Pasaulyje

2019.04.18 14:22

Estijos prezidentė Kaljulaid susitiko su Putinu: siūlo atnaujinti ES ir Rusijos bendradarbiavimą

LRT.lt, BNS 2019.04.18 14:22

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ketvirtadienį su darbiniu vizitu vieši Maskvoje, kur susitiko su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu.

K. Kaljulaid į Maskvą nuvyko dalyvauti atnaujintos Estijos ambasados atidaryme. Estijos prezidentę ir kitus svečius atnaujintoje ambasadoje sutiko ambasadorius Margusas Laidre.

Tai pirmasis Estijos vadovo vizitas Rusijoje nuo 2011-ų metų, kai tada šalyje viešėjo Tomas Hendrikas–Ilvesas.

Po formalaus šalių vadovų susitikimų, K. Kaljulaid ir V. Putinas pietaus kartu su Estijos ir Rusijos valdžios atstovais.

Atnaujinti bendradarbiavimą

Estijos prezidentė K. Kaljulaid per susitikimą su Rusijos prezidentu V. Putinu pasiūlė atnaujinti ES ir Rusijos bendradarbiavimo programą.

„Atėjo laikas atnaujinti Europos Sąjungos ir Rusijos bendradarbiavimo programą. Taigi, susitikimui parinktas pats tinkamiausias laikas“, – pareiškė ji.

Estų lyderė taip pat paminėjo Rusijos ir Estijos palaikomus prekybos santykius.

„Ekonomika turi galimybę prisitaikyti prie politikų rinkimų, todėl yra galimybių nukreipti ją teigiama linkme“, – sakė K. Kaljulaid.

Europos Sąjunga yra paskelbusi Maskvai sankcijų dėl 2014 metais Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir jos vaidmens separatistiniame konflikte Rytų Ukrainoje.

Nenormali padėtis

Rusijos prezidentas V. Putinas, ketvirtadienį susitinkantis su Estijos prezidente K. Kaljulaid, pareiškė, kad oficialių santykių nebuvimas tarp kaimyninių šalių yra nenormali padėtis.

„Mes seniai nesimatėme. Aukščiausio lygio susitikimas buvo prieš 10 metų. Visai neseniai užsienyje pasimatėme tik probėgšmais. Kontaktų tarp oficialių asmenų, oficialiųjų tarnybų, tarp kaimynių nebuvimas – nenormali padėtis“, – sakė Kremliaus vadovas.

Jis pridūrė, kad dėl šio santykių atšalimo dvišalės prekybos tarp Rusijos ir Estijos apimtys sumažėjo daugiau kaip 50 procentų.

„Objektyviai turime bendrų interesų, susijusių su Baltijos jūros regionu. Tai klausimai dėl saugumo ir ekologijos, klausimai, susijęs su transportu, tranzitu. Aišku, kad klausimų daug“, – kalbėjo V. Putinas.