Pasaulyje

2019.04.18 16:42

Paviešinta JAV specialaus tyrimo ataskaita: Muelleris teigia negalėjęs paneigti Trumpo kaltės dėl trukdymo teisingumui

LRT.lt, BNS 2019.04.18 16:42

JAV specialusis prokuroras Robertas Muelleris ketvirtadienį viešai paskelbtoje tyrimo dėl Rusijos kišimosi į 2016 metų prezidento rinkimus ataskaitoje rašo, kad remdamasis surinkta medžiaga negalėjęs paskelbti prezidento Donaldo Trumpo nekaltu dėl trukdymo vykdyti teisingumą.

„Jeigu kruopščiai ištyrę faktus būtume įsitikinę, kad prezidentas aiškiai netrukdė vykdyti teisingumo, būtume tai paskelbę“, – sakoma nekantriai lauktoje R. Muellerio ataskaitoje.

„Remiantis faktais ir taikytinomis teisinėmis normomis, šios išvados daryti negalime“, – pridūrė jis.

JAV Teisingumo departamentas ketvirtadienį viešai paskelbė R. Muellerio ataskaitos suredaguotą versiją.

JAV generalinis prokuroras Williamas Barras pareiškė, jog specialiojo tyrėjo Roberto Muellerio komandos parengtoje ataskaitoje nėra įrodymų, kurie leistų nustatyti, kad Donaldas Trumpas ar jo štabo nariai buvo susimokę su Rusija siekiant paveikti JAV prezidento rinkimus.

Ketvirtadienį surengtoje specialioje spaudos konferencijoje W. Barras sakė, kad pagal R. Muellerio komandos surinktus įrodymus, Rusijos karinės žvalgybos agentūra (GRU) iš tiesų įsilaužė į Demokratų partijos narių elektroninio pašto dėžutes, pavogė jų susirašinėjimus, skleidė dezinformaciją ir stengėsi paveikti prezidento rinkimų rezultatus.

Tačiau, pasak W. Barro, tyrimo ataskaitoje nėra duomenų, kad dabartinio JAV prezidento Donaldo Trumpo štabo nariai rinkimų metu buvo susimokęs ir savo veiksmus koordinavo su Rusijos valdžia.

„Prezidentas Donaldas Trumpas ir jo štabas nebendradarbiavo su Rusijos pareigūnais", – spaudos konferencijoje sakė W. Barras.

JAV generalinis prokuroras taip pat pabrėžė, kad R. Muellerio vadovauto tyrimo ataskaitoje nėra duomenų, kad kokie nors amerikiečiai būtų dalyvavę kibernetiniuose išpuoliuose prieš JAV politikus ir demokratų kandidatę rinkimuose Hillary Clinton.

Anot W. Barro, ataskaitoje nėra pakankamai įrodymų, kad D. Trumpas trukdė teisingumui kišdamasis į šį tyrimą.

Po spaudos konferencijos JAV Senato ir Atstovų rūmų nariai gaus atrinktas R. Muellerio tyrimo ataskaitos dalis. Dar labiau redaguota dokumento versija taip pat bus patalpintas Teisingumo departamento tinklalapyje.

W. Barras sakė, kad Baltieji Rūmai nesikišo į atasakitos skelbimo procesą ir nenustatinėjo, su kokiomis dalimis bus galima susipažinti viešai.

D. Trumpas smerkia

JAV prezidentas D. Trumpas ketvirtadienį, likus kelioms valandoms iki specialiojo prokuroro tyrimo dėl įtariamo Rusijos kišimosi į 2016 metų rinkimus ataskaitos paskelbimo, išreiškė nepasitenkinimą dėl „visų laikų didžiausios politinės apgaulės“.

„Visų laikų Didžiausia Politinė Apgaulė! Nusikaltimus įvykdė Sukčiuvienė, Susitepę Farai ir DNC (Demokratų nacionalinis komitetas)/Demokratai“, – parašė prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Sukčiuviene“ D. Trumpas vadina savo varžovę prezidento rinkimuose Hillary Clinton, o frazė „susitepę farai“ buvo skirta minėtą tyrimą atlikusio specialiojo prokuroro Roberto Muellerio komandai.