Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Lenkijoje prasidėjo antrasis žūtbūtinis prezidento rinkimų turas

BNS, Edmundas Jakilaitis2015.09.08 13:45

Lenkai sekmadienį balsuoja antrajame prezidento rinkimų ture, kuriame į žūtbūtinę dvikovą stoja perrinkimo siekiantis centristinių pažiūrų Bronislawas Komorowskis bei konservatorių kandidatas Andrzejus Duda.

Lenkai sekmadienį balsuoja antrajame prezidento rinkimų ture, kuriame į žūtbūtinę dvikovą stoja perrinkimo siekiantis centristinių pažiūrų Bronislawas Komorowskis bei konservatorių kandidatas Andrzejus Duda.

Daugiau negu 27 tūkst. balsaviečių duris atvėrė 7 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku ir dirbs iki 21 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku. Savo poziciją dėl to, kas užims Belvederio rūmus, turi teisę pareikšti apie 30 mln. Lenkijos rinkėjų.

Kadenciją baigiančio B. Komorowskio, kuris iš pradžių buvo laikytas neabejotinu favoritu, nesėkmė rinkimuose tikriausiai duotų toną ir šį rudenį numatytiems parlamento rinkimams.

„Net jei A. Dudai nepavyks nuversti nuo sosto prezidento B. Komorowskio, aš galvoju, kad Pilietinė platforma po visuotinių rinkimų, kurie turi įvykti vėliau šiais metais, gali nelikti valdžioje“, – sakė Piotras Matysas, kylančių rinkų strategas iš „Rabobank“.

62 metų B. Komorowskį apstulbino pirmajame rinkimų ture nedidele balsų persvara jo patirtas pralaimėjimas A. Dudai – 43 metų populistui iš pagrindinės opozicinės konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).

B. Komorowskis, kuris prezidentu buvo išrinktas 2010-aisiais ir laikomas artimu valdančiajai centristinės pakraipos Pilietinei platformai (PO), pirmajame rinkimų ture surinko 33,8 proc. balsų, o A. Duda – 34,8 procento.

Visi analitikai sutinka, kad sekmadienio balsavimo baigties numatyti neįmanoma.

„Vieno ar kito pergalė bus pasiekta maža persvara ir remiantis apklausomis numatyti neįmanoma“, – sakė Stanislawas Mocekas, Lenkijos mokslų akademijos politologas.

Gegužės 18-20 dienomis atlikta visuomenės apklausa, kurios rezultatus penktadienį paskelbė dienraštis „Polska The Times“, rodė, kad A. Duda, turėdamas 51 proc. paramą, lenkia B. Komorowskį.

Dvi kitos apklausos taip pat parodė, kad A. Duda minimalia persvara pirmauja, bet „Millward Brown“ apklausa rodė, kad pirmauja B. Komorowskis.

„Apklausos rodo, kad tūkstančiai balsų, galbūt – net šimtai, gali nulemti (tai), ar Lenkija paskęs ginčuose, ims kelti nepatogumų pasauliui dėl tokių žmonių pažiūrų“, – penktadienį apie A.Dudą ir PiS partiją, kuri jį remia, sakė B. Komorowskis.

M. S. Slizankiewicz: Stebiuosi, kur gausite pinigus

Vieno proc. persvarą pirmajame ture A. Duda pasiekė patraukęs nusivylusius rinkėjus dosnių socialinių išlaidų, amžiaus, kada išeinama į pensiją, sumažinimo ir mažesnių mokesčių pažadais.

„Galbūt visi šie metai buvo geri, bet – tik vienai nedidelei grupei, – penktadienį šalininkams savo gimtojoje Krokuvoje sakė A. Duda. – Taip, atėjo laikas permainoms, laikas užbaigti šį vangų prezidentavimą.“

„Laukiu pažadėtų 500 zlotų (121 euro) išmokų vienam vaikui, o aš (jų) turiu penkis“, – šeštadienį komentare A. Dudos kampanijos oficialiame „Facebook“ puslapyje rašė šio kandidato rinkėja Malgorzata Dorota Slizankiewicz.

„Tik stebiuosi, kur gausite tuos pinigus, pone A. Duda“, – pridūrė ji. Ši jos pastaba atspindi daugelio nuogąstavimus dėl jo pažadų įvykdomumo.

B. Komorowskis ir A. Duda iki pačios kampanijos pabaigos visoje šalyje bučiavo kūdikius ir spaudė rankas, taip bandydami patraukti savo pusėn dar neapsisprendusius rinkėjus.

Svarbiausia, kas užsitikrins tų žmonių, kurie pirmajame rate balsavo už isteblišmentui priešišką roko dainininką ir politikos naujoką Pawelą Kukizą, paramą.

Jis netikėtai liko trečioje vietoje, su 20 proc. balsų, kuriuos gavo iš nusivylusių rinkėjų, ypač – jaunų lenkų, susiduriančių su sunkumais darbo rinkoje.

Lenkija – vienintelė išvengusi recesijos

Aštuonerius metus valdanti centro dešinės Pilietinė platforma vadovavo sparčiam ekonomikos augimui ir atlyginimų didėjimui didžiausioje Rytų Europos ekonomikoje. Tačiau nepaisant precedento neturinčio klestėjimo, daug lenkų jaučia, kad jų darbo vaisiai dalijami neteisingai, todėl didėja nelygybė, ir trokšta naujų veidų valdžioje.

„Dabartinis prezidentas turėjo penkerius metus pasirodyti ir dabar aš noriu kai ko nauja“, – sakė 22 metų studentė Dominika Gaszcz .

Nuo 2010-ųjų valstybės vadovu esantis B. Komorowskis, priešingai, yra patyręs gynybos specialistas, kurį remia Lenkijoje gimęs buvęs JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Zbigniewas Brzezinskis ir virtinė lenkų aktorių bei sportininkų.

Lenkijos valstybės vadovas yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas, vadovauja užsienio politikai, gali inicijuoti ir vetuoti įstatymus.

Lenkija, kurioje gyvena 38 mln. žmonių, yra vienintelė Europos Sąjungos (ES) narė, pastarąjį ketvirtį amžiaus išvengusi recesijos.

Šiemet jos ekonomika turi augti 3,5 proc., tačiau nedarbas vis tiek išlieka didelis – 11,3 procento.

„Sekmadienį Lenkija rinksis iš dviejų frakcijų. Pirma, proto ir nuspėjamumo, kuriems atstovauja B. Komorowskis, gerai pažįstamas lenkams“, – sakė S. Mocekas.

„Ir, antra, tikėjimo bei nenuspėjamumo, įkūnijamų A. Dudos, nes tai nėra nepriklausomas politikas: už jo slepiasi Jaroslawas Kaczynskis“, – tvirtino jis.