Naujienų srautas

Pasaulyje2013.01.10 15:56

Rusija gali likti atkirsta nuo kosmoso?

LRT.lt 2013.01.10 15:56

Jei Rusijai nepavyks išspręsti ginčo dėl nuosavybės su kaimyniniu Kazachstanu, šalis gali pirmą kartą nuo kosminių skrydžių eros pradžios likti atkirsta nuo kosmoso. 

Jei Rusijai nepavyks išspręsti ginčo dėl nuosavybės su kaimyniniu Kazachstanu, šalis gali pirmą kartą nuo kosminių skrydžių eros pradžios likti atkirsta nuo kosmoso.

Kremlius oficialiai paprašė Kazachstano kosmoso agentūros vadovo komentarų apie Baikonuro kosmodromo, vienintelio ryšio tarp Žemės ir Tarptautinės kosminės stoties (TKS), paaiškinimo.

Šis žingsnis – naujausias paaštrėjimas vis augančiame ginče dėl kosmodromo nuomos, verčiantis spėti, kad Rusija gali būti visam laikui išspirta iš bazės, rašo telegraph.co.uk.

Baikonuras, didžiulis kompleksas Kazachstano stepės viduryje, nuo pat kosmoso varžybų pradžios 6 dešimtmetyje buvo esminė Rusijos ryšio su kosmosu dalis.

Būtent iš čia 1961 metais istorinio skrydžio į kosmosą pakilo Jurijus Gagarinas. NASA baigus daugkartinių erdvėlaivių programą, iš bazės paleidžiamos „Sojuz“ raketos yra vienintelis ryšys tarp Žemės ir TKS.

Po Sovietų Sąjungos žlugimo Rusija bazę paveldėjo. Pagal sutartį, kuri galioja iki 2050 metų, ji bazę iš Kazachstano nuomoja už 115 mln. dolerių per metus.

Tai rusakalbių miestas Kazachstano viduryje, kur galioja Rusijos įstatymai, veikia Rusijos policija. Tačiau auganti įtampa verčia kai kuriuos teigti, kad tam greitai gali ateiti galas.

Praėjusį mėnesį Tagatas Musarbajevas, Kazachstano kosmoso agentūros vadovas, kreipdamasis į šalies parlamentą teigė, kad Kazachstanas sieks sumažinti „Proton-M“ raketų, kurias Rusija naudoja palydovams į orbitą iškelti, paleidimų skaičių. Be to, jis apkaltino Maskvą laužant susitarimą statyti naują paleidimo centrą bazėje, skirtą naujosioms „Angara“ raketoms, bei paragino Baikonuro nuomos susitarimą peržiūrėti.

Tuo metu Rusijos pareigūnai T. Musarbajevo pastebėjimus pavadino jo paties vykstančių derybų interpretacijomis.

Tačiau šaltiniai vyriausybėje Rusijos žiniasklaidai pranešė, kad Kremlius grėsmę įvertino pakankamai rimtai ir prieš pat Naujuosius nusiuntė oficialią notą Taškentui, kurioje prašo paaiškinti T. Musarbajevo komentarus.

Oficialiai abi šalys teigia, kad diskusijos dėl bazės ateities vis dar tęsiasi. Baikonuro išlaikymas – esminė 2,1 trilijonų rublių kosmoso programos iki 2020 metų, kurią praėjusį mėnesį patvirtino premjeras Dmirtrijus Medvedevas, dalis.

Tačiau pramonės analitikai teigia, kad Rusija vieną dieną gali būti priversta Baikonurą palikti. To rezultatai, anot kai kurių jų, būtų beveik katastrofiški. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi