Pasaulyje

2019.04.17 18:34

Buvęs Peru prezidentas Garcia nusišovė, mėgindamas išvengti arešto

BNS, LRT.lt 2019.04.17 18:34

Buvęs Peru prezidentas Alanas Garcia trečiadienį savo namuose nusišovė, policijai ruošiantis jį suimti tiriant didelio masto korupcijos bylą, skelbia BBC.

69 metų buvęs Peru prezidentas mirė ligoninėje, kur buvo išvežtas, kai savo namuose Limoje pamėgino nusižudyti, kad išvengtų arešto dėl vienos korupcijos bylos, pranešė vienas jo partijos pareigūnas.

„Alan Garcia mirė – tegyvuoja APRA“, – pareiškė eksprezidentos Amerikos liaudies revoliucinio aljanso (APRA) generalinis sekretorius Omaras Quesada.

Pasak Peru sveikatos apsaugos ministerijos, A. Garcia buvo nugabentas į minėtą ligoninę 6 val. 45 min. vietos (14 val. 45 min. Lietuvos) laiku.

„Deja, šįryt įvyko nelaimingas atsitikimas: prezidentas nusprendė nusišauti“, – prie ligoninės susirinkusiems žurnalistams sakė A. Garcios advokatas Erasmo Reyna.

Kiek anksčiau Sveikatos apsaugos ministras Zulema Tomasas nurodė, kad A. Garcia būklė „labai rimta ir kritinė“. 

„Triskart turėjome jį gaivinti. Jam tris kartus buvo sustojusi širdis“, – aiškino ministras.

Naujienų agentūros AP gautos teismo nutartys rodo, kad A. Garciai buvo išduotas arešto orderis.

A. Garcios atžvilgiu atliekamas tyrimas dėl įtarimų gavus kyšių iš viešųjų pirkimų konkursuose dalyvaudavusios Brazilijos statybų milžinės „Odebrecht“, kai jis 2006–2011 metais antrą kartą dirbo prezidento poste.  

Eksprezidentas neigia gavęs pinigų iš šios bendrovės, įsivėlusios į Lotynų Amerikos didžiausią korupcijos skandalą. 2016 metais „Odebrecht“ prisipažino, kad visame regione išmokėjo korumpuotiems valdininkams 800 tūkst. dolerių (700 tūkst. eurų) mainais į galimybę pasirašyti pelningų viešųjų darbų sutarčių.

Įsiplieskus šiam skandalui regione buvo suimta daugybė politikų – ypač Peru, kur buvęs prezidentas Pedro Pablo Kuczynskis buvo suimtas praėjusią savaitę, teisėsaugai nagrinėjant jo ryšius su kompanija.

P. P. Kuczynskio sąjungininkai Kongrese pranešė, kad antradienio naktį eksprezidentas dėl padidėjusio kraujospūdžio buvo paguldytas į vietos kliniką.

Peru teismas nurodė 10 parų sulaikyti P. P. Kuczynskį. Jo problemos susijusios su 782 tūkst. JAV dolerių (690 tūkst. eurų), kuriuos prieš daugiau nei dešimtmetį „Odebrecht“ sumokėjo jo privačiai konsultacijų įmonei. Trečiadienį numatytas teismo posėdis, kuriame bus sprendžiama, ar pratęsti eksprezidento areštą iki trejų metų.

A. Garcia yra populistas, kurio pirmoji kadencija prezidento poste 9-ąjį dešimtmetį pasižymėjo hiperinfliacija, nesuvaldoma korupcija ir marksistų sukilėlių grupuotės „Švytintis kelias“ (Sendero Luminoso) suaktyvėjusia veikla šalyje.

Sugrįžęs į valdžią po dviejų dešimtmečių jis vadovavo konservatyvesnei vyriausybei, padėjusiai sukelti investicijų bumą, kuriame svarbų vaidmenį atliko „Odebrecht“.