Pasaulyje

2015.06.03 10:41

Libija blokuoja JT veiksmus dėl ES migrantų plano

BNS2015.06.03 10:41

Europos Sąjungą atstovaujančios Saugumo Tarybos narės, tarp kurių yra ir Lietuva, bando suderinti rezoliuciją, kuri leistų naudoti karines pajėgas kovai su migrantų gabentojais Libijoje. Tačiau to negalima padaryti be pačios Libijos pritarimo.

Europos Sąjungą atstovaujančios Saugumo Tarybos narės, tarp kurių yra ir Lietuva, bando suderinti rezoliuciją, kuri leistų naudoti karines pajėgas kovai su migrantų gabentojais Libijoje. Tačiau to negalima padaryti be pačios Libijos pritarimo.

Libijos ambasadorius prie Jungtinių Tautų antradienį pareiškė, kad jo vyriausybė neduos sutikimo JT veiksmams, kurie atvertų kelią ES planui panaudoti karines priemones kovai su migrantų gabentojais Viduržemio jūroje.

Ambasadorius Ibrahimas Dabbashi sakė naujienų agentūrai AFP, kad kol Europos vyriausybės aptarinės tą planą su Libijos pajūrio teritorijas kontroliuojančiais kovotojais, Libijos vyriausybė nesutiks, kad JT uždegtų jam žalią šviesą.

„Libijos pozicija aiški: kol Europos Sąjunga ir kai kurios kitos šalyje nelaiko teisėtos vyriausybės vienintele Libijos žmonių atstove, mes nesuteiksime jokio sutikimo“, – I. Dabbashi sakė duodamas interviu.

ES išorės politikos vadovė Federica Mogherini praeitą mėnesį kreipėsi į JT Saugumo Tarybą, prašydama pritarti Europos planui stabdyti migrantų krizę, naudojant karinę jėgą prieš juos gabenančius asmenis.

ES atstovaujančios Saugumo Tarybos narės – Didžioji Britanija, Prancūzija, Lietuva ir Ispanija – bendradarbiauja su Italija, rengdamos rezoliucijos projektą, kuriame reiškiamas palaikymas Bendrijos karinių jūrų pajėgų panaudojimui, įskaitant įgaliojimus naudoti jėgą Libijos teritoriniuose vandenyse.

Tačiau ta rezoliucija galėtų būti priimta tik tuo atveju, jeigu Libijos vyriausybė suteiks leidimą vykdyti tas operacijas, kurios taip pat galėtų būti rengiamos šalies pajūrio teritorijoje.

Ambasadorius pripažino, kad naujos ES karinės jūrų pajėgos gali veikti Viduržemio jūroje be Saugumo Tarybos pritarimo, bet perspėjo: „Bus pasekmių.“

„Nemanau, kad jie žengs per toli be Saugumo Tarybos rezoliucijos, – sakė I. Dabbashi. – Tai susiję su mūsų teritoriniais vandenimis ir (sausumos) teritorija.“

Tarptautinės migracijos organizacijos duomenimis, vien šiais metais jau apie 1 770 migrantų žuvo pavojingose kelionėse į Europą – apie 30 kartų daugiau negu per tą patį laikotarpį praeitais metais.

Per pastaruosius 18 mėnesių jūroje žuvo daugiau negu 5 tūkst. žmonių.