Pasaulyje

2019.04.18 06:43

Estijos prezidentės vizitas į Maskvą: ką reiškia jos būsimas susitikimas su Putinu?

Lukas Kivita, LRT RADIJAS, LRT.lt2019.04.18 06:43

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid su darbiniu vizitu vieši Maskvoje, kur be kitų planų numatomas jos ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas.

Tai pirmasis Estijos vadovo vizitas Rusijoje nuo 2011-ų metų, kai tada šalyje viešėjo Tomas Hendrikas–Ilvesas.

„Per derybas planuojama aptarti dabartinę padėtį ir dvišalių santykių perspektyvas prekybos ir ekonomikos bei kultūros ir humanitarinėje srityse, pasikeisti nuomonėmis apie stabilumo ir saugumo užtikrinimą Baltijos (šalių) regione“, – sakoma pranešime.

Pati K. Kaljulaid anksčiau teigė besitikinti, kad susitikimas padės tarp šalių kurti dialogą. Tačiau apžvalgininkų šis prezidentės žingsnis vertinamas nevienareikšmiškai.

Diskusijos dėl Estijos prezidentės vizito verda jau nuo mėnesio pradžios, kai paaiškėjo, kad be pirminio tikslo atidaryti renovuotą istorinį estų ambasados pastatą Maskvoje, ji išreiškė pageidavimą susitikti su Vladimiru Putinu. 

Stebėtojams svarstant, ar šis žingsnis reiškia kintančią Estijos laikyseną Rusijos atžvilgiu, pati Kersti Kaljulaid tikina, kad esama „daug lygių, kuriais Estijos ir Rusijos žmonės gali ir turi bendrauti“. Ji yra pareiškusi, kad kalbėdama su Putinu tokiais klausimais kaip karas Rytų Ukrainoje, Krymo aneksija ar demokratijos padėtis Rusijoje laikysis su Europos Sąjunga suderintos pozicijos. Pritariantieji prezidentės ketinimams susitikti su V. Putinu teigia, kad nuo kaimynystės nepabėgsi, tad dialogas net ir išsiskiriant vertybėms turi būti palaikomas.

Kritikai tuo smarkiai abejoja, teigdami, kad Maskva tokių šalių kaip Baltijos valstybės nelaiko lygiavertėmis, o susitikimas, kad ir kaip baigtųsi, viešumoje bus pateiktas Kremliui naudinga linkme.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt