Pasaulyje

2015.04.28 11:10

Baltimorėje įsiplieskė riaušės po policijos suimto juodaodžio mirties

BNS2015.04.28 11:10

Merilendo valstijos miestą Baltimorę pirmadienį apėmė smurtas, kai šimtai riaušininkų plėšė parduotuves, padeginėjo pastatus ir sužeidė mažiausiai 15 policininkų po laidotuvių, per kurias buvo atsisveikinta su 25 metų juodaodžiu, mirusiu dėl sužalojimų policijos nuovadoje.

Merilendo valstijos miestą Baltimorę pirmadienį apėmė smurtas, kai šimtai riaušininkų plėšė parduotuves, padeginėjo pastatus ir sužeidė mažiausiai 15 policininkų po laidotuvių, per kurias buvo atsisveikinta su 25 metų juodaodžiu, mirusiu dėl sužalojimų policijos nuovadoje.

Riaušės įsiplieskė vos už kelių kvartalų nuo vietos, kur vyko Freddie Gray laidotuvės, o vėliau apėmė didžiąją dalį Vakarų Baltimorės ir tapo audringiausiomis demonstracijomis Jungtinėse Valstijose nuo praeitais metais vykusių neramumų Misūrio valstijos mieste Fergusone.

Ugniagesiai pirmadienio vakarą kovojo su keliais gaisrais. Be to, pareigūnai tiria incidentą, per kurį supleškėjo vieni statomi bažnyčios finansuojami senelių namai Rytų Baltimorėje. Policija nurodė, kad plėšikavimas ir išpuoliai prieš pareigūnus tęsėsi vėliau naktį.

Merilando gubernatorius respublikonas Larry Hoganas paskelbė nepaprastąją padėtį ir pasiuntė į miestą Nacionalinę gvardiją. Policija suėmė bent 27 žmones, o antradienį Baltimorės mokyklos liks uždarytos. Miesto merė demokratė Stephanie Rawlings-Blake nuo antradienio įvedė komendanto valandą, kuri nebus taikoma tik dirbantiems naktinėse pamainose ir su sveikatos sutrikimais susijusiais atvejais.

F. Gray mirtis balandžio 19 dieną iš naujo pakurstė visuomenės pasipiktinimą dėl policijos elgesio su afroamerikiečiais. Padidėjusi įtampa dėl šios priežasties laikėsi nuo praeitų metų, kai keli neginkluoti juodaodžiai tapo policijos veiksmų aukomis Fergusone, Niujorke ir kitur.

Kelias dienas buvo rengiami taikūs protestai dėl F. Gray mirties, bet pirmadienį prasiveržė smurtas. Merė S. Rawlings-Blake pareiškė, kad riaušininkai yra „banditai“, niekaip nesusiję su protestais dėl policijos žiaurumo.

Riaušininkai nuniokojo alkoholio parduotuves, vaistines, vieną prekybos centrą ir vieną finansinių paslaugų biurą. Protestuotojai daužė automobilių langus prie vieno didelio viešbučio ir dukart perpjovė ugniagesių vandens žarnas, kai pareigūnai malšino liepsnas vaistinėje CVS, kuri buvo apiplėšta, o vėliau padegta.

Dėl šių neramumu buvo atšauktos Baltimorė beisbolo klubo „Orioles“ rungtynės. 620 tūkst. gyventojų turinčiame mieste, esančiame už 64 km nuo Vašingtono, taip pat buvo uždarytos įstaigos ir traukinių stotys.

„Visa tai turėjo nutikti – žmonėms jau nusibodo, kad policija žudo jaunus juodaodžius be jokių priežasčių. ... Tai liūdna diena, bet tai turėjo įvykti“, – sakė 40-metis neįgalusis Tony Lusteris, stebėjęs gatvėje policijos rikiuotę.

Virtinė incidentų, kai juodaodžiai žūdavo dėl baltaodžių policininkų veiksmų, ir jų išprovokuotas smurtas bus tarp didžiausių iššūkių, laukiančių naujosios JAV generalinės prokurorės Lorettos Lynch, kuri buvo prisaikdinta pirmadienį.

JAV miestus anksčiau ne kartą yra sukrėtusios didelės riaušės, išprovokuotos rasizmo ir šiurkščių policijos veiksmų.

1992 metais daugiau negu 50 žmonių žuvo per riaušes Los Andžele, kai buvo išteisinti keturi policininkai, sumušę juodaodį taksistą Rodney Kingą. 1968 metais dešimtys žmonių, įskaitant kelis Baltimorėje, žuvo prasiveržus smurtui po pilietinių teisių aktyvisto Martino Lutherio Kingo Jr. nužudymo.

Didžiausi neramumai vyko rajone, kur daugiau negu trečdalis šeimų gyvena skurde. Panašu, kad šis smurtas Baltimorės pareigūnus užklupo netikėtai, nes anksčiau savaitę vykę protestais buvo taikūs.

Kai Misūrio valdžia buvo sukritikuota dėl griežtų veiksmų malšinant protestus, įsiplieskusios dėl neginkluoto juodaodžio paauglio Michaelo Brownom žūties nuo policijos rankos praeitų metų rugpjūtį, daugelis miestų, įskaitant Medisoną Viskonsino valstijoje ir Niujorką, laikėsi atsargios pozicijos, leisdami rengti taikias demonstracijas, bet užkirsdami kelią smurtui.

F. Gray šeima ragino protestuoti taikiai, o kai prasidėjo plėšikavimas, dvasininkai ir bendruomenių lyderiai išėjo į gatves, mėgindami sustabdyti įnirtingus susirėmimus tarp juodaodžių jaunuolių ir policijos.

Plėšikautojai atrodė atsainūs ir neslėpė savo veidų.

„Nuėjom ten ir viską išdaužėm“, – sakė vienas 16-metis, esą buvęs vienas iš nusiaubusių CVS vaistinę.

Toje pačioje gatvėje netoli smilkstančios vaistinės, 61 metų verslininkė Daisy Bush sakė: „Viso šito liūdnoji dalis – kad daug šios bendruomenės žmonių buvo CVS ir iš jos vogė. Tai gėdinga.“

Anksčiau pirmadienį jaunuoliai apmėtė policininkus akmenimis ir plytomis, o keli pareigūnai patyrė kaulų lūžių, nurodė policijos departamentas.

Baltimorė, kurioje dauguma gyventojų yra juodaodžiai, jau seniai kentėjo dėl didelio nusikalstamumo ir gaujų, o miesto reputacija suteikė įkvėpimo sukurti šiurkščią policijos darbo kasdienybę atskleidžiančių televizijos serialų, tokių kaip „Blakė“ (The Wire).

Per F. Gray laidotuves sausakimšoje 2,5 tūkst. vietų Naujojo Šilo baptistų bažnyčioje oratoriai sakė, kad pasaulis stebės, kaip vykdomas teisingumas šioje byloje.

F. Gray buvo suimtas balandžio 12 dieną, kai spruko nuo policijos viename prastą reputaciją turinčiame Baltimorės rajone. Jis buvo išvežtas į policijos nuovadą mikroautobusu, kur nebuvo prisegtas apsauginiais diržais.

Kažkuriuo metu F. Gray patyrė stuburo traumą, nuo kurios po savaitės mirė.

Dėl šio incidento šeši policininkai buvo nušalinti nuo pareigų, o JAV teisingumo departamentas tiria tikėtinus pilietinių teisių pažeidimus.