Pasaulyje

2019.04.10 11:47

Izraelio rinkimai: penktoji Netanyahu kadencija – beveik garantuota

Rasa Strimaitytė, ELTA 2019.04.10 11:47

Suskaičiavus beveik visus Izraelio parlamento rinkimų balsus, paaiškėjo, kad premjero Benjamino Netanyahu dešinioji „Likud“ partija gavo 35 mandatus iš 120 – kaip ir buvusio kariuomenės vado Benny'io Gantzo aljansas „Mėlyna-balta“. Tačiau premjero dešiniųjų ir religinių partijų stovykla gali tikėtis 65 vietų daugumos iš 120. Todėl manoma, kad 69-erių B. Netanyahu dar kartą bus pavesta formuoti vyriausybę ir jis penktąkart taps premjeru.

 Žinių portalo „ynet“ duomenimis, dabar dar turi būti suskaičiuota 200 000 kareivių, diplomatų, kalinių, jūreivių ir pacientų ligoninėse balsų. Galutinių rezultatų tikimasi ketvirtadienio vakarą arba penktadienio rytą.

Iki balandžio 23 dienos prezidentas Reuvenas Rivlinas turės nuspręsti, kam pavesti sudaryti vyriausybę. Tačiau tai gali būti padaryta ir anksčiau. Balandžio 23-iąją planuojamas iškilmingas 21-ojo Kneseto atidarymas. Tikimasi, kad iki gegužės pabaigos koalicijos partneriai pasirašys susitarimą. Tada iki birželio pradžios naujoji vyriausybė galėtų pradėti savo darbą.

Ir B. Netanyahu, ir jo priešininkas B. Gantzas dar naktį paskelbė apie savo pergalę. Savo pergalės kalboje premjeras kalbėjo apie „neįsivaizduojamą sėkmę“.

Buvęs kariuomenės vadas B. Gantzas trečiadienį dar nenorėjo sutikti su pralaimėjimu. Jis, anot žiniasklaidos, savo bendražygiams rašė: „Nors tvenkiasi tamsūs debesys, tačiau dar niekas nėra nuspręsta, judesiai dar galimi, ir mes dar galime imtis politinių iniciatyvų“. Rinkėjams esą buvo suteikta viltis, ir aljanso „Balta-mėlyna“ rezultatas yra „beprecedentė istorinė sėkmė“.

Kitos partijos iškovojo gerokai mažiau mandatų. Griežtai religinės partijos „Shas“ ir „Jungtinis toros judaizmas“ gavo po aštuonias vietas, Darbo partija - tik 6, kaip ir arabų „Hadash-Taal“. Ugdymo ministro Naftalio Bennetto ir teisingumo ministrės Ajelet Shaked partija „Naujoji dešinė“, atrodo, į parlamentą nepateko. Avigdroro Liebermano partija „Israel Beitenu“ ir dešiniųjų partijų aljansas laimėjo po penkias vietas.

Keturis mandatus gavo finansų ministro Moshės Kachlono partija „Kulanu“, tiek pat - kairioji „Merez“ partija ir arabų partija „Balad-Jungtinis arabų sąrašas“.

Skaičiuojant matematiškai, įmanoma būtų ir „Likud“ bei „Mėlyna-balta“ didžioji koalicija. Tačiau ir B. Netanyahu, ir B. Gantzas per rinkimų kampaniją pareiškė, jog nenorėtų kartu dirbti vyriausybėje.

B. Netanyahu pastaruoju metu vadovavo valdančiajai koalicijai, kuriai priklausė dešiniosios ir griežtų religinių pažiūrų partijos. Rinkimai Izraelyje dėl vyriausybės krizės buvo paankstinti. Eilinis balsavimas turėjo vykti tik lapkritį.

B. Netanyahu nepertraukiamai vyriausybei vadovauja nuo 2009 metų. Jis ministras pirmininkas buvo ir 1996-1999 metais. B. Netanyahu šiuo metu dėl kaltinimų korupcija sulaukia didelio spaudimo. Izraelio generalinė prokuratūra ketina pateikti jam kaltinimus dėl korupcijos trimis atvejais. Premjeras kaltinimus neigia.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas po rinkimų Izraelyje nori pateikti ilgai lauktą taikos planą dėl Izraelio ir palestiniečių konflikto išsprendimo.

Palestiniečių išsivadavimo organizacijos (PLO) generalinis sekretorius Saebas Erekatas neigiamai įvertino rinkimų rezultatus. „Izraelis balsavo už status quo Palestinos okupacijos klausimu išsaugojimą“, - rašė jis tviteryje. Prognozės esą rodo, kad tik 18 parlamento narių iš 120 remia dviejų valstybių 1967 metų sienų ribose principą.