Pasaulyje

2019.04.09 15:36

Rinkimai Izraelyje – referendumas dėl Netanyahu

Izraelyje vyksta parlamento rinkimai, tapę referendumu dėl Benjamino Netanyahu valdymo. Jei būtų perrinktas penktai kadencijai, jis taptų ilgiausiai valdančiu premjeru. Bet jam ant kulnų mina buvęs kariuomenės vadas generolas Benny Gantzas, žadantis išvalyti korupciją. Jų pozicijos dėl daugumos klausimų labai artimos, todėl kampanija buvo virtusi asmenybių kova: sulaukęs prokurorų kaltinimų dėl korupcijos B. Netanyahu turėjo kovoti su rinkėjų nuovargiu, bet galėjo girtis glaudžiais ryšiais su Donaldu Trumpu.

Benjaminas Netanyahu, Izraelio politikos veteranas, dabar kovoja dėl teisės aplenkti valstybės įkūrėją Davidą Ben-Gurioną. Jeigu laimės penktą kartą, turi šansų liepą tapti ilgiausiai valdančiu premjeru. Bet net jei pasiektų pergalę, jo laukia ne tik sunkios derybos dėl koalicijos, o gal ir teismas – jam gresia sulaukti kaltinimų ėmus kyšį. Be to, po tokio ilgo valdymo net „karalius Bibi“ jaučia rinkėjų nuovargį, todėl ragina dešiniuosius balsuoti, nes jo pergalė nėra iš anksto nulemta.

„Su Dievo pagalba, laimės Izraelio valstybė. Eikite ir balsuokite“, – ragino B. Netanyahu.

Šį kartą jo varžovas toks, prieš kurį Netanyahu negali mesti svarbiausio kozirio – kad tik jis bus tvirtas nacionalinio saugumo garantas neramiame regione. Apklausos tokį pat populiarumą prognozuoja generolui ir buvusiam kariuomenės vadui Benny Gantzui, kurio požiūris į konfliktą su palestiniečiais, Irano vaidmenį ir karą Sirijoje toks pat griežtas kaip ir B. Netahyahu. Be to, politikos naujokas B. Gantzas ir jo „Mėlyna ir balta“ partija remiasi dar dviem autoritetingais generolais.

„Eikite balsuoti ir pasirinkite tą, kuriuo tikite. Gerbkime vienas kitą ir atsibuskime auštant naujai aušrai, naujai istorijai, kurią turime pradėti“, - pareiškė B. Gantzas.
 
Izraelyje į parlamentą visada išrenkama daug partijų, ir koalicijos visada plačios, o jas sudaryti labai sudėtinga. Šįkart, manoma, iš 40-ies partijų slenkstį peržengs apie 12-a.

Kaip teigia Jeruzalės hebrajų universiteto profesorius Gideonas Rahatas, šiuose rinkimuose balsuojama arba už arba prieš B. Netanyahu. „Tai daugumos viešpatavimas prieš teisės viešpatavimą. Tai liberalioji demokratija prieš neliberalią demokratiją. Tai populizmas prieš antipopulizmą. Tai žiniasklaidos, teismų, senojo elito puolimas arba vadinamoji „tauta“, kuriai Netanyahu sako atstovaujantis“, - dėstė profesorius.

Kam teks šansas formuoti vyriausybę, nuspręs prezidentas, susitikęs su visų Kneseto partijų lyderiais. Manoma, kad Netanyahu tebeturi geriausias galimybes suburti dar vieną dešiniųjų bloką aplink savo partiją „Likud“, o galbūt net įtraukti ir B. Gantzo partiją.

„Netanyahu - puikus politikas. Ar jums patinka, ar nepatinka – turite pripažinti, kad jo kalibras, jo lygis kur kas aukštesnis negu tai, ką paprastai sukuria Izraelio politika. Jis išstūmė visus, net savo partijoje“, - tvirtina Jeruzalės hebrajų universiteto profesorius Reuvenas Hazanas.

Jei dėl saugumo su varžovu konkuruoti negali, B. Netanyahu konkuruoja dėl užsienio politikos. Jis gali pasigirti tuo, kuo negali varžovas – glaudžiais ryšiais su Donaldu Trumpu.

Nors Amerikos prezidentas neseniai abu kandidatus pavadino vertais. Buvusį JAV prezidentą Baracką Obamą B. Netanyahu netgi yra ignoravęs Vašingtone, o štai B. Trumpas perkėlė ambasadą į Jeruzalę, išstojo iš branduolinio susitarimo su Iranu ir pripažino Izraelio suverenitetą okupuotose Golano aukštumose. Palestiniečius ir kitus arabus šie žingsniai erzina, bet sulaukusi rinkimų pabaigos, Amerikos administracija žada skelbti naują taikos planą.

Susitaikymo viltis gali visiškai palaidoti naujas B. Netanyahu žingsnis. Turėdamas užnugarį Baltuosiuose rūmuose, prieš pat rinkimus jis pažadėjo, jei laimės, aneksuoti ir nausėdijas Vakarų Krante, kurias pasaulis laiko pažeidžiančiomis tarptautinę teisę.