Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.09 15:42

„Kastuvėlių nakčiai“ – 30: Sakartvelas prisimena tragiškus balandžio 9-osios įvykius

Prieš trisdešimt metų, balandžio 9-ąją Sovietų kariai Tbilisyje kastuvėliais ir nuodingomis dujomis vaikė nepriklausomybės reikalavusius kartvelus. Tuomet žuvo 21 protestuotojas, daugiau nei šimtas sužeista. Pirmoji vaizdus iš tos nakties po keturių dienų parodė Lietuvos televizijos laida „Veidrodis“. Laidos kūrėjos pripažįsta, kad tai buvo drąsus žingsnis, sulaukęs atgarsio – protestuodamos kelios klasės pasitraukė iš komjaunuolių.

Tą naktį taikią dešimtūkstantinę antisovietinę demonstraciją sovietų kariai išvaikė tankais, mojuodami kastuvėliais ir panaudoję nuodingas dujas. Šie įvykiai buvo praminti „Kastuvėlių naktimi“.

Juos pirmiausia parodžiusios Lietuvos televizijos laidos „Veidrodis“ vienai iš kūrėjų, režisierei Laimai Pangonytei apie žudynes pranešė jos pažįstami iš Sakartvelo. Po dviejų dienų ji jau buvo Tbilisyje ir paslapčia filmavo mėgėjiška kamera, nes sovietų valdžia neigė žudynes. 

Režisierė prisimena, kad kasetę su tos nakties įvykiais jai įdavė paskutinę sekundę, jau sėdint lėktuve į Vilnių.

„Matau, vėl tuos laiptukus pristumia, o per lauką bėga moteris, apsirengusi kaip stiuardesė: baltas švarkelis, mėlynas sijonėlis. Dar kažkas ją lydi. Bėga per tą lauką prie tų laiptelių. Įlekia, puolė tiesiai prie manęs – pavaizdavo giminaitę, pradėjo bučiuoti ir tik kažką sako sako ir tik žiūriu užkišo man tą kasetę“, – prisimena L. Pangonytė.

Kas jai perdavė kasetę režisierė nežino iki šiol. Tačiau šie vieninteliai vaizdai vėliau, parodžius lietuviams, apskriejo visą pasaulį. Dar ilgai po žudynių, aikštė prie parlamento skendėjo gėlėse, o kartvelai buvo šokiruoti, bet nepalūžę.

Žurnalistė, laidos vedėja Danutė Jokubėnienė prisimena, kad tuomet populiarią laidą rodė tiesiogiai, ir nors sulaukė komunistų partijos pasipiktinimo, sankcijų išvengė. O jų parodyti vaizdai nepaliko abejingų. 

„Tiesiog kelios klasės moksleivių išstojo iš komjaunimo protestuodami. Po to parodyto reportažo labai supyko komunistų partijos veikėjai“, – laidos „Veidrodis“ vedėja Danutė Jokubėnienė.

Po dvejų metų – 1991-aisiais – būtent balandžio 9-ąją Sakartvelas paskelbė nepriklausomybę. Kova dėl jos tebesitęsia.

Plačiau – Edvardo Špoko reportaže nuo 10:44

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi