Pasaulyje

2019.04.11 20:19

Po nuvilnijusio netakto skandalo Japonijoje – naujas olimpiados ministras

BNS2019.04.11 20:19

Japonijoje ketvirtadienį paskirtas naujas Olimpinių žaidynių ministras, pakeitęs po virtinės netaktiškų replikų atsistatydinusį politiką.

Likus mažiau nei 500 dienų iki atidarymo ceremonijos premjeras Shinzo Abe pranešė žurnalistams į šį postą vėl paskyręs „patyrusį“ Shunichi Suzuki, jau ėjusį Olimpinių žaidynių ministro pareigas 2017–2018 metais.

„Tikiuosi, kad ponas Suzuki... susigrąžins (visuomenės) pasitikėjimą ir nuves mus sėkmingų Olimpinių ir Parolimpinių žaidynių link“, – reporteriams pareiškė Sh. Abe.

Sh. Suzuki buvo paskirtas vėlai trečiadienį atsistatydinus jo pirmtakui Yoshitakai Sakuradai, išsakiusiam komentarų, palaikytų nepagarba 2011 metais Japoniją nusiaubusio cunamio aukoms.

Pasak japonų žiniasklaidos, per politikų susitikimą jis pareiškė, kad vieno vietos įstatymų leidėjo perrinkimas yra svarbesnė užduotis negu atsigavimo pastangos šalies regione, kuris nukentėjo nuo žemės drebėjimo sukelto cunamio ir branduolinės avarijos, pareikalavusių daugiau kaip 18 tūkst. žmonių gyvybių.

Po šios katastrofos daugiau nei 50 tūkst. gyventojų iki šiol nesugrįžo į savo namus, o 2020-aisiais vyksiančios žaidynės Japonijoje buvo pramintos „Rekonstrukcijos olimpiada“ siekiant pademonstruoti pasauliui, kaip atsigauna nukentėjęs regionas.

„Apgailestaujame dėl žinios, kad įsibėgėjant pasiruošimo darbams ir likus mažiau nei 500 dienų iki 2020 metais Tokijuje vyksiančių žaidynių atsistatydino už žaidynes atsakingas ministras“, – sakoma olimpiados organizatorių išplatintame pareiškime.

„Įnašas į pastangas atstatyti nuo stichinės nelaimės nukentėjusius rajonus yra pagrindinis 2020 metais Tokijuje vyksiančių žaidynių prioritetas. Mes ir toliau sieksime... padėti atgaivinti tuos rajonus“, – pridūrė organizatoriai.

Sh. Suzuki ketvirtadienį pavadino Y. Sakurados komentarus „nederamais“ ir pažadėjo aktyviau prisidėti prie suniokotų teritorijų atstatymo.

„Nesinaudojo kompiuteriais“

Kontroversiški Y. Sakurados komentarai buvo toli gražu ne pirmieji, dėl kurių kilo abejonių, ar jis tinkamas vadovauti 2020 metų olimpiadai.

Anksčiau jis taip pat ėjo kibernetinio saugumo pareigas ir tapo pajuokos objektu prisipažinęs, kad „nesinaudoja kompiuteriais“.

Vasario mėnesį buvęs ministras buvo priverstas atsiprašyti dėl užuominos, jog žinia, kad japonų garsioji japonų plaukikė Rikako Ikee serga vėžiu, galėtų sumažinti entuziazmą olimpiadai.

18-metei sportininkei netikėtai paskelbus apie tokią diagnozę, daugelis japonų ėmė reikšti jai palaikymą, bet Y. Sakurada sulaukė kritikos lavinos, kai taip sureagavo į šią žinią: „Ji gali laimėti aukso medalių... Esu labai nusivylęs.“

„Kai vienas žmogus pirmauja, jis gali paskatinti visą komandą. Šiek tiek nerimauju, kad toks azartas galėtų nuslūgti“, – sakė jis.

Kilus pasipiktinimui tuometinis ministras pamėgino paaiškinti savo poziciją ir pripažino, kad jo komentarai buvo „nejautrūs“.

Y. Sakurada nusprendė atsistatydinti praėjus vos mėnesiui po to, kai Japonijos olimpinio komiteto (JOC) vadovas Tsunekazu Takeda paskelbė, jog birželį trauksis iš pareigų.

Ts. Takeda figūruoja Prancūzijos teisėsaugos tyrime dėl galimų kyšių, duotų prieš Tokijo paskelbimą 2020 metų žaidynių šeimininku.

Jis taip pat atsistatydino iš pareigų Tarptautiniame olimpiniame komitete (TOK), prancūzų pareigūnams užsiminus apie įrodymus dėl korupcijos renkant olimpiados šeimininką.

Ts. Takeda jam mestus kaltinimus atmetė ir pareiškė, kad nusprendė atsistatydinti norėdamas užleisti vietą jaunesnei lyderių kartai.

Tai ne pirmas kartas, kai japonų politikai turi aiškintis dėl savo netaktiškų komentarų.

Pavyzdžiui, 2013 metais finansų ministras Taro Aso pareiškė, jog vyresnio amžiaus žmonėms turėtų būti leista „paskubėti numirti“, kad vyriausybei netektų mokėti už jiems teikiamas medicinos paslaugas.

2017 metais jis buvo priverstas atsiprašyti už komentarus, kuriuose citavo nacių diktatorių Adolfą Hitlerį kalbėdamas apie politinį palikimą.

Populiariausi