Pasaulyje

2019.04.12 11:43

Paskelbta, kas pelnė Pasaulio spaudos fotografijos apdovanojimą

BNS2019.04.12 11:43

Įsimintina nuotrauka, kurioje matyti bejėgiškai verkianti mergytė, kurią kartu su jo motina sulaiko JAV pasieniečiai, ketvirtadienį pelnė prestižinę Pasaulio spaudos fotografijos apdovanojimą.

Pasak žiuri narių, veterano fotonaujienų agentūros „Getty Images“ fotografo Johno Moore'o nuotrauka, kurioje matyti hondūrietė Sandra Sanchez su dukrele Yanela, pernai nelegaliai kirtusios JAV ir Meksikos sieną, vaizduoja „kitokį, psichologinį smurtą“.

Verkiančio vaiko nuotrauka apskriejo pasaulį ir išprovokavo pasipiktinimą dėl Vašingtono kontroversiškos prieštaringai vertinamos praktikos pasienyje atskirti vaikus nuo nelegalių migrantų šeimų.

JAV Muitinės ir sienos apsaugos pareigūnai vėliau pareiškė, kad Yanela ir jos mama nebuvo atskirtos, tačiau kilus pasipiktinimo bangai „prezidentas Donaldui Trumpui teko pernai birželį atsisakyti šios politikos“, pažymėjo žiuri.

Baimė jų veiduose

J. Moore'as fotografavo JAV pasieniečius pernai birželio 12-ąją, naktį be mėnesienos, kai jie aptiko sieną mėginusių kirsti žmonių grupę.

„Mačiau baimę jų veiduose, jų akyse“, – neužilgo po šio įvykio duodamas interviu JAV įsikūrusiam Nacionaliniam visuomeniniam radijui (NPR) sakė fotografas.

Kol pareigūnai aiškinosi sulaikytųjų vardus, J. Moore'as pastebėjo S. Sanchez ir jos dukrą. Mergaitė pradėjo verkti, kai mama pastatė dukrą ant žemės, kad ją galima būtų apieškoti.

„Atsiklaupiau ir spėjau padaryti kelis šios akimirkos kadrus“, – sakė J. Moore'as, jau dešimtmetį nušviečiantis įvykius JAV ir Meksikos pasienyje.

Per apdovanojimo ceremoniją Amsterdame fotografas pareiškė naujienų agentūrai AFP: „Norėjau papasakoti kitokią istoriją“.

„Man tai buvo galimybė parodyti žmonijos vaizdą, kuris dažnai perteikiamas tik statistikos“, – kalbėjo 51 metų fotonaujienų žurnalistas.

„Manau, kad panašios problemos, imigracijos problemos, sulaukia atgarsio ne tik Jungtinėse Valstijose, bet ir visame pasaulyje“, – keliems šimtams ceremonijoje dalyvavusių svečių sakė J. Moore'as.

Migrantų karavanas

Nemažai per ketvirtadienį surengtą ceremoniją apdovanotų nuotraukų taip pat buvo susijusios su opiu migracijos klausimu.

„Pasaulio spaudos fotografijos metų istorijos“ apdovanojimą pelnė olandų ir švedų fotografas Pieteris Ten Hoopenas  už 2018 metais padarytą didžiulio migrantų karavano nuotrauką.

P. Ten Hoopeno nuotraukose, vaizduojančiose iš Hondūro spalio viduryje prie JAV sienos atvykusias šeimas ir vaikus, „perteikiamas didelio orumo pojūtis“, pabrėžė vienas iš teisėjų.

Fotografas padėkojo migrantų šeimoms, be kurių, pasak jo, būtų neįmanoma įteikti tokio apdovanojimo.

D. Trumpas antradienį pažadėjo, kad nelegalių migrantų vaikai nebebus atskiriami nuo tėvų, bet pareiškė, jog ši praktika trukdė žmonėms neteisėtai kirsti sieną, lyg tai būtų kelionė į „Disneilendą“.

Tokius komentarus prezidentas išsakė sekmadienį atsistatydinus už kovą su nelegalia imigracija atsakingai pareigūnei – krašto saugumo sekretorei Kirstjen Nielsen.

Remiantis JAV žiniasklaidos pranešimais D. Trumpo inicijuotas kabineto pertvarkymas galbūt siunčia signalą apie jo administracijos planus imtis dar griežtesnių priemonių prie šalies pietinės sienos.

Žiuri rinko šių metų nugalėtojus iš 4 738 fotografų iš viso pasaulio, pateikusių 78 801 nuotrauką, paskelbė Amsterdame įsikūrusi organizacija.

Trys naujienų agentūros AFP fotografai – Johnas Wesselsas, Brendanas Smialowski ir Pedro Pardo pelnė vieną antrąją ir tris trečiąsias vietas skirtingose apdovanojimų kategorijose.

Kinšasoje dirbančio B. Wesselso nuotraukų iš pernai vykusių rinkimų Kongo Demokratinėje Respublikoje ciklas laimėjo antrosios vietos prizą „Bendrų naujienų istorijų“ kategorijoje, o jo nuotraukos, vaizduojančios Ebolos viruso protrūkį šios šalies rytuose, pelnė trečiąją vietą toje pačioje kategorijoje.

B. Smialowski ir P. Pardo užėmė trečiąsias vietas už nuotraukas, kuriose matyti, kaip Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas veda už rankos D. Trumpą, taip pat per tvorą JAV ir Meksikos pasienyje lipantys migrantai.

Pernai AFP fotografas Ronaldo Schemidtas pelnė pagrindinį Pasaulio spaudos fotografijos prizą už liepsnų apgaubto kaukėto Venesuelos protestuotojo atvaizdą.

  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt