Pasaulyje

2019.04.18 10:10

Irano prezidentas: Vašingtonas yra problemų priežastis, o sionizmas turi trauktis

BNS2019.04.18 10:10

Irano prezidentas Hassanas Rouhani ketvirtadienį paragino Artimųjų Rytų valstybes „priversti sionizmą trauktis“ ir sakė, kad Izraelis bei jo sąjungininkas Vašingtonas yra pagrindinė regiono problemų priežastis.

„Regiono šalys šimtmečius gyveno viena šalia kitos ir niekada neturėjo problemų... Jei yra problema, ją kelia kiti“, – Kariuomenės dienos kalboje pareiškė H. Rouhani.

„Laikykimės drauge, būkime drauge ir išvaduokime regioną nuo agresoriaus buvimo“, – pridūrė jis.

Apsuptas savo generolų, H. Rouhani Irano kaimynėms ir šalims visame regione pasakė: „(Irano ginkluotosios pajėgos) niekada neveikia prieš jus ar jūsų nacionalinius interesus.“

Jis pridūrė, kad jos „stoja prieš agresorius“.

„Jei šiandien regione turime problemą, tai jos šaknys yra arba sionizmas, arba Amerikos arogancija“, – sakė H. Rouhani.

Jis paragino musulmoniškas šalis susitelkti ir „atkurti Palestinos valstybės istorinę teisę“, ir sakė, kad „sionizmas... regione nusikaltimus vykdo pastaruosius 70 metų“.

„Galutinė pergalė neabejotinai bus teisingųjų“, – pareiškė jis.

Kasmet Irane minima Kariuomenės diena yra proga kariškiams pademonstruoti savo naujausią ginkluotę, o politiniams lyderiams – pabandyti patikinti kaimynines šalis, kad ji skirta tik gynybai.

Iranas pademonstravo savo trumpojo nuotolio raketą „Zelzal“ ir patobulintą rusiškos oro gynybos sistemos S-200 versiją. 

Parade dalyvavo ir amerikiečių gamybos sraigtasparniai „Bell“, „Cobra“ ir „Chinook“, įsigyti dar prieš 1979-ųjų Islamo revoliuciją. 

Vėžinis navikas

Prieš Izraelį nukreipta tulžinga retorika yra tapusi neatsiejama oficialių kalbų Irane dalimi. Visgi kai kurie pasisakymai, pavyzdžiui, H. Rouhani pirmtako Mahmoudo Ahmadinejado raginimas „ištrinti žydų valstybę iš žemėlapio“, yra sulaukę  griežto tarptautinio pasmerkimo.     

Iranas nepripažįsta Izraelio ir atmeta jo teisę egzistuoti – ši pozicija po Islamo revoliucijos tapo kertiniu šiitiškos respublikos politikos principu.   

Iranas palaiko radikalias palestiniečių grupuotes ir audringai nepritarė dabar jau praktiškai žlugusiam Artimųjų Rytų taikos procesui, per kurį palestiniečiams buvo pasiūlyta ribota autonomija per 1967 metų Šešių dienų karą Izraelio užimtose teritorijose.     

H. Rouhani anksčiau yra pavadinęs žydų valstybę „vėžiniu naviku“ ir raginęs musulmoniškų valstybių vyriausybes susivienyti prieš ją ir jos sąjungininką Vašingtoną.  

Irano pareigūnai yra nekart įspėję, kad Izraelis greitai liausis egzistavęs. Tačiau kaskart kalbėdami apie tai jie pabrėžia, jog taip nutiks ne dėl tiesioginės Irano atakos.  

„Per 25 metus su Dievo malone regione nebeliks sionistų režimo“, – sakė Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei 2015-aisiais.  

Įtampa dėl Sirijos 

Įtampą tarp senų regiono priešininkų smarkiai padidino Irano elitinės Revoliucinės gvardijos įsitraukimas į aštuonerius metus trunkantį pilietinį karą Sirijoje, kuriame ji palaiko prezidento Basharo al Assado pajėgas.     

Izraelis viešai pareiškė surengęs šimtus antskrydžių ir raketų atakų prieš Sirijoje esančias Irano ir jo sąjungininko – Libano šiitų judėjimo „Hezbollah“ – pajėgas.  

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pažadėjo, jog neleis Iranui įsitvirtinti Sirijoje.   

B. Netanyahu griežtai nepritarė Irano ir didžiųjų pasaulio valstybių 2015 metais pasirašytam svarbiam susitarimui dėl Teherano branduolinės programos ir uoliai palaikė JAV prezidento Donaldo Trumpo praėjusių metų sprendimą trauktis iš šios sutarties bei grąžinti šiitiškai respublikai skaudžias ekonomines sankcijas.    

Vašingtono sąjungininkės Europoje atsisakė pasekti jo pavyzdžiu ir kartu su Kinija bei Rusija toliau remia branduolinį susitarimą.  

Tačiau D. Trumpo administracija ėmėsi žingsnių Artimuosiuose Rytuose suburti prieš Iraną nukreiptą Izraelio ir Persijos įlankos arabų valstybių ašį, turinčią tikslą pažaboti tai, ką šios šalys vadina Irano „kišimusi“ į regiono reikalus.    

Praėjusią savaitę Vašingtonas įtraukė Irano revoliucinę gvardiją į „užsienio teroristinių organizacijų“ sąrašą. Tai pirmasis kartas, kai JAV ėmėsi tokio žingsnio prieš užsienio vyriausybės ginkluotųjų pajėgų dalį.   

H. Rouhani ketvirtadienį įspėjo Vašingtoną, kad „Gvardijos įžeidimas... yra įžeidimas visai didžiai Irano tautai.“  

„Amerikos lyderiai pasiklydo savo iliuzijose“, – sakė prezidentas ir pridūrė, jog Vašingtonas yra tikrasis „terorizmo“ regione šaltinis. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt