Pasaulyje

2015.05.13 13:23

Mariupolio gyventojai ruošiasi blogiausiam scenarijui: visi apie tai kalba

DELFI.lt2015.05.13 13:23

Rytų Ukrainoje esantis Mariupolio uostas ruošiasi separatistų puolimui. Šio miesto gatvėmis juda karinės transporto priemonės, gyventojai ruošia savo namų langus galimiems apšaudymams iš artilerijos, ant gyvenamųjų namų iškabinti ženklai, kuriuose – informacija apie artimiausią slėptuvę nuo bombų.

Rytų Ukrainoje esantis Mariupolio uostas ruošiasi separatistų puolimui. Šio miesto gatvėmis juda karinės transporto priemonės, gyventojai ruošia savo namų langus galimiems apšaudymams iš artilerijos, ant gyvenamųjų namų iškabinti ženklai, kuriuose – informacija apie artimiausią slėptuvę nuo bombų.

Vietos gyventojai bijo, kad dabar, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išlydėjo į Maskvoje vykusias 70-osioms pergalės Antrajame pasauliniame kare metinėms skirtas iškilmes atvykusius užsienio valstybių vadovus, bus užpultas jų gimtasis miestas, rašo „Bloomberg“.

„Visi apie tai tik ir kalba, – patikino 40-metė Irina Gronko, praėjusiais metais į Mariupolį atvykusi iš separatistų užgrobto Donecko.– Namuose likę draugai tiesiai šviesiai man sako apie ruošiamą ataką“.

Mariupolis – tai pramoninis centras, kuriame gyvena apie pusė milijono žmonių. Šis miestas įsikūręs per konfliktą teroristų užgrobtų teritorijų pašonėje.

Konfliktas tęsiasi metus ir jau pareikalavo daugiau nei 6 tūkst. gyvybių. Mariupolio užpuolimas padarytų galą susitarimui dėl paliaubų, kuris buvo pasirašytas Minske, tarpininkaujant Rusijai ir Vokietijai.Be to, galimas šio miesto užpuolimas padidintų tikimybę, kad bus griežtinamos sankcijos prieš V. Putino vyriausybę. Taip pat Mariupolio užpuolimas reikštų naujus raginimus tiekti ginklų Ukrainai.

„Jei prasidėtų naujas puolimas, Minsko susitarimas galutinai netektų galios, o nauja iniciatyva vykdyti derybas dėl ilgalaikių paliaubų bet kokia forma būtų pradėta negreitai, – įsitikinęs Vokietijos Marshallo fondo Centrinės ir Rytų Europos programų direktorius Joergas Forbrigas. – JAV ir kai kuriose Europos valstybėse atsinaujintų ginčai dėl būtinybės tiekti mirtinų ginklų Ukrainai“.

Ukrainos karys Berdijansko mieste netoli Mariupolio. AFP/Scanpix nuotr.

Kadangi Mariupolis įsikūręs vos 25 kilometrų atstumu nuo separatistų pozicijų, tarp Rusijos ir Krymo pusiasalio, kurį V. Putinas užėmė 2014 m. kovo mėn., vietos gyventojai turi pagrindo baimintis.

Mariupolio pakraščiuose aidi sprogimai iš Šyrokynės, kur iki šiol tebesitęsia kovos. Mieste daug karių, kurie stato gynybinius įtvirtinimus, slėptuves ir blokuoja pravažiavimus didžiulėmis betoninėmis plokštėmis.

Į miestą autobusais atvykę žmonės priversti įveikti daugybę patikrinimų blokavimo punktuose. Tokie patikrinimai trunka net po keletą valandų.

Nors dėl paliaubų sąlygų pažeidimų Rusija kaltina Ukrainą, praėjusią savaitę JAV gynybos ministras Ashtonas Cateris Kongrese pareiškė, kad separatistai galimai ruošiasi naujam puolimui.Tarptautiniai stebėtojai pranešė, kad pats rimčiausias per paliaubų periodą apšaudymas iš artilerijos, esančios  Šyrokynėje, įvykdytas balandžio mėn. ir pridūrė, kad separatistai ten dislokuoja tankus ir haubicas.

Ruošdamiesi blogiausiam scenarijui Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariai pasakoja apie tai, kas vyksta, mokyklose ir universitetuose, taip pat įtraukia į mokymus taikius gyventojus, praneša karinis apžvalgininkas iš Mariupolio Dmitrijus Gorbunovas.

„Turime pakankamai žmonių, kad apgintume miestą“, – patikino jis ir pridūrė, kad šiuo metu mieste yra keli tūkstančiai karių, o įtvirtinimai statomi tiek dieną, tiek ir naktį. Jo teigimu, visa fronto linija yra įvirtinta.

Maskva savo ruožtu nedemonstruoja jokių artėjančio puolimo ženklų. Pastarąjį savaitgalį V. Putinas surengė Maskvoje užsienio valstybių vadovų priėmimą, kuriame dalyvavo labai skirtingų valstybių atstovai, pradedant Zimbabvės prezidentu Robertu Mugabe, baigiant Vokietijos kanclere Angela Merkel.

Vladimiras Putinas su JAV sekretoriumi Johnu Kerry. Reuters/ Scanpix nuotr.

Tokiu būdu viso pasaulio žiniasklaidos priemonių dėmesys buvo sutelktas į Maskvą. V. Putinas jau ir anksčiau yra demonstravęs panašų „kilniaširdiškumą“ ir nuolankumą prieš didelio masto renginius.

Pavyzdžiui, Sočio olimpinių žaidynių išvakarėse 2014 m. jis iš kalėjimo paleido savo politinį oponentą Michailą Chodorkovskį, taip pat „Pussy Riot“ nares.

Praėjus keletui dienų po Sočio olimpinių žaidynių Rusijos kariuomenė įžengė į Krymą. Separatistų lyderis Aleksandras Zacharčenka įsitikinęs, kad Donecko separatistai anksčiau ar vėliau užims Mariupolį. „Jį lengva apsupti iš skirtingų pusių, – šių metų balandžio mėn. sakė jis. – Nepamirškite, kad ten gyvena mūsų motinos ir seserys“.

.Ukrainos prezidentas Petro Porošenka jau yra sakęs, kad sukilėliai gali imtis puolimo gegužės mėn. Tikėtina, kad šis puolimas pasibaigs JAV ir Europos Sąjungos (ES) prieš Rusiją taikomų sankcijų sugriežtinimu. Rusija iki šiol neigia dalyvaujanti konflikte Ukrainoje. Šios šalies ekonomiką vis labiau apima nuosmukis, o rublio kursas smuko trečdaliu, lyginant su 2014 m.

„Jei paliaubų sąlygos nebus įvykdytos ir bus fiksuojami rimti šių sąlygų pažeidimai, kaip Mariupolyje, mums teks imtis sankcijų griežtinimo“, – kovo 16-ąją sakė A. Merkel.

Buvęs jūrininkas, šiuo metu vykdantis komercinę veiklą ir vadovaujantis komandai „Oborona Mariupolia“ Romanas Sokolovas teigia, kad dalis Mariupolio gyventojų nepasiduoda panikai dėl puolimo, kuris kol kas dar neįvyko.

Ši organizacija renka lėšas karinėms ligoninėms ir vykdo veiksmus, skirtus Ukrainos valdžiai remti. Nors R. Sokolovo vadovaujama grupė renka savanorius iš tų, kurie neteko būsto dėl kovinių veiksmų šalies Rytuose, prorusiškos ir proseparatistinės nuotaikos Mariupolyje vis dėlto gajos. Garbaus amžiaus šio miesto gyventojai, ypač pensininkai, pasisako prieš oficialią Ukrainos valdžią.Kol kas Ukrainos vėliava puošia plakatus su patriotiniais šūkiais, bet daugelis jau ruošiasi blogiausiam scenarijui.

„Vietos verslininkai, kariai, savanoriai ir pabėgėliai prisideda prie gynybinių įtvirtinimų statymo aplink Mariupolį, – teigia I. Grinko. – „Jie suvokia, kad pralaimės, jei čia atvyks separatistai. Likusieji abejingai stebi, laukdami Putino atėjimo“.