Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.17 10:45

Izraelio premjeru greičiausiai tapsiančio Netanyahu iššūkiai: kaip išvengti teismo ir neprarasti paramos

Šįvakar Izraelio prezidentas turėtų oficialiai paskirti naujos šalies vyriausybės formavimą dabartiniam dešiniųjų premjerui Benjaminui Netanyahu. Jis sugebėjo užsitikrinti ultradešiniųjų ir religinių žydų partijų palaikymą ir taip įveikė centristus, nors jie surinko lygiai tiek pat balsų kaip ir Netanjahu partija „Likud“.

Po pradinių konsultacijų su Izraelio politinių partijų lyderiais, prezidentui Reuvenui Rivlinui iš esmės liko tik vienas pasirinkimas. 

Nepaisant, kad naujasis „Mėlyna–balta“ partijos aljansas gavo tiek pat balsų Knesetu vadinamame parlamente kiek ir B. Netanyahu partija „Likud“ – tai yra po 35, būtent dabartinis premjeras sugebėjo vėl užsitikrinti lemiamą persvarą 120 vietų parlamente, nes jį parėmė dar 30 žydų ultranacionalistų ir religinių partijų deputatų.

Bet tai gali tapti ir rimta problema veteranui premjerui, nes lemiamą persvarą jam užtikrino ultranacionalistai iš partijos „Izraelis – mūsų namai“ ir jos lyderis Avigdoras Libermanas, o jis turėjo rimtų nesutarimų su B. Netanyahu koalicija ir dėl to turėjo atsisakyti užsienio reikalų ministro posto.

„Šalis nusprendė ir mums reikia gerbti jos pasirinkimą. Taigi, elgsimės atitinkamai ir visų pirma rekomenduosime prezidentui pavesti vyriausybės formavimą Benjaminui Netanyahu“, – žurnalistams sakė A. Liebermanas.

Jo partija reikalauja, kad į privalomą karinę tarnybą eitų visi žydai, taip pat ir beismokantys religinėse mokyklose.  Religinės partijos tam visaip priešinasi, o B. Netanyahu jų palaikymas yra itin svarbus. Būtent dėl šių nesutarimų subyrėjo ankstesnė B. Netanyahu vyriausybė ir teko rengti pirmalaikius rinkimus.

Kita rimta problema – kriminaliniai kaltinimai premjerui. Per keturias iš eilės kadencijas premjero poste B. Netanyahu sulaukė daug kritikos dėl korupcijos ir įgaliojimų viršijimo, o šalies generalinis prokuroras išreiškė ketinimą patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn mažiausiai už tris tokius nusižengimus. 

„Klausimas, ar B. Netanyahu bus priverstas atsistatydinti, ar galės pasilikti premjero poste. Vienas iš B. Netanyahu bendražygių siūlymų – priimti „prancūzišku“ vadinamą įstatymą suteikiantį jam neliečiamybę. To gali pareikalauti jo vyriausybę planuojantys palaikyti koalicijos partneriai“, – situaciją komentavo JAV politologas Guy Ziv.

Tapęs premjeru penktą kartą iš eilės B. Netanyahu pasieks naują ilgiausio vadovavimo Izraelio vyriausybei rekordą, bet sunku pasakyti ar jam pavyks įgyvendinti tokius prieštaringai vertinamus jo rinkiminės kampanijos pažadus kaip prisijungti ir įteisinti palestiniečių teritorijose pastatytas žydų gyvenvietes su šimtais tūkstančių labai religingų ir nacionalsistiškai nusiteikusių žydų.

Plačiau žiūrėkite S. Masalsko reportaže nuo 2:06 min.

Žinios. Lietuvoje tikrinama gyventojų perspėjimo sistema
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi