Pasaulyje

2019.04.16 08:28

Po pragaištingo gaisro Paryžius bunda su ryžtu: katedrą atstatysime drauge

Pirmadienio vakarą kilęs didžiulis gaisras Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedroje sukrėtė visą pasaulį, tačiau suvaldžius liepsnas, prancūzai nubudo ryžtingi – atstatysime katedrą.

Tikslas vienas – atkurti katedrą

Dar antradienio naktį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas apsilankęs prie gaisro nuniokotos katedros pareiškė, kad šalies žmonės atstatys ją visi kartu, kad ir kiek pastangų tai kainuos.

Prezidentas pažadėjo sutelkti „geriausius talentus“, kad būtų atkurta viskas, kas buvo sunaikinta.

„Iškilmingai pareiškiu. Atstatysime šią katedrą drauge. Tai neabejotinai – dalis prancūzų likimo ir ateinančių metų projektas. Jam esu įsipareigojęs“, – dar tebegesinant gaisrą susirinkusiems pareiškė šalies vadovas.

Gaisras nepalaužė, o tik suvienijo, tokią išvadą galima daryti matant reakcijas, kurias po įvykio sako garsiausi šalies žmonės. Vieni tokių – viena turtingiausių Prancūzijos šeima.

Milijardinį turtą valdanti Pinaultų šeima pažadėjo skirti 100 mln. eurų katedrai atstatyti.

„Mano tėvas, Francois Pinaultas, ir aš nusprendėme skirti iš kompanijos „Artemis“ fondų 100 milijonų eurų Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrai, kurioje pirmadienį kilo gaisras, atstatyti“, – pareiškė žurnalistams verslininkas Francois Henri Pinaultas.

Atstatyti katedrą prireiks „daugybės metų darbo“, sakė Prancūzijos vyskupų konferencijos vadovas Ericas de Moulinsas-Beaufort'as, tačiau pabrėžė, jog bendruomenė tam neabejotinai yra pasiryžusi. 

Į siaubingą gaisrą sureagavo ir krikščioniškoji bendruomenė. Los Andželo arkivyskupijos kapelionas prancūzakalbių bendruomenei Germanas Sanchezas teigė patyręs skaudų smūgį sužinojęs apie tokį baisų incidentą, tačiau čia pat suprato, kad ugniagesiams laimėjus kovą su liepsnomis, kitas žingsnis – katedros atkūrimo darbai.

„Visa žmonija prarado gražų monumentą, vietą, kur gali sutikti žmonių iš viso pasaulio. Jie gali jausti, kad tai kažkas labai ypatingo. Manau, kad tai viso pasaulio tragedija“, – teigė „The Daily News“ kalbintas Los Andželo arkivyskupijos kapelionas prancūzakalbių bendruomenei Germanas Sanchezas, daug metų praleidęs Paryžiuje, internetu stebėdamas, kaip liepsnos naikiną jo mylimą katedrą.

„Manau, kad parandame kažką labai ypatingo“, – teigė jis.

Kunigas netikėjo, kad kada nors išvys tokią tragediją. Kai kas nors pasaulyje įvykdavo, suskambėdavo Švč. Dievo Motinos katedros varpai, kurie kiekvienai progai pasiūlydavo skirtingą skambesį – džiaugsmą, viltį ar paguodą.

„Jie skambėjo, kai Prancūzija laimėjo Pasaulio futbolo čempionatą“, – pasakojo kunigas. Jie skambėjo, ir per rugsėjo 11-osios tragediją.

G. Sanchezas tai pavadino katedros visam pasauliui rodomu „solidarumu“.

Tačiau labiausiai jis akcentavo atkūrimo svarbą.

„Turime sakyti, kad net ir nutikus tokiam dalykui, Katedra gyvuos ir toliau, – tvirtino kunigas. – Mums reikia padėkoti ją pastačiusiems žmonėms“. Tačiau jis pridūrė, kad tikintieji, pasisėmę įkvėpimo iš praeities, turi pastatyti naują Bažnyčią.

