusija gali būti rizikingas dėl numanomos ukrainiečių ir kartvelų neigiamos reakcijos.

Pasak jos, lietuviai turi labai tvirtą poziciją, kad jie gina savo rytinių kaimynų ukrainiečių ir kartvelų interesus ir jei šie nešneka su agresoriumi, tai to nedaro ir lietuviai. Tačiau Estijos pozicija visada buvo kiek nuosaikesnė: „Lietuviai visą laiką buvo daug griežtesni nei latviai ir estai. Taip, paskutiniu metu estai taip pat palaikydavo, bet niekada nebuvo pirmieji, kurie sakydavo, kad štai: „Rusija yra agresorė, teroristinė valstybė ir panašiai“, – teigė M. Šešelgytė. Tačiau politologė pabrėžė, kad susitikimas tikrai nelems Estijos platesnio masto santykių atšilimo su Rusija, nes šios atžvilgiu Talinas laikosi europinės pozicijos ir nežada jos keisti.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt