Pasaulyje

2019.04.15 18:39

„Titaniko“ katastrofos metinės: kuo ypatingas šis žymus laivas ir jį ištikęs likimas

LRT.lt2019.04.15 18:39

Lygiai prieš 107 metus nuskendo „Titanikas“, kartu nusinešdamas daugiau kaip 1,5 tūkst. žmonių gyvybes. Tai buvo viena baisiausių jūros tragedijų visoje istorijoje, praneša „MSN.com“.

Laivas, tamsią naktį atsitrenkęs į Atlanto vandenyne stūksantį ledkalnį, nuskendo penktąją savo pirmosios kelionės dieną, plaukdamas iš Sautamptono į Niujorką.

1985 m. JAV karinės jūrų pajėgos paskyrė laivyno vadui Robertui Ballardui užduotį surasti ir įvertinti sudužusius Amerikos branduolinius povandeninius laivus „USS Thresher“ ir „USS Scorpion“. Povandeniniai laivai Šaltojo karo metais nuskendo Šiaurės Atlanto vandenyne. Karinis laivynas norėjo išsiaiškinti, kokį poveikį aplinkai daro laivų nuolaužos.

R. Ballardas pakišo mintį, kad toje pačioje misijoje galėtų būti ieškomas ir „Titanikas“, o laivynas tam pritarė. Suradęs ir ištyrinėjęs povandeninius laivus, Ballardas ėmė ieškoti ir surado sudužusį „Titaniką“ – vieną žymiausių laivų istorijoje, rašo„MSN.com“.

Jūsų dėmesiui – 13 faktų apie šią katastrofą.

1. „Titanikas“ guli 3,8 km gylyje

Sudužusio „Titaniko“ liekanos guli beveik 4 km gylyje, maždaug už 958 km nuo Niufaundlendo pakrantės Kanadoje. Laivas sudužo į dvi dalis. Laivo priekį ir galą jūros dugne skiria maždaug 600 m atstumas, skelbia „MSN.com“.

2. Ledkalnis iš vandens buvo iškilęs 30 metrų

Manoma, kad ledkalnis, su kuriuo susidūrė „Titanikas“, virš vandens buvo išsikišęs vos 15–30 metrų, o visas jo dydis buvo 60–120 metrų aukščio. Ledkalnį pamatęs stebėtojas laive ėmė smarkiai skambinti varpu. Kad išvengtų susidūrimo, laivas paskubomis buvo pasuktas dideliu kampu, bet buvo per vėlu. Pasak istoriko Timo Maltino, naktį, kai nuskendo laivas, atmosferos sąlygos galimai sukėlė refrakciją, o tai optiškai „paslėpė“ ledkalnį, todėl jis buvo pastebėtas itin vėlai, rašo „MSN.com“.

3. Panaudotos ne visos valtys

Daugiau nei pusė keleivių būtų išgyvenę, jei būtų išnaudotos visos gelbėjimosi valčių vietos. „Titanikas“ galėjo gabenti 64 gelbėjimo valtis, bet laive jų buvo tik 20. Taip pat, daugelyje „Titaniko“ valčių galėjo tilpti daugiau keleivių, nei buvo susodinta.

4. Laivas nebuvo pilnas

Iš 2223 „Titaniku“ plaukusių keleivių, 1517 susidūrimo su ledkalniu neišgyveno. Maždaug 61 proc. išgyvenusių keleivių buvo pirmos klasės svečiai. Iš trečia klase keliaujančių žmonių išgyveno mažiau nei 25 proc.

Laive dar buvo vietos – jame galėjo tilpti daugiau nei 3500 žmonių. Iš 23 įgulos narių moterų, tik trys neišgyveno katastrofos. Iš 885 įgulos narių vyrų, kartu su laivu nuskendo 693 darbuotojai, skelbia „MSN.com“. 

5. Ilgiausias laivas

„Titaniko“ ilgis buvo 268 m 23 cm ir jis buvo ilgiausias to meto laivas. Šiandien didžiausias kruizinis laivas yra „Royal Carribean‘s Symphony of the Seas“, kurio ilgis kiek daugiau nei 365 metrai.

6. Laivas per dieną sudegindavo 825 t. anglies

„Titanikas“ svėrė maždaug 46 tūkst. tonų. Šis laivas milžinas per dieną sudegindavo 825 tonas anglies – 159 krosnys šildė 29 katilus, rašo „MSN.com“.

7. Laivo statybos kainavo daugiau nei 7 mln. JAV dolerių

XX a. pradžioje pastatyti šį milžinišką laivą atsiėjo 7,5 mln. JAV dolerių, o šiandien ši suma būtų lygi 183,4 mln. JAV dolerių. Laivo statybos užtruko 26 mėnesius. Statybininkai 26 tūkst. tonų sveriančiam korpusui iš geležies ir plieno sunaudojo 3 mln. kniedžių.

8. Inkarą gabeno 20 arklių

Pagrindinis laivo inkaras svėrė 16 tonų. 1911 m. jį transportuojant iš Nethertono, kur jis buvo pagamintas, iki Dadlio traukinių stoties, esančios už kiek daugiau nei 3 km, prireikė 20 arklių.

9. Skęstant laivui, vandenyno temperatūra buvo žemiau nulio

Pagal netoliese skęstančio „Titaniko“ buvusio laivo kapitono atliktus matavimus, vandens temperatūra tuo metu buvo -2.2°C. Pasak „Life Jacket Association“, lediniame vandenyje žmogaus kūnas gali išgyventi iki keturiasdešimt penkių minučių, praneša „MSN.com“.

10. Muzikantai skęstant laivui grojo ilgiau nei dvi valandas

Neaišku, kokias tiksliai dainas skęstant laivui grojo muzikantai, bet galima įsivaizduoti, kokia liūdna atmosfera tvyrojo tragedijos metu. Tikima, kad filme „Titanikas“ grojama daina „Nearer, My God, to Thee“ (liet. Arčiau Tavęs, Dieve) buvo paskutinė daina, iš tiesų grojama laive.

11. Didžiausias laivo greitis buvo 23 mazgai

23 mazgų greitis prilygsta 45 km/val. Šiandien vidutinis kruizinio laivo greitis yra 20 mazgų, t. y. 37 km/val. Didžiausio kruizinio laivo „Royal Caribbean's Harmony of the Seas“ maksimalus greitis yra 25 mazgai, t. y. 46 km/val.

12. Nauji įrodymai teigia, kad laivo baigtį nulėmė gaisras laivo korpuse

Dokumentiniame filme „Titanikas: nauji įrodymai“ rodoma, kad prieš kelionės pradžią laive įvykęs gaisras galėjo tapti tragedijos priežastimi. Žurnalistas Senanas Molonys teigia, kad dėl laivo korpuse vykusio gaisro susilpnėjo laivo korpuso metalas. Ugnies temperatūra prieš tris savaites iki kelionės pradžios įvykusio gaisro metu siekė 1 tūkst. laipsnių.

13. Laivas nuskendo per 2 valandas 40 minučių

Teigiama, kad nuo ledkalnio pastebėjimo ir „Titaniko“ susidūrimo su ledkalniu praėjo tik 37 sekundės, netrukus laivas lūžo į dvi dalis. Laivo priekis į vandenyno dugną nugrimzdo net 56 km/val. greičiu, o laivagalis – 80 km/val. greičiu, rašo „MSN.com“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.