Reaguodama į „daugybę prašymų“, paveldu besirūpinanti nevyriausybinė organizacija „Fondation du patrimoine“ antradienį ketina pradėti rinkti lėšas Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedros atstatymui, naujienų agentūrai AFP pranešė Paryžiaus merės pavaduotoja Anne Le Breton.

Prancūzų magnatas Arnault skirs 200 mln. eurų 

Prancūzų milijardierius, prabangos prekių milžinės LVMH savininkas Bernard'as Arnault antradienį pareiškė, kad jo šeima ir kompanija skirs iš viso 200 mln. eurų atstatyti garsiąją Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą, išvakarėse suniokotą didelio gaisro.

„Arnault šeima ir LVMH, reikšdamos solidarumą po šios nacionalinės tragedijos, dalyvaus rekonstruojant šią išskirtinę katedrą, Prancūzijos, jos paveldo ir vienybės simbolį“, – sakoma kompanijos pranešime.

Paryžius užmigo su vienu klausimu – ar ryte dar pamatys katedros likučius

Šiuo metu Paryžiuje gyvenanti žurnalistė Ieva Balsiūnaitė LRT TELEVIZIJAI pasakojo, kad apie pragaištingą gaisrą paryžiečiai sužinojo dirbdami arba leisdami laiką miesto gatvėse, tačiau jau po kelių minučių visi suskubo į įvykio vietą, kur pamatė siaubingus vaizdus.

„Aš tiesiog pasižiūrėjau per langą ir pamačiau dūmų debesį. Iš tiesų, tai buvo šokas, matant tai ir suvokti, jog tai iš tiesų vyksta. Tuomet ir BBC pasidalino žinia, kad dega katedra“, – apie pirmąsias gaisro minutes pasakojo žurnalistė, kuri po kurio laiko nusprendė nuvykti iki įvykio vietos.

Tai, ką pamatė žurnalistė – ją pribloškė. Susirinkę tūkstančiai paryžiečių buvo šoke, vieni negalėjo patikėti tuo kas vyksta, kiti tiesiog verkė.

„Nusileidau žemyn šalia Senos. Ten stojo automobiliai, susirinko tūkstantinės minios. Aplink buvo daug emocijų, liūdesio, atrodė, jog labai daug žmonių šią akimirką itin išgyvena matydami liepsnojančią katedrą. Būtent tada, kai atvykau šalia katedros, liepsnos ėmė stiebtis ir pasiekė šiaurinį bokštą. Žmonės ėmė kelti rankas, dūsauti, verkti. Tuo metu viskas atrodė itin pesimistiškai. Buvo labai daug stiprių emocijų, girdėjosi maldų“, – tai kas gaisro akimirkomis vyko šalia katedros pasakojo žurnalistė.

Anot jos, nemaža dalis žmonių diskutavo, ar prabėgus šiais kraupiai nakčiai Paryžius vis dar turės bent dalį savo vieno garsiausio pastato. Ne tik vietos gyventojams, bet ir nemažai daliai pasaulio – tai ypatingos svarbos vieta.

„Nuėjau miegoti kai katedra dar liepsnojo, o atsibudusi perskaičiau, kad liepsnos suvaldytos. Apėmė didelis džiaugsmas. Nors liūdna dėl to, kas nutiko, nes ir man katedra reiškia labai daug, bet džiaugiuosi, kad pavyko išsaugoti pagrindines struktūros dalis ir kad jau mezgamas dialogas, kad atkurti tai, kas yra prarasta“, – sakė Paryžiuje gyvenanti žurnalistė.

Prancūzai džiaugiasi, kad pavyko išgelbėti keletą svarbių meno kūrinių, kurių nesunaikino liepsnos.

Du neįkainojamus kūrinius – Jėzaus Kristaus erškėčių vainiką ir XIII amžiuje prancūzų karaliaus Liudviko dėvėtą apdarą pavyko išnešti iš katedros.

„Gaisras paveikė du trečdalius stogo, kuris įgriuvo, taip pat ir smailę“, – rytą po gaisro sakė Paryžiaus ugniagesių brigados viršininkas. Jis pridūrė, kad per operaciją buvo siekiama apsaugoti katedros galinę dalį, kur laikomi patys vertingiausi meno kūriniai.