Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.10 09:43

Europos lyderiai spręs, ar atidėti „Brexitą“

Šįvakar Briuselyje susirinks dar viena specialiai „Brexitui“ skirta Europos Vadovų Taryba. Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May prašys dar atidėti Didžiosios Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos. Nenorėdamos chaotiško Brexito Europos šalys linkusios duoti dar laiko Londonui, bet britų dalyvavimas artėjančiuose Europos parlamento rinkimuose, turint omenyje jų nenorą dalyvauti bendruose reikaluose, kelia vis daugiau problemų Europos Sąjungos šalims.

Vadovų Tarybos išvakarėse premjerė Theresa May aplankė Berlyną ir Paryžių. Vakar ji nekomentavo šių susitikimų, bet šiandien prieš skrisdama į Briuselį turėtų ateiti į Bendruomenių rūmus ir atsakyti į britų parlamentarams rūpimus klausimus. Turint omenyje, kad radikalios pakraipos nacionalistų balsais besiremiantys jos pačios partijos nariai blokavo Th. May ir Europos Sąjungos pasiektą susitarimą dėl „Brexito“, dabar ji bando tai padaryti opozicinių leiboristų balsais. Deja, dabartinis tiek torių, tiek leiboristų susiskaldymas ir silpnumas neleidžia jiems imtis radikalių priemonių – pavyzdžiui bandyti laimę pirmalaikiuose rinkimuose.    

„Dabar konservatoriai įstrigę su May, ji nerodo jokių žymių, kad keis politiką, nors žadėjo tai padaryti, bet tik kai bus patvirtintas „Brexito“ susitarimas. Taigi dabar, įtariu, jie negali ja atsikratyti, bet kuo toliau ji eis „švelnesnio „Brexito“ link, galimai su Europos Sąjungos šalių pritarimu, mainais į išstojimo atidėjimą, tuo labiau ji rizikuoja suskaldyti savo partiją“, – situaciją JK komentavo Londono ekonomikos mokyklos politologas Tony Traversas.

Tai nekokia perspektyva Europos Sąjungai, nes britams nesugebėjus išstoti iki gegužės, jie bus priversti dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose.

„Susidarys tokia padėtis, kad turėsime dvi galimybes – jei britai norės ilgo atidėjimo, jie turės dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose, net jei atidėjimas bus iki birželio 30-osios, jie vis vien rinkimus rengs. Nebent jie patvirtintų susitarimą iki gegužės 22-osios. Variantai skirtingi, bet mes nenorėtume, kad jie dalyvautų Europos rinkimuose“, – teigia EP „Brexito“ derybų grupės narys Elmaras Brookas.

Taip naujame Europos Parlamente atsiras dar didesnė britų nacionalistų ir euroskeptikų grupė, kuriai nelabai rūpės Europos biudžeto ir kiti svarbūs reikalai. Vakar vėlai vakare Europos Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pakvietė Europos lyderius pritarti ilgam „Brexito“ atidėjimui – dar maždaug metams. Tai apramintų aistras dėl galutinių terminų atidėliojimo ir duotų jungtinės karalystės politikams laiko rimtai persvarstyti Brexito politiką. Bet siekiant apsaugoti Europos Parlamento darbą britai bus verčiami įsipareigoti tyčia, ar netyčia nesabotuoti Europos Parlamento darbo.

Sauliaus Masalsko reportažas nuo 4:05

Žinios. „Revolut“ patys kreipėsi į komisiją dėl pakartotinio įvertinimo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi