Pasaulyje

2019.04.15 09:58

Šiaurės Korėja švenčia režimo svarbiausią dieną – šalies įkūrėjo gimtadienį

BNS2019.04.15 09:58

Dešimtys tūkstančių šiaurės korėjiečių pirmadienį mini svarbiausią savo izoliuotos branduolinių ginklų turinčios šalies ritualinę dieną, atiduodami duoklę savo lyderiams.

Šiaurės Korėjoje balandžio 15-oji žinoma kaip Saulės diena – 1912 metais gimusio valstybės įkūrėjo Kim Il Sungo gimtadienis. Jam mirus prie valstybės vairo stojo jo sūnus Kim Jong Ilas, o vėliau valdžią paveldėjo dabartinis lyderis, Kim Il Sungo anūkas Kim Jong Unas.

Šiaurės korėjiečiai nuo pat gimimo mokomi gerbti Kimų šeimą, ir su tokiomis progomis susijusios ceremonijos yra vienas iš būdų, kaip valdantysis režimas stiprina gyventojų lojalumą vyriausybei.

Nuo ankstyvo ryto minios piliečių nuolat plūsta ant Pchanjane esančios Mansu kalvos, kur stovi didžiulės Kim Jong Uno pirmtakų statulos.

Prie buvusių lyderių atvaizdų išsirikiavo būrys karių, darbininkų, šeimų, jaunavedžių ir turistų, vienas po kito jie dėjo gėles prie monumento pjedestalo.

„Pagerbkime didįjį pirmininką Kim Il Sungą ir didįjį lyderį Kim Jong Ilą“, – deklamavo už gėlių pintinių vos matomas diktorius. Tuomet visi susirinkusieji vienu metu nusilenkė, o kariai atidavė pagarbą.

84 metų dimisijos pulkininkė Ra Man Ok stovėjo priešais statulas besišluostydama ašaras, o paskui žengė kelis žingsnius atgal nenukreipdama žvilgsnio nuo atvaizdų ir nusilenkė joms antrą kartą.

„Norėčiau savo siela pagerbti didžiuosius lyderius, nes esu per sena, kad darbu atsilyginčiau už jų geranoriškumą“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP, dėvėdama uniformą, kurią vilkėdama prieš kelis dešimtmečius žygiavo kariniame parade.

„Mano devizas yra tas, kad kiekvienas gali įgyvendinti savo lūkesčius tik sekdamas mūsų partijos vadovus per visus išbandymus ir sunkumus“, – pridūrė moteris.

Eiliniai šiaurės korėjiečiai bendraudami su užsienio žiniasklaida visuomet reiškia paramą valdžiai.

Ištikima dvasia

Šiemet iškilmės – per kurias taip pat rengiami kiti renginiai, tokie kaip masiniai šokiai ir gėlių festivalis – minimos kelios dienos po to, kai Kim Jong Unas dar labiau sugniaužė savo geležinį kumštį, pavedęs naujos kartos lyderiams vadovauti Aukščiausiajam Liaudies Susirinkimui (ALS) – šalies parlamentui, mechaniškai patvirtinančiam valdžios sprendimus.

91 metų buvusį parlamento vadovą Kim Yong Namą – taip pat ėjusį Šiaurės Korėjos nominalaus valstybės vadovo pareigas, nes Kim Il Sung oficialiai tebėra šalies „amžinasis pirmininkas“, nors jis ir mirė 1994 metais – pakeitė Choe Ryong Hae, laikomas Kim Jong Uno dešiniąja ranka.

Kadenciją baigiantis premjeras Pak Pong Ju, kuriam praėjusią savaitę sukako 80 metų, užleido savo vietą Kim Jae Ryongui.

Kim Jong Unas per vieną ALS posėdį pareiškė, kad norėtų trečią kartą susitikti su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, jei Vašingtonas prie derybų stalo sėstų su „teisingu požiūriu“.

Vėliausias, vasarį surengtas jųdviejų susitikimas baigėsi nesėkme, Vašingtonui pareikalavus, kad Šiaurės Korėja atsikratytų savo branduolinio arsenalo, o Pchenjanui pasiūlius suteikti tik kelias nuolaidas mainais į kone visų jam paskelbtų sankcijų atšaukimą.

„Jungtinės Valstijos sėdo prie derybų stalo galvodamos vien apie visiškai neįgyvendinamus metodus“, – pabrėžė Kim Jong Unas, remiantis valstybinės naujienų agentūros KCNA paskelbta stenograma.

„Šis JAV būdingas dialogas, kurio metu jos vienašališkai kelia reikalavimus, mums yra nepriimtinas, – pridūrė jis. – Esame nepatenkinti ir nenorėtume, kad kartotųsi tokios derybos kaip viršūnių susitikimas Hanojuje.“

Priešiški JAV žingsniai, tęsė Kim Jong Unas, „mus rimtai nervina – esu labai nepatenkintas tokia tendencija“.

Tuo metu prie lyderių statulų 60-metis inžinierius Ri Yang Myongas pareiškė: „Įvykdysiu savo pareigą remti gerbiamo maršalo Kim Jong Uno lyderystę ir pasirūpinsiu, kad mano sūnūs taptų lojaliais vyrais, ištikimai sekančiais gerbiamo maršalo pavyzdžiu.“

Jis pasakojo, kad pirmą kartą atsivedė prie statulų savo penkerių metų anūkę Ji Ye, norėdamas supažindinti ją su tokia šeimos tradicija.

„Lankytis šioje vietoje per valstybines šventes mano šeimai yra įstatymas, – teigė vyriškis. – Norėčiau pasirūpinti, kad ji turėtų ištikimą dvasią.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.