Pasaulyje

2019.04.12 16:56

Porošenka: visada kovosime su dujotiekiu „Nord Stream 2“

Susitikime su Vokietijos kanclere Angela Merkel Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė visada kovosiantis prieš dujotiekio „Nord Stream 2“ tiesimą ir sieksiantis visiško projekto sustabdymo.

„Mes nebaigėme kovos dėl to, kad („Nord Stream 2“) tiesimas būtų sustabdytas ir pasiūlėme Vokietijos bendrovėms dalyvauti Ukrainos dujų transporto sistemos valdyme“, – bendroje valstybių lyderių spaudos konferencijoje sakė P. Porošenka.

Tačiau, pripažino Ukrainos lyderis, kol kas Kijevas ir Berlynas skirtingai mato Ukrainos interesų užtikrinimo mechanizmus.

„Pagal mūsų strateginės partnerystės gaires, mes galime aptarti bet kokius klausimus. Kol kas Vokietijos pozicija yra teigiama Ukrainos gynybos ir saugumo ir užtikrinimo klausimu, tačiau to saugumo užtikrinimo mechanizmus mes matome skirtingai“, – pridūrė P. Porošenka.

„Vokietija tai mato kaip garantą, kad dalis dujų bus importuojama per Ukrainos dujų tranzito sistemą, mes - kaip visišką dujotiekio „Nord Stream 2“ atšaukimą, nes jame mes įžvelgiame politinę grėsmę Ukrainai“, – pažymėjo P. Porošenka ir patikino, kad derybos su Vokietija šiuo klausimu vyksta nuolat.

Savo ruožtu A. Merkel išreiškė viltį, kad draugiški Vokietijos ir Ukrainos santykiai atlaikys nesutarimus dėl „Nord Stream 2“ projekto.

„Mūsų tikslai šiuo klausimu bendri - Ukraina turi likti dujų tranzito šalimi. Aš visada aiškiai sakiau Rusijos prezidentui (Vladimirui Putinui), kad „Nord Stream 2“ man reiškia tai, kad Ukraina liks dujų tranzito šalimi“, - sakė A. Merkel.

„Mūsų strateginė partnerystė su Ukraina atlaikys tai, kad mūsų nuomonės vienu klausimu skiriasi, nes mūsų nuomonės daugeliu klausimu visiškai sutampa“, – kalbėjo Vokietijos kanclerė.

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ valdo „Nord Stream 2“ 50 proc. akcijų. „Gazprom“ partneriai – Vokietijos „Wintershall“ ir „Uniper“, Austrijos OMV, Prancūzijos „Engie“ ir Jungtinės Karalystės (JK) bei Nyderlandų „Royal Dutch Shell“ – finansuos 50 proc. projekto ir valdys taip pat pusę dujotiekį administruojančios bendrovės akcijų.

Per susitikimą P. Porošenka ir A. Merkel taip pat aptarė ir karą Rytų Ukrainoje. A. Merkel pareiškė, kad derybos dėl situacijos Rytų Ukrainoje sureguliavimo „Normandijos formatu“, dalyvaujant Vokietijai, Rusijai, Ukrainai ir Prancūzijai, pasiteisino ir turi būti tęsiamos.

„Man atrodo, kad šitas formatas pasiteisino... esant šioms itin sudėtingoms sąlygoms, ir aš manau, kad jį reikia pratęsti“, – penktadienį Berlyne bendroje spaudos konferencijoje su Ukrainos prezidentu P. Porošenka sakė A. Merkel, atsakydama į klausimą, ar bus pratęstas darbas „Normandijos formatu“.

Kanclerė taip pat pabrėžė, kad Trišalės kontaktinės grupės derybos netrukdo kitoms deryboms ir taip pat turi būti tęsiamos.

„Kalbant apie derinimą su Trišale kontaktine grupe, manau, kad mums būtina toliau dirbti šiuo formatu. Bet tai nėra formatas, kuriuo būtų atmetami kiti... Kalbant apie „Normandijos formatą“, mes glaudžiai bendradarbiavome su JAV, bet tas formatas iš principo pasiteisino“, – pažymėjo A. Merkel.

Pasak jos, per penktadienio derybas su P. Porošenka ji aptarė Minsko derybų procesą. Kalbėdama apie jį kanclerė pabrėžė, kad nemato kito kelio konfliktui Rytų Ukrainoje sureguliuoti.

„Šiandien kalbėjome ir visada kalbėdavome apie Minsko procesą. Iki šiandienos mums nepavyko nustatyti stabilaus ugnies nutraukimo režimo. Bet galime sakyti, kad apribojome šį konfliktą ir šiek tiek sumažinome konflikto laipsnį. Ir, žinoma, Prancūzijos prezidentas taip pat laikėsi nuomonės, kad Rusijos dalyvavimas Minsko procese buvo svarbus. Nors Minsko proceso rezultatai ne visiškai patenkinami, vis dėlto tai vienintelis kelias, kuriuo galime eiti toliau. Tai vienintelis variantas, kuris, kaip matau, gali atnešti mums naudos“, – sakė A. Merkel.