Pasaulyje

2019.04.16 10:39

„Sukilimas prieš išnykimą“ – britai protestuoja dėl klimato kaitos

Po masinių gamtosaugininkų protestų ir blokadų Londone antradienį laukiama naujų protesto akcijų. Protestus organizuoja naujas Britanijoje įsteigtas judėjimas „Sukilimas prieš išnykimą“ nes jo organizatoriai perspėja, kad klimato kaita gali visiškai sunaikinti civilizaciją.

Ekologiniai sukilėliai sėkmingai porai valandų užblokavo Vaterlo tiltą, Pikadilio, bei Oksfordo žiedines sankryžas. Didžioji dalis protestų buvo taikūs, bet Londono policija suėmė kelis demonstrantus, surengusius protestą prie naftos kompanijos „Royal Duch Shell“ būstinės.  Gamtosaugininkai kaltina didžiąsias naftos kompanijas puikiai žinant, kad iškastinio kuro deginimas smarkia keičia žemės klimatą.

„Vagia ateitį iš jūsų  vaikų, iš mano vaikų ir iš jų vaikų“, – teigė vienas protestuotojas.

Pagrindinis protesto dalyvių leitmotyvas – klimato šiltėjimas, ekologinės įvairovės praradimas, intensyvi pramoninė žemdirbystė – visa tai negrįžtamai keičia gamtą ir tie pokyčiai yra ne į gerą. 

„Norėčiau priminti politikams Vestminsteryje – jūs žinote kokia tai problema, ji niekur nedingo, mokslininkai išaiškino, ką tai mums reiškia. Prašau įsiklausykite į tai ką sako mokslininkai, nevilkinkite šio reikalo, tai svarbiau už Brexitą“, – aiškino 60 m. protesto dalyvė Sue Western.

„Sukilimą prieš išnykimą“ pernai įkūrė britų akademikai ir šis judėjimas labai sparčiai plinta per socialinius tinklus.  Pirmadienį protesto akcijos ir blokados taip pat buvo surengtos Berlyne ir Madride. 

„Nuoširdžiai tikiu, kad dabar, kai pasaulio klimatas TOKS, tai tikrai svarbu.  Aplink vyksta daug gerokai mažiau reikšmingų dalykų – pavyzdžiui „Brexitas“. Manau, tai kvaila, tam skiriama tiek daug laiko ir jėgų, tiek dėmesio. Ir visai nesvarbu, kad niekam nebereikės „Berexito“ jei pasaulyje nebus galima gyventi“ – kalbėjo klimato aktyvistė Indigo Beaumont. 

Protestuodami dėl tokio neveiklumo britų gamtosaugininkai pirmadienį užtvėrė Londono gatves vežimais su vegetariniu maistu. Jų manymu pramoninė gyvulininkystė yra viena didžiausių planetos atmosferos teršėjų, atsiliekanti tik nuo benzinu, ar dyzelinu varomo sausumos, oro bei jūrų transporto, bei elektros gamybos deginant iškastinį kurą.