Pasaulyje

2019.04.10 17:35

Europos lyderiai spręs, kada įvyks „Brexitas“

Europos Sąjungos lyderiai šįvakar turėtų dar kartą atidėti „Brexitą“, tik kol kas neaišku, kuriam laikui. Europos Vadovų susitikimams pirmininkaujantis Donaldas Tuskas siūlė atidėti metams, o Jungtinės Karalystės premjerė – pustrečio mėnesio. Paramos savo siūlymams D. Tuskas prašė ir Lietuvos prezidentės. Anot prezidentūros, Lietuva palaiko siūlymą „Brexitą“ atidėti ilgesniam laikui, nes abejojama, kad britų parlamente laiku pavyks patvirtinti išstojimo susitarimą.

Jungtinės Karalystės miestas Folkstonas, kurį su Prancūzijos Kalė jungia „Eurotunelis“, turbūt, yra vieta, kur „Brexito“ laukia mažiausiai. „Eurotunelis“ per Lamanšą simbolizuoja vienybę, ir greitą susisiekimą, tačiau jau poryt tai gali tapti galvos skausmu tūkstančiams sunkvežimių vairuotojų, kurie strigs muitinės patikrose. Į pasirengimą jau investuota penkiolika milijonų eurų, tačiau tikimasi, kad košmaras nusikels. 

„Kas žino, gal bus dar atidėjimų, po šio atidėjimo. Geriau būsime pasiruošę blogiausiam“, - teigė „Eurotunelio“ atstovas Johnas Keefe'as.

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May, įklimpusi į aklavietę Londone – kai parlamentas jau tris kartus atmetė susitarimą dėl „Brexito“, dar kartą pagalbos prašo iš Briuselio. 

„Vis dar tikiu, kad geriausias „Brexitas“ Jungtinei Karalystei, tai galimybė pasitraukti su susitarimu“, - Bendruomenių rūmuose pareiškė Th. May.

Ji prašo dar pustrečio mėnesio, kad galėtų įtikinti parlamentarus balsuoti už susitarimą. Tačiau chaosas Londone atrodo jau atsibodo Briuseliui. Vadovų Tarybai pirmininkaujantis Donaldas Tuskas pasiūlė „Brexitą“ atidėti metams. Tam pritaria ir Lietuvos prezidentė, kuri šįryt pirmoji susitiko su D. Tusku. O pastarasis esą prašė pagalbos įtikinti ir kitus Bendrijos lyderius. Tiesa, britai turėtų surengti rinkimus į Europos Parlamentą, o pasiektas susitarimas nebūtų peržiūrimas – nebent politinė deklaracija dėl ateities santykių. 

Vokietija ir Prancūzija siekia dar daugiau saugiklių, kad britai nekaišiotų pagalių į Bendrijos vienybę. Paryžius užsimena apie galimybę apriboti ir britų teises balsuoti, neskirti naujo jų Komisijos nario, nors tai prieštarauja Bendrijos teisei. Baiminasi, kad britų nesugebėjimas išstoti, prieš Europos Parlamento rinkimus padidins euroskeptikų populiarumą.

„Šįvakar Briuselyje tarsimės, kaip suteikti Didžiajai Britanijai daugiau laiko, tačiau turime ir savų lūkesčių. Visos Europos Sąjungos institucijos turi veikti netrikdomos. Britanija gegužę turi surengti Europos Parlamento rinkimus taip pat konstruktyviai bendradarbiauti sprendimų priėmime“, - pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

„Ponia May yra tikrai nepavydėtinoje situacijoje. Ji nenori ilgo atidėjimo, ji tebenori išstoti su susitarimu gegužę. Problema, kad daug jos partijos narių atmes ilgą atidėjimą, taigi ji turės trauktis, jei bus ilgas atidėjimas, be jokių alternatyvų“, - situaciją komentavo analitinas Anandas Menonas.

Nors visos galimybės dar atviros, Didžiojoje Britanijoje spausdinami pasai be užrašo „Europos Sąjunga“ rodo, kad pasitraukimas neišvengiamas.

Plačiau – Edvardo Špoko, Vykinto Pugačiausko reportaže nuo 11:56.

Žinios. Tarptautinė astronomų komanda pasidalijo pirmąja juodosios skylės nuotrauka