Pasaulyje

2019.04.16 16:19

Švč. Dievo Motinos katedra: trumpa žymiosios Paryžiaus katedros istorija

LRT.lt 2019.04.16 16:19

Paryžiaus katedra buvo pastatyta prieš 850 metų ir nuo tada tapo žymiausiu Prancūzijos sostinės simboliu.

Švč. Dievo motinos katedra vaidino svarbų vaidmenį daugelyje istorinių įvykių ir kaustė viso pasaulio žmonių dėmesį bei kasmet pritraukdavo maždaug 13 mln. lankytojų, rašo BBC.

Katalikų tikėjimą simbolizuojančioje katedroje buvo saugomos reikšmingos relikvijos. Tarp jų ir Erškėčių vainikas, kurį, pasakojama, prieš nukryžiavimą buvo užsidėjęs Jėzus Kristus.

Bet pirmadienio vakarą milžiniškos ugnies liepsnos prarijo pagrindinę bažnyčios smailę ir stogą. Dėl bažnyčioje kilusio gaisro gedi žmonės visame pasaulyje.

Pradžių pradžia

Švč. Dievo motinos katedros statybos Ile de la Cite (liet. – Sitės saloje) prasidėjo 1163 m., Liudviko VI valdymo laikotarpiu.

Pirmasis gotikinio pastato akmuo padėtas, stebint popiežiui Aleksandrui III.

Statybos darbai užsitęsė iki 1345 m.

Istoriniai įvykiai

Baigus statyti katedrą, joje vyko nemažai reikšmingų istorinių įvykių.

1431 m. Anglijos karalius Henrikas VI katedroje buvo karūnuotas Prancūzijos karaliumi.

Katedroje 1804 m. imperatoriumi paskelbtas ir Napoleonas Bonapartas.

Paryžiaus katedroje palaimintąja buvo pripažinta Žana d‘Ark, čia pagerbti buvusių Prancūzijos prezidentų Charleso de Gaulle`io  ir François Mitterrando atminimą rinkosi pasaulio lyderiai.

Ar katedra anksčiau apgadinta?

Švč. Dievo Motinos katedra buvo smarkiai apgadinta XVIII amžiaus dešimtajame dešimtmetyje vykusios Prancūzijos revoliucijos metu, kuomet vagys ir revoliucionieriai bažnyčią apiplėšė.

Tuo metu biblinių figūrų statuloms buvo nukirstos galvos.

Istorikas Robertas Tombsas BBC pasakojo, kad per Paryžiaus komunos sukilimą 1871 m. keletas „radikalių antiklerikalų“ bandė padegti pastatą, bet jiems kelią užkirto vietinė policija.

„Jei pastatas būtų užsidegęs, nebūtų buvę kaip efektyviai jį užgesinti, tad galima numanyti, kad katedra būtų sunaikinta dar baisiau nei dabar“, – kalbėjo vyras.

Katedra sėkmingai išgyveno ir du pasaulinius karus.

Vieta literatūroje

1831 m. pasirodęs Viktoro Hugo romanas „Paryžiaus katedra“ užtikrino katedros vietą ir populiariojoje kultūroje.

Knygoje, pagal kurią vėliau buvo pastatytas filmas, buvo pabrėžta, kad katedros būklė yra prasta. Tai paskatino XIX a. viduryje vykusius restauracijos darbus.