Pasaulyje

2015.09.08 13:45

„Islamo valstybė“ užėmė istorinį Palmyros miestą, JAV į teritoriją siunčia 1000 raketų

BNS2015.09.08 13:45

Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojai trečiadienį užėmė didžiąją Sirijos miesto Palmyros dalį, nors jų puolimą buvo mėginama atremti. Į ekstremistų rankas jau yra patekęs ir Ramadžio miestas Irake.

Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ kovotojai ketvirtadienį visiškai užėmė Palmyros miestą Sirijoje, todėl prie jo esantiems į Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktiems senoviniams griuvėsiams iškilo sunaikinimo grėsmė, pranešė viena padėtį šalyje stebinti organizacija.

Nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) sakė naujienų agentūrai AFP, kad režimo pajėgos atsitraukė iš savo pozicijų Palmyroje ir jos apylinkėse, įskaitant armijos žvalgybos būstinę, karinį oro uostą ir kalėjimą, kurį džihadistai užėmė praeitą naktį.  Į ekstremistų rankas jau yra patekęs ir Ramadžio miestas Irake.

Džihadistai, jau spėję pagarsėti kaip archeologinių vertybių naikintojai Irake ir Sirijoje, veikiausiai pasiekė Palmyrą pėsčiomis, įsiveržę į miestą iš šiaurės.

Kol kas neaišku, ar jie jau pasiekė senovės Palmyros griuvėsius, įtrauktus į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, įskaitant senovines šventyklas ir gatves su kolonadomis, taip pat netoliese esantį muziejų, kuriame laikomi neįkainojami dirbiniai. Šis kompleksas yra miesto pietvakariniame pakraštyje.

„IS kontroliuoja beveik visą Palmyrą“, nes vyriausybės pajėgos pasitraukė iš visų sektorių, išskyrus rytuose esantį kalėjimą ir vakaruose įsikūrusią karinės žvalgybos būstinę, sakė padėtį šalyje stebinčios nevyriausybinės organizacijos „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) direktorius Rami Abdel Rahmanas.

Iš Palmyros kilęs aktyvistas Mohamedas Hassanas al Homsis internete rašė, kad „daug režimo pajėgų karių buvo matomi besirenkantys netoli karinės žvalgybos būstinės ir išvykstantys“.

Tuo metu vyriausybės aviacija atakavo IS pozicijas šiame mieste.

UNESCO: tai būtų „milžiniška netektis žmonijai“

Senovinio Palmyros miesto griuvėsių sunaikinimas taptų „milžiniška netektimi žmonijai“, ketvirtadienį pareiškė Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) vadovė.

„Palmyra yra nepaprastas Pasaulio paveldo objektas dykumoje, o bet koks Palmyros sunaikinimas (būtų) ne vien karo nusikaltimas ... bet ir milžiniška netektis žmonijai“, – sakė Irina Bokova sakė vaizdo pranešime, paskelbtame šios Paryžiuje įsikūrusios organizacijos.

JAV siunčia 1000 prieštankinių raketų

Jungtinės Valstijos siunčia į Iraką 1 000 prieštankinių raketų sistemų, kurios turėtų padėti kovoti su užminuotus automobilius sprogdinančiais mirtininkais, atlikusiais „niokojantį“ vaidmenį per džihadistų puolimą, leidusį kovotojams užimti vakarinį Ramadžio miestą, trečiadienį pranešė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

Irako premjeras Haideras al Abadis per neseniai įvykusį vizitą Vašingtone paprašė JAV administracijos aprūpinti jo šalį ginkluotės sistemomis, kurios padėtų kovoti su automobilių sprogdinimais.

„Kol jis buvo čia, nedelsiant priėmėme sprendimą pasiųsti 1 000 prieštankinių sistemų AT4 Irako saugumo pajėgoms; jos bus atgabentos gana greitai“, – vienas aukšto rango Valstybės departamento pareigūnas sakė žurnalistams.

Amerikiečių kariai kovojantys Ramadyje. Reuters/Scanpix nuotr.

Vašingtonas trečiadienį pripažino, kad nuodugniai svarsto savo strategiją dėl Irako, džihadistams užėmus strategiškai svarbų Ramadžio miestą, ir siunčia į tą šalį prieštankinius ginklus kovai su užminuotų automobilių sprogdinimu bei stengiasi paremti kovinę dvasią praradusias irakiečių pajėgas.

Nors kelias dienas atkakliai neigta, kad dėl savaitgalį „Islamo valstybės“ džihadistų įvykdyto Ramadžio užėmimo bus peržiūrima Irako politika, trečiadienį vienas aukšto rango amerikiečių pareigūnas sakė, kad po sekmadienį patirtos „reikšmingos nesėkmės“ JAV visą dėmesį sutelkė tik į pastangas susigrąžinti Ramadį.

„Būtų kvaila to nedaryti ir nekelti klausimų: „Kas nepavyko, kaip tai pataisyti ir kaip pakoreguoti kursą, kad būtų galima judėti nuo šio taško?“ – sakė pareigūnas keliems reporteriams, rengiantiems reportažus apie užsienio politiką.

„Būtent tai ir darome - ją (strategiją) nuodugniai svarstome“, – pridūrė jis.

Ramadį tikimasi greitai atsiimti

Ramadis tapo pirmuoju dideliu miestu, užimtu „Islamo valstybės“ kovotojų po to, kai JAV vadovaujama koalicija pernai rugpjūtį pradėjo aviacijos antskrydžių kampaniją prieš džihadistus. Didžiausios Irako provincijos sostinės žlugimas tapo skaudžiu smūgiu JAV vadovaujamai kampanijai. Ta nesėkmė taip pat sukėlė naujų abejonių dėl Vašingtono karo strategijos, o daugelis analitikų Ramadžio užėmimą vadina reikšmingu žingsniu atgal.

„Iš tikrųjų neturime jokios strategijos. Iš esmės veikiame pagal šios dienos sąlygas, – antradienį sakė televizijai MSNBC buvęs gynybos sekretorius Robertas Gatesas. – Šiuo metu atrodo, kad jie (Irakas) eina Jugoslavijos keliu“.

Internetiniame žurnale „Foreign Policy“ paskelbtame straipsnyje Artimųjų Rytų ekspertas Hassanas Hassanas perspėjo, kad Ramadžio užėmimas „žymi pavojingą naują fazę šiame kare“, sakydamas tai sukels „raibulių efektą tiek Sirijos, tiek Irako kovos veiksmų zonose“.

IS kelia „reikšmingą ir didžiulę grėsmę“, pripažino Valstybės departamento pareigūnas, pridūręs, kad džihadistai jau stengiasi panaudoti savo pergalę Ramadyje propagandos tikslams. Tačiau jis pažadėjo: „Kalbant apie Ramadžio susigrąžinimą, ketiname padėti irakiečiams tai padaryti kiek įmanoma greičiau.“

Pareigūnas atsisakė įvardyti kokias nors konkrečias datas, bet nurodė, kad koalicija apskritą parą palaiko Irako pajėgas iš oro, o trečiadienį buvo surengta naujų antskrydžių.

„Kai pamatysime juos Ramadžio gatvėje, mes juos žudysime Ramadyje“, – sakė Valstybės departamento darbuotojas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt