Pasaulyje

2019.04.18 13:24

Kaip buvo gesinamas gaisras Paryžiaus katedroje – ugniagesius pakeitė robotas

LRT.lt2019.04.18 13:24

Degančią Paryžiaus katedrą gesino per 400 ugniagesių ir ypač modernus robotas, be kurio pagalbos 800 metų senumo statiniui padaryta žala būtų buvusi dar didesnė. Dienraštis „Le Figaro” aprašo Dievo Motinos katedros gesinimo operaciją.

Pirmadienį 18:43 val. buvo gautas pirmas pranešimas apie gaisrą Paryžiaus Dievo Motinos katedroje.

Iš įvykio vietos iškart evakuojami žmonės, o po dešimties minučių pasirodo pirmosios ugniagesių mašinos.

Maždaug 19 val. bažnyčią jau gesina virš 400 ugniagesių, pasitelkę 18 vandens pompų. Pastato viduje dirba atskira komanda, turinti išnešti vertingus meno kūrinius. Dar viena grupė lipa į ikoniškuosius Paryžiaus katedros bokštus, kad įvertintų gaisro pavojų.

Iš lauko jį jau gesina ugniagesiai nuo 10 metrų aukščio kranų.

Senos upe prie Sitė salos atplaukia ugniagesių kateris, kuris pompuoja vandenį iš upės ir pila ant pastato.

Paryžiaus ugniagesių tarnybos atstovas Gabrielis Plus leidiniui „Le Figaro“ pasakoja, kad vėjo kryptis taip pat apsunkino operaciją. Gana anksti tapo aišku, kad stogo nepavyks išgelbėti, tad ugniagesių prioritetas buvo apsaugoti katedros varpines ir joje saugomus meno kūrinius.

„Parastai Paryžiaus ugniagesiai gelbėja žmones. Šįkart teko gelbėti daiktus, taigi turėjome rinktis”, – pasakoja G. Plus.

Naujausias robotas

Priešgaisrinės saugos ekspertas Serge`as Delhaye laikraščiui „Le Parisien” pasakojo, kad kitaip nei amerikiečiai ugniagesiai, kurie stengiasi degantį pastatą gesinti iš išorės, prancūzai dažniau renkasi gesina iš vidaus.

„Jei gesini iš lauko, rizikuoji sustumti liepsnas ir karštas dujas į vidų, kur temperatūra gali pakilti 800 laipsnių ir pridaryti daug daugiau žalos”, – pasakojo jis.

Gesinant gaisrą, liepsnos vis labiau apėmė katedros stogą ir kilo rizika, kad 93 metrų smailė gali bet kada įgriūti. Ugniagiasiams teko iš vidaus išvesti visus gaisrininkus.

Vietoje jų į Dievo Motinos katedrą buvo pasiųstas robotas. Šis nuotoliniu būdu pilotuojamas robotas, vardu „Colossus”, pagamintas kompanijos „Shark Robotics”, skirtas kaip tik tokioms situacijoms, į kurias žmones siųsti pernelyg pavojinga.

Jis gali gesinti ugnį, evakuoti sužeistuosius, ištemtpi iki dviejų tonų sveriančius daiktus ir siųsti filmuotą medžiagą savo operatoriams. 1,6 metro ilgio, 76 centimetrų aukščio robotas, sveriantis 420 kilogramų, gali purkšti vandenį ir netgi lipti laiptais.

Antradienio naktį jo vaidmuo gesinant Paryžiaus katedrą buvo lemiamas. 

Savo motorizuota vandens patranka „Colossus” purškė 2 500 litrų vandens per minutę ant katedros akmeninių sienų. Tokiu būdu jis sumažino temperatūrą navoje ir apsaugojo savo kolegas žmones.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt