Pasaulyje

2015.05.11 01:46

Lenkijoje prasidėjo prezidento rinkimai, pergalė prognozuojama B. Komorowskiui

BNS2015.05.11 01:46

Lenkai sekmadienį pradėjo balsuoti pirmajame prezidento rinkimų, kuriuose pergalė prognozuojama populiariam dabartiniam valstybės vadovui Bronislawui Komorowskiui, ture.

Lenkai sekmadienį pradėjo balsuoti pirmajame prezidento rinkimų, kuriuose pergalė prognozuojama populiariam dabartiniam valstybės vadovui Bronislawui Komorowskiui, ture.

Tačiau 62-ejų metų istorikui, kuris prezidentu buvo išrinktas 2010-aisiais ir laikomas artimu valdančiajai centristinės pakraipos Pilietinei platformai (PO), tikriausiai nepavyks laimėti mažiausiai 50 proc. balsų jau pirmajame rate ir dėl galimybės dirbti antrą kadenciją jis dar kartą turės rungtis gegužės 24 dieną.

Daugiau negu 27 tūkst. balsaviečių duris atvėrė 7 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku ir dirbs iki 21 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku. Savo poziciją dėl iš viso 11 kandidatų, siekiančių prezidento posto, turi teisę pareikšti apie 30 mln. Lenkijos rinkėjų.

Pasak Valstybinės rinkimų komisijos (VRK) sekretorės Beatos Tokaj, daugiau negu 42 tūkst. žmonių jau balsavo paštu, iš jų apie 8 tūkst. Lenkijoje ir per 34 tūkst. – užsienyje. Užsienyje gyvena maždaug 192 tūkst. balso teisę turinčių Lenkijos piliečių.

Rinkimus prižiūri apie 100 tarptautinių stebėtojų, tarp jų – iš Ukrainos, Danijos ir Vokietijos.

Oficialūs rezultatai turėtų būti skelbiami nuo pirmadienio vakaro iki antradienio popietės.

Prezidento rinkimai įvyks prieš rudenį numatytus parlamento rinkimus. Viešosios nuomonės apklausose PO nedidele persvara lenkė savo pagrindinę varžovę – konservatyvią partiją „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).

PiS kandidatas į prezidento postą Andrzejus Duda – 42 metų teisininkas, kuris pagal populiarumą užima antrą vietą, tačiau smarkiai nusileidžia B. Komorowskui, savo ugningose rinkimų kampanijos kalbose žadėjo daugybę socialinių lengvatų.

„Jo pažadai smarkiai prasilenkia su prezidento galiomis, o jo dosnūs ekonominiai siūlymai galėtų sužlugdyti netgi (gerokai didesnį) Vokietijos biudžetą“, – sakė politologas Radoslawas Markowskis iš Politikos mokslų akademijos.

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad B. Komorowskio populiarumas smunka: prieš du mėnesius siekęs beveik 50 proc., balsavimo išvakarėse jis nukrito iki mažiau nei 40 procentų. Tuo metu A. Dudos populiarumas beveik nesikeičia ir sudaro kiek mažiau nei 30 procentų.

Trečioji vieta rinkimuose prognozuojama roko žvaigždei Pawelui Kukizui – kaip rodo apklausos, už šį 51 metų antiisteblišmento kandidatą balsus gali atiduoti maždaug 11 proc. rinkėjų, daugiausia jaunimas ir nusivylęs elektoratas.