Pasaulyje

2019.04.12 12:50

Už moters įžeidimą internete britė Dubajuje gali sėsti į kalėjimą

LRT.lt2019.04.12 12:50

Dubajuje teisiama savo buvusio vyro naują sutuoktinę įžeidusi moteris, kuriai gresia kalėjimas. „Kumele“ moterį „Facebook“ tinkle pavadinusi 55-erių britė Laleh Shahravesh buvo suimta, kai atvyko į buvusio vyro laidotuves, praneša „BBC“.

Moters dukra Paris parašė laišką Jungtinių Arabų Emyratų premjerui ir Dubajaus vadovui šeichui Mohammedui bin Rashidui Al Maktoumui, kad savo motinos nematė jau daugiau kaip tris savaites.

„Maloniai jo paprašiau – prašau grąžinti mano mamos pasą ir leisti jai sugrįžti namo“, – BBC sakė keturiolikmetė.

Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų ministerija patikino, kad rūpinasi suimta brite L. Shahravesh, kuri augina dukrą.

Pasak organizacijos „Detained in Dubai“ (liet. „Sulaikyti Dubajuje“) atstovų, kurie padeda siekti moters laisvės, britė L. Shahravesh iš Ričmondo su portugalu Pedro santuokoje pragyveno 18 metų.

Prieš L. Shahravesh su jųdviejų dukra grįžtant į Jungtinę Karalystę, pora aštuonis mėnesius gyveno Dubajuje, kur Pedro dirbo „HSBC“ įmonėje.

L. Shahravesh buvo suimta už tai, kad feisbuke persų kalba savo buvusiam vyrui rašė: „Tikiuosi, prasmegsi skradžiai žemę, kvaily. Velniop tave. Palikai mane dėl šios kumelės.“ Kitame įraše moteris parašė: „Vedei tikrą kumelę, idiote.“

L. Shahravesh buvo suimta Dubajuje kovo 10 d., kuomet ten vyko į savo buvusio vyro Pedro laidotuves. Vyras mirė būdamas 51-erių, jį ištiko infarktas.

Pagal JAE kibernetinių nusikaltimų įstatymus, socialiniuose tinkluose šmeižikiškus pasisakymus skleidęs žmogus gali būti nubaustas ar net pasodintas į kalėjimą, rašo BBC.

Pasak „Detained in Dubai“, nepaisant to, kad L. Shahravesh įrašais socialiniame tinkle pasidalino būdama Jungtinėje Karalystėje, moteriai gali būti skirta laisvės atėmimo bausmė iki dviejų metų arba 50 tūkst. svarų bauda. Organizacija sakė, kad Dubajuje gyvenanti nauja buvusio L. Shahravesh vyro žmona valdžiai pranešė apie komentarus.

Vis blogiau

Pirmadienį internete pasirodė atviras buvusių sutuoktinių dukros Paris laiškas JAE premjerui, Dubajaus vadovui šeichui Mohamedui bin Rašidui Al Maktumui.

Laiške mergina rašė, kad  policininkai šaukė ant suimtos verkiančios motinos, kuriai, pasak mergaitės, „neliko kito pasirinkimo“ kaip tik pasirašyti dokumentą, kurio ji nesuprato, rašo BBC.

„Negaliu apsakyti, kaip išsigandau. Tik prieš savaitę netekusi savo tėvo, turėjau nerimauti dėl to, jog prarasiu dar ir savo mamą. Nors tądien, kai atvykome, jaučiausi siaubingai, man darosi vis blogiau. Savo mamos nemačiau 23 dienas ir kasdien vis labiau netenku vilties, kad ji sugrįš,“ – rašė Paris.

Svarsto atsiimti pareiškimą

Organizacijos „Detained in Dubai“ vadovė R. Stirling pasakojo, kad pareiškėja „Facebook“ socialiniame tinkle rašė, jog svarsto atsiimti pareikštus kaltinimus iš pagarbos Paris.

Anksčiau R. Stirling „BBC News“ pasakojo, kad tiek jos vadovaujama organizacija, tiek Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija prašė pareiškėjos atsiimti pareiškimą, bet ji atsisakė.

Anot R. Stirling, jos klientė L. Shahravesh buvo paleista už užstatą, bet jos pasas yra konfiskuotas, tad šiuo metu ji apsistojusi viešbutyje, praneša BBC.

R. Stirling pridūrė, kad griežti JAE kibernetinių nusikaltimų įstatymai yra niekam nežinomi, o užsienio reikalų ministerija nesugebėjo apie juos pranešti turistams.

Ministerija tariasi

Vykdamas į susitikimą su ES lyderiais Liuksemburge, Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų ministras Jeremy Huntas žurnalistams tvirtino, kad valdžia yra sunerimusi dėl šios situacijos.

„Mūsų diplomatai JAE turi sukaupę didžiulę konsulinių bylų sprendimo patirtį. Tai patvirtina ir Matthew Hedges byla. L. Shahravesh iš užsienio reikalų ministerijos gauna geriausią įmanomą pagalbą“, – kalbėjo J. Huntas.

„Labai bijau. Negaliu nei valgyti, nei miegoti. Dėl streso dviem dydžiais sumažėjo mano nešiojamų rūbų dydis. Mano dukra kas vakarą užmiega verkdama. Mes labai artimos, ypač dabar, kai nebeliko jos tėvo ir turime tik viena kitą. Man plyšta širdis būnant atskirtai nuo jos“, – sielojosi moteris.

Prieš tai apie savo komentarus socialiniame tinkle „Facebook“ ji sakė: „Netinkamai sureagavau. Prapliupau pykčiu ir parašiau du nemalonius komentarus apie naująją vyro žmoną ant jo feisbuko paskyros sienos.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt