Pasaulyje

2013.01.09 08:58

JAV svarsto galimybę po 2014 metų iš Afganistano išvesti visus karius

ELTA2013.01.09 08:58

JAV prezidento Baracko Obamos administracija svarsto galimybę, 2014 metų pabaigoje oficialiai pasibaigus NATO karinei misijai, iš Afganistano išvesti visus JAV karius, praneša CNN.

JAV prezidento Baracko Obamos administracija svarsto galimybę, 2014 metų pabaigoje oficialiai pasibaigus NATO karinei misijai, iš Afganistano išvesti visus JAV karius, praneša CNN.

Šiuo metu Pentagonas ir Baltieji rūmai sprendžia, kiek JAV karių turėtų likti po 2014 metų ir mokyti Afganistano saugumo pajėgas. Apie tai, kad svarstomi įvairūs scenarijai, įskaitant galimybę po 2014 metų išvesti visus karius, pranešė Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Benas Rhodesas.

Penktadienį Vašingtone Afganistano prezidentas Hamidas Karzai susitiks su B. Obama. Pasak B. Rhodeso, nesitikima, kad susitikimo metu H. Karzai ir B. Obama susitars dėl po 2014 metų Afganistane liksiančio karių skaičiaus. Tai tikriausiai bus nuspręsta tik po kelių mėnesių.

JAV nori užtikrinti, kad, pasitraukus tarptautinėms pajėgoms, Afganistanas vėl netaps „Al Qaeda“ klestėjimui tinkama šalimi. Bet JAV taip pat nori teisinės neliečiamybės Afganistane po 2014 metų liksiantiems kariams.

Jei iki kitų metų pabaigos H. Karzai su JAV nesusitars dėl teisinės karių neliečiamybės, situacija gali būti panaši į tą, kuri susidarė, kai JAV išvedė savo karius iš Irako. Irako vyriausybė nesutiko po karo padidinti teisinės JAV karių apsaugos, ir tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl Irake neliko JAV karių, kurie būtų mokę Irako saugumo pajėgas.

H. Karzai yra sakęs, kad norėtų, jog Afganistane, pasibaigus NATO misijai, liktų JAV karių. Tačiau jis taip pat griežtai kritikavo karius dėl incidentų, kai per JAV karių operacijas žūdavo civiliai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.