Pasaulyje

2019.04.11 13:58

ES sutiko atidėti „Brexitą“, tačiau britams nustatė tam tikras sąlygas

BNS 2019.04.11 13:58

Europos Sąjungos lyderių sprendimą antrą kartą pratęsti „Brexito“ terminą lydi kelios sąlygos, įskaitant išlygas, kuriomis siekiama apsaugoti bloką nuo Didžiosios Britanijos kišimosi.

Pagal anksti ketvirtadienį pasiektą britų ministrės pirmininkės Theresos May ir 27 ES lyderių susitarimą Britanija turi laiko iki spalio 31-osios ratifikuoti „skyrybų“ susitarimą, tačiau išlieka galimybė „Brexit“ įvykti ir anksčiau, bet kuriuo metu iki šios datos.

Pagal pradinį planą JK ir ES „skyrybos“ turėjo įvykti kovo 29 dieną, o pirmo „Brexit“ proceso pratęsimo dviem savaitėms terminas turėjo baigtis balandžio 12-ąją, kai Britanijai grėsė chaotiškai iškristi iš bloko be sutarties, sukeliant ekonominę sumaištį.

Toliau pateikiame pagrindines sąlygas, nurodytas aštuonias valandas Briuselyje trukusio viršūnių susitikimo išvadose.

Nekenkti ES

Atsakydami į Th. May balandžio 5-osios laišką su prašymu dar kartą atidėti „Brexitą“, 27 jos kolegos davė jai laiko iki spalio 31-osios įtikinti susiskaldžiusį britų parlamentą ratifikuoti išstojimo susitarimą, kurį ji Briuselyje pasiekė pernai lapkritį.

„Jei Išstojimo susitarimą abi partijos ratifikuos iki šios datos, išstojimas įvyks pirmą kito mėnesio dieną“, – sakoma išvadose.

Lyderiai pabrėžė, jog „negalima leisti, kad pratęsimas kenktų įprastam Sąjungos ir jos institucijų darbui“.

ES šalys bando užsitikrinti, kad Britanija nesikištų priimant būsimus sprendimus dėl naujo daugiamečio biudžeto, prekybos politikos ar naujo Europos Komisijos pirmininko.

Griežto „Brexito“ šalininkai Jungtinėje Karalystėje yra perspėję, kad galėtų žlugdyti ES darbą.

Europos Parlamento rinkimai

Jei Britanija išstojimo susitarimo neratifikuos iki gegužės 22 dienos, ji turės dalyvauti gegužės 23–26 dienomis vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.

Jeigu Britanija juose nesutiks dalyvauti, šalis turės palikti bloką birželio 1-ąją be sutarties.

Jokių pakartotinių derybų

ES lyderiai pakartojo, kad naujų derybų dėl pernai lapkritį sudaryto susitarimo negali būti.

Daug Th. May valdančiosios Konservatorių partijos narių nepritaria išstojimo susitarimo išlygai, su kuria, pasak jų, Šiaurės Airija galėtų neribotam laikui likti bloko muitų sąjungoje.

Būsimi santykiai

Lyderiai pabrėžė, kad ES ir Britanija negali per pratęsimą pradėti derybų dėl santykių po „Brexito“, taip pat ir prekybos srityje.

Tačiau jeigu Britanija turėtų naujų idėjų dėl būsimų ryšių, lyderiai būtų „pasirengę persvarstyti politinę deklaraciją dėl būsimų santykių“. Dėl politinės deklaracijos su gairėmis ateičiai taip pat buvo susitarta pernai lapkritį Briuselyje.

Naujos diskusijos turėtų vykti vadovaujantis ES derybinėmis gairėmis, įskaitant garantiją atvirai Airijos sienai išsaugoti.

Nuoširdus bendradarbiavimas

Lyderiai atkreipė dėmesį į Londono pažadą per pratęsimo laikotarpį veikti konstruktyviai ir atsakingai, kaip liepia išstojančios narės „nuoširdaus bendradarbiavimo pareiga“.

Todėl Britanija privalo „padėti vykdyti Sąjungos užduotis ir susilaikyti nuo bet kokių priemonių, kurios galėtų kelti pavojų Sąjungos tikslų įgyvendinimui“.

Lyderiai dar kartą pabrėžė, kad Londonas privalo nekenkti bloko sprendimų priėmimo procesams.

Atskiri susitikimai

Išskyrus Britanijos ir kitų ES narių susitikimus „Brexito“ klausimams aptarti, Londonas negalės dalyvauti derybose dėl bet kokių ES reikalų po „Brexito“.

Europos lyderiai pažangą aptars per savo eilinį viršūnių susitikimą, planuojamą birželio mėnesį.