Pasaulyje

2019.04.15 23:31

Gaisrą Paryžiuje stebėjęs Valdas Papievis: žmonės verkė apsikabinę vieni kitus

Mindaugas Jackevičius, LRT.lt2019.04.15 23:31

Paryžiuje gyvenantis Nacionalinės premijos laureatas, lietuvių rašytojas Valdas Papievis iš arti stebėjo gaisrą, kilusį garsiojoje Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedroje.

„Stovėjau visai netoli, mačiau gaisro pradžią, kaip liepsnojo ir įgriuvo stogas, kaip kilo kelių dešimčių metrų liepsnos, virš Paryžiaus driekėsi juodų dūmų stulpai“, – LRT.lt pasakojo netoli degančios katedros gyvenantis V. Papievis.

Jo teigimu, matydami tokį vaizdą, žmonės verkė apsikabinę vieni kitus. „Verkė net vyrai, kai matai naikinamą mūsų civilizacijos simbolį, ašaras sulaikyti sunku“, – kalbėjo V. Papievis. 

Pranešama, kad ugnis persimetė į vieną didžiųjų fasado bokštų, sugriuvo šventovės stogas, įgriuvo smailė. Su ugnimi kovoja 400 gelbėtojų. V. Papievio teigimu, iš oro katedros gesinti neįmanoma, nes tai gali sukelti visos katedros griūtį.

Tiesioginė transliacija iš įvykio vietos:

Dėl atsitiktinumo 16 katedrą puošusių skulptūrų pavyko išsaugoti – jos prieš kurį laiką buvo nukeltos restauracijai. V. Papievio žiniomis, katedros lobynas nepaliestas.

Jo teigimu, nuo karščio sproginėja katedros vitražai. Manoma, kad gaisras kilo nuo pastolių, naudotų renovacijos darbams. 

Sužinojęs apie nelaimę, Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas iškart atšaukė savo kalbą, kurią turėjo sakyti per televiziją nacionaliniuose debatuuose, išprovokuotuose geltonųjų liemenių judėjimo. Jis atvyko į įvykio vietą.

„Tai visos mūsų Vakarų civilizacijos simbolis“, – sakė Lietuvos radijo bendradarbis V. Papievis

Primename, kad didžiuliam gaisrui pirmadienį apėmus garsiąją Paryžiaus Švč. Dievo Motinos katedrą, įgriuvo pastato smailė ir didėja nuogąstavimai dėl šimtmečių senumo pastato ir joje esančių neįkainojamų meno vertybių likimo.

Apie 18 val. 50 min. vietos (19 val. 50 min. Lietuvos) laiku liepsnoms apėmus pastato stogą į padangę kilo didžiulis pilkų dūmų stulpas. Apstulbę paryžiečiai ir turistai stebėjo besivystančią tragediją apimti siaubo.

Poros valandų ugnis apėmė ir vieną iš dviejų didžiųjų bokštų.

Gaisras įsiplieskė prasidėjus Didžiajai savaitei, kai pasaulio katalikai ruošiasi švęsti Velykas.

Nelaimės priežastis kol kas nėra patvirtinta, bet katedroje pastaruoju metu buvo vykdomi didelio masto renovacijos darbai, turintys padėti apie 850 metų senumo gotikos šedevrui atlaikyti laiko metamus iššūkius.

Liepsnos ir dūmai veržėsi iš katedros, kasmet aplankomos milijonų žmonių, stogo ir smailės.

Paryžiaus merės pavaduotojas Emmanuelis Gregoireąas sakė televizijai BFM, kad smailė „susmuko vidun“, padarydama „milžiniškos žalos“. Pasak jo, darbininkai stengiasi „išgelbėti visus meno kūrinius, kuriuos galima išgelbėti“.