Pasaulyje

2019.04.12 10:14

Pakeisdamas Šiaurės Korėjos vadovybę Kim Jong Unas konsolidavo galią

BNS, LRT.lt2019.04.12 10:14

Per vieną didžiausių vadovybės pertvarkų nuo Kim Jong Uno valdymo pradžios, Šiaurės Korėjoje paskirtas naujas nominalus valstybės vadovas ir premjeras, penktadienį pranešė valstybinė žiniasklaida. Pasak analitikų, šiuo žingsniu Kim Jong Unas galutinai konsolidavo savo galią.

Kaip ir buvo tikėtasi, Kim Jong Unas per pirmąją 14-ojo Aukščiausiojo Liaudies Susirinkimo sesiją buvo perrinktas Valstybės reikalų komisijos pirmininku, informavo naujienų agentūra KCNA.

Tačiau, kaip rašo portalas „Euronews“, valstybinė žiniasklaida pirmą kartą Kim Jong Uną pavadino „aukščiausiuoju visos Korėjos tautos atstovu“. Naujienų agentūros AP teigimu, toks Šiaurės Korėjos lyderio titulas buvo patvirtintas dar vasarį, bet iki penktadienio viešai nebuvo naudojamas.

Pasak „Euronews“ kalbinto Vašingtone įsikūrusio tyrimų centro „Stimson Centre“ Šiaurės Korėjos eksperto Michaelo Maddeno, tokie pokyčiai rodo, kad 8 metams praėjus po atėjimo į valdžią po tėvo Kim Jong Ilo mirties, pagaliau Kim Jong Unas visiškai konsolidavo valdžią.

„Kim Jong Uno režimo galios konsolidacija dabar baigta, – teigė ekspertas. - Tai turbūt didžiausias partijos ir vyriausybės pertvarkymas per daugelį metų.“

Nauju nominaliu valstybės vadovu, kuris atstovauja Pchenjanui tarptautiniuose reikaluose, paskirtas politikas, kuriam Jungtinės Valstijos yra paskelbusios sankcijas dėl žmogaus teisių pažeidimų.

Beveik 20 metų šias pareigas ėjusį Kim Yong Namą per pirmąją 14-ojo Aukščiausiojo Liaudies Susirinkimo sesiją pakeitė Choe Ryong Hae.

91 metų Kim Yong Namas, vienas ilgiausiai dirbančių Pchenjano pareigūnų, pernai dalyvavo keliuose tarptautiniuose renginiuose, įskaitant istorinius Šiaurės Korėjos, JAV ir Pietų Korėjos lyderių susitikimus bei Pjongčango žiemos olimpines žaidynes kaimyninėje šalyje.

Oficialiai jis ėjo Aukščiausiojo Liaudies Susirinkimo prezidiumo pirmininko pareigas.

Šį politiką pakeitęs Choe Ryong Hae, laikomas Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno dešiniąja ranka, gimė 1950 metais. Jo paskyrimas liudija, kad šalies politikoje vyksta kartų kaita.

Jis yra vienas iš trijų Pchenjano valdininkų, kuriems Vašingtonas pernai paskelbė sankcijų už įtariamus žmogaus teisių pažeidimus.

Tuo metu už derybas dėl šalies branduolinės programos atsakingas aukšto rango pareigūnas Kim Yong Cholas ir kiti valdininkai, prisidėję prie vasarį Hanojuje vykusio Šiaurės Korėjos ir JAV viršūnių susitikimo organizavimo, buvo išrinkti Valstybės reikalų komisijos nariais.

Užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho ir jo pavaduotojas Choe Son Hui taip pat buvo paaukštinti pareigose ir nuo šiol dirbs šioje svarbiausioje sprendimus priimančioje Šiaurės Korėjos institucijoje.

Pasak KCNA, premjerą Pak Pong Ju pakeitė Kim Jae Ryongas – valdančiosios Korėjos darbininkų partijos aukšto rango narys.

Seule įsikūrusio naujienų tinklalapio „NK News“ analitikai sako, kad Pak Pong Ju padėjo „radikaliai pertvarkyti“ izoliuotos Šiaurės Korėjos ekonomiką. Anot jų, ši reforma padėjo šaliai atlaikyti tarptautines sankcijas.

Kim Jong Unas anksčiau šią savaitę tvirtino, kad Pchenjanas įveiks sankcijų padarinius, pirmą kartą oficialiai komentuodamas Pchenjano poziciją, vasarį nutrūkus deryboms su Vašingtono dėl denuklearizacijos.

Jis liepė aukšto rango partijos pareigūnams atsakant į baudžiamąsias priemones suaktyvinti „savarankiškumo“ politiką, paskelbė KCNA.