Pasaulyje

2019.04.10 13:01

Naujoji Zelandija uždraus pusiau automatinius ginklus

ELTA, BNS 2019.04.10 13:01

Naujosios Zelandijos parlamentas trečiadienį balsavo už tai, kad būtų uždrausti visų rūšių pusiau automatiniai ginklai ir šturmo šautuvai, informuoja BBC.

Ginklų reformos įstatymo projektui pritarta 119 balsais prieš 1 po galutinio svarstymo parlamente. Manoma, kad jis įsigalios per kelias dienas, kai generalinis gubernatorius suteiks karališkąjį pritarimą.

Naujoji Zelandija apie ginklų įstatymų sugriežtinimą prakalbo po kovo 15 d. įvykdytų šaudynių dviejose Kraistčerčo miesto mečetėse. Per šaudynes, dėl kurių kaltinamas 28 metų australas Brentonas Tarrantas, žuvo 50 žmonių.

Be kita ko, skelbiama amnestija, kad tokio tipo ginklus turintys asmenys galėtų juos atiduoti atitinkamoms institucijoms. Draudžiami ginklai turės būti atiduoti ir sunaikinti pagal išpirkimo schemą – savininkai privalės priduoti ginklus policijai ir gaus kompensacijas, o jų dydis priklausys nuo ginklo senumo ir būklės.

Asmenims, pasilikusiems tokius ginklus ilgiau nei įstatymo numatytas terminas, grės bauda arba iki penkerių metų laisvės atėmimo. Kai kurios išlygos galės būti taikomos paveldėtiems ginklams, kolekcijoms, taip pat ginklams, naudojamiems kenkėjų naikinimo profesionalų.

Per paskutinį projekto skaitymą premjerė Jacinda Ardern emocingai kalbėjo apie sužalojimus, patirtus nukentėjusiųjų per kovo 15-ąją surengtą išpuolį. Vyriausybės vadovė po atakos šiuos sužeistuosius aplankė Kraistčerčo ligoninėje.

„Man sunku prisiminti, ar buvo pavienių šautinių žaizdų, – sakė J. Ardern. – Kiekvienu atveju jie (sužeistieji) kalbėjo apie daugybinius sužeidimus – daugybinius luošinančius sužalojimus... Jie liks neįgalūs visą gyvenimą – ir dar reikėtų įvertinti psichologinį poveikį. Mes čia esame dėl jų.“

„Negaliu suvokti, kaip ginklai, galintys sukelti tokią didelę žalą ir daugybę mirčių, šioje šalyje gali būti teisėtai įsigyjami“, – pridūrė ji.

J. Ardern, pelniusi tarptautinių pagyrimų už savo užuojautą ir lyderystė po šaudynių, sugebėjo užsitikrinti retą abiejų pagrindinių partijų palaikymą įstatymui, nebeleisiančiam gyventojams turėti į kariškus panašių pusiau automatinių šautuvų. Jam nepritarė tik libertarinė partija ACT, parlamente turinti vieną deputatą.

Premjerės teigimu, buvo sulaukta tam tikro ginklų savininkų pasipriešinimo, bet apskritai įstatymas visuomenės buvo įvertintas teigiamai